آرشیو روزنامه شماره ۴۷۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۷۲۵

 • تغییر فرهنگ مردانه در صنعت تکنولوژی

  ندا لهردی
  دنیای اقتصاد: پنج سال پیش بود که غول‌های تکنولوژی دنیا یعنی شرکت‌های اپل، فیس‌بوک، گوگل و مایکروسافت برای اولین بار گزارش‌های مربوط به تنوع جنسیتی و نژادی کارمندانشان را منتشر کردند؛ گزارش‌هایی که نشان دادند نیروهای کاری این شرکت‌ها غالبا مردهای سفیدپوست یا آسیایی هستند. حالا پنج سال از زمانی می‌گذرد که فیس‌بوک برای اولین بار اعلام کرد: «کارهای زیادی هست که باید انجام شود... کارهای بسیار زیادی.» در همان زمان تیم کوک مدیرعامل اپل هم در نامه‌ای به کارمندانش وعده داد که «این شرکت همان‌قدر که در توسعه محصولات خلاقیت و نوآوری دارد، در افزایش تنوع جنسیتی و نژادی در میان کارمندانش هم نوآور خواهد بود.»
 • رشد ۶ درصدی استارت‌آپ‌های حوزه IT

  مهر: به گفته معاون فناوری و نوآوری وزارت ارتباطات، تعداد شرکت‌های استارت‌آپی در این حوزه از ۱۰۰ هزار به ۲۵۰ هزار شرکت توسعه و افزایش پیدا کرده است که رشد قابل‌قبولی را نشان می‌دهد. ستار هاشمی با اشاره به طرح نوآفرین گفت: در طرح نوآفرین نگاهمان این است که شرکت‌های نوپای فعال و با انگیزه لازم را کمک و حمایت کنیم، اما این حمایت‌ها با نظارت‌های کامل انجام خواهد شد. وی در واکنش به این سوال که برخی معتقدند در حوزه برنامه‌نویسی نتوانستیم عملکرد خوبی داشته باشیم و ضعف‌های زیادی در این بخش وجود دارد، تصریح کرد: بنده همچنین نگاهی ندارم؛ چراکه ممکن است مصادیقی از شرکت‌های حوزه برنامه‌نویسی را پیدا کنیم که عملکردشان مطلوب نیست اما به‌رغم رشد منفی اقتصادی در کشور و همچنین با وجود تحریم‌ها، حوزه IT رشد مثبت بالای ۶درصد را دارد.
 • ایران در حال آماده‌سازی برای جذب فناوری ۵G

  ایسنا: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه ۵G فناوری غالب جهان در دهه آینده خواهد بود، از برنامه‌ریزی‌های کشورمان برای جذب فناوری ۵G خبر داد.
 • اجرای برنامه هویت‌یابی دیجیتال در فرانسه

  مهر: دولت فرانسه قصد دارد به‌عنوان اولین دولت اروپایی از فناوری تشخیص هویت دیجیتال برای تخصیص هویت دیجیتال ایمن به تمامی شهروندانش استفاده کند.
 • آنلاین شدن ۴۰ میلیون نفر به‌واسطه پروژه جدید مایکروسافت

  مهر: مایکروسافت تصمیم دارد تا ۲۰۲۲ میلادی برای ۴۰ میلیون نفر در مناطق حومه‌ای و دور افتاده آمریکای لاتین، آفریقا و آسیا دسترسی به اینترنت را فراهم کند. طبق آمار تا پایان سال گذشته حدود نیمی از جمعیت جهان به اینترنت متصل شده بوده‌اند. هرچند این امر یک نقطه عطف مثبت به حساب می‌آید اما از سوی دیگر نشان می‌دهد هنوز میلیاردها نفر به اینترنت دسترسی ندارند. در همین راستا پروژه ۲۰۱۸Airband Initiative مایکروسافت تلاش‌هایی برای دسترسی به اینترنت در آمریکا انجام داد و اکنون مایکروسافت تصمیم دارد با شیوه استفاده شده در این پروژه دسترسی به اینترنت را در سراسر آفریقا، آمریکای لاتین و آسیا فراهم کند.
 • کروم محتوای ناایمن سایت‌ها را بلوکه می‌کند

  مهر: گوگل می‌گوید با عرضه نسخه ۷۹ مرورگر کروم از این پس تضمین خواهد شد که تنها محتوای ایمن وب‌سایت‌های HTTPS به نمایش درآید. در نسخه ۷۹ مرورگر کروم محتوای مخلوط بارگذاری شده در سایت‌ها با ایمنی نامشخص بلوکه می‌شود و بخش‌های ناایمن شناسایی شده از طریق پروتکل HTTP در دسترس قرار می‌گیرند. هدف از این کار افزایش ایمنی و کمک به حفظ حریم شخصی افراد است. همچنین کاربران می‌توانند وب‌سایت‌هایی را که تمایل به بلوکه کردن محتوای مخلوط آنها به‌طور کامل را دارند، انتخاب کنند. به این منظور تنها کافی است نام وب‌سایت‌های یادشده در بخش تنظیمات مرورگر مذکور وارد شود. گوگل اعلام کرده که ۹۰ درصد از سایت‌های مورد استفاده کاربران کروم از طریق پروتکل HTTPS در دسترس قرار می‌گیرند، بنابراین بهینه‌سازی نحوه نمایش اطلاعات از طریق سایت‌های مذکور در اولویت شرکت گوگل قرار گرفته است.
 • چگونه هوش مصنوعی و زنجیره بلوکی بر صنعت بیمه تاثیر می‌گذارند؟

  سید مصطفی سید هاشمی
  به‌کارگیری فناوری‌های پیشرفته‌ای مانند زنجیره‌ بلوکی و هوش مصنوعی در صنعت بیمه می‌توانند رویه‌های مختلفی نظیر پردازش مطالبات، پذیره‌نویسی و بازاریابی را آسان کنند. مردم با ارائه‌دهندگان خدمات بیمه‌ای قرارداد می‌بندند تا دارایی‌های مختلف آنها نظیر منزل، ماشین، تلفن و... را بیمه کنند. به‌دلیل چنین تقاضای بالایی، بازار شرکت‌های بیمه‌ای به‌شدت رقابتی شده است. افزون بر این، پردازش مطالبات بیمه‌ای، رعایت مقررات، ارزیابی ریسک‌ها و جلوگیری از کلاهبرداری فقط برخی از پیچیدگی‌های مختلف در شرکت‌های بیمه‌ای است. مدیریت این پیچیدگی‌ها، چه برای ارائه‌دهندگان بیمه و چه برای مشتریان، می‌تواند پیچیده و خسته‌کننده باشد؛ بنابراین ارائه‌دهندگان بیمه باید برای راه‌حل‌های عملی به فناوری‌های نوین و کاربردهای آنها توجه کنند.

بیشتر