آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۸ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۷۱۸

 • هوش مصنوعی علیه تغییرات آب‌وهوایی

  ندا لهردی
  دنیای‌اقتصاد: حدود ۱۰ روز پیش یعنی بیستم سپتامبر، جمعیت تقریبا ۴ میلیون نفری از چند کشور در راهپیمایی جهانی علیه تغییرات آب و هوایی شرکت کردند. آنها به خیابان‌ها‌ آمدند تا اعتراض خودشان را به نبود اقدامی عملی و درست از سوی رهبران جهان نشان بدهند. بعد از آن تا یک هفته راهپیمایی‌های دیگری در کشورها و مناطق مختلف دنیا به راه افتاد تا در نهایت هفته آخر ماه سپتامبر به عنوان «هفته جهانی برای آینده» نام بگیرد.
 • پیامد انقلاب اتوماسیون برای زنان کارمند

  آی‎تی ایران: با گسترش تکنولوژی‌هایی مانند هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی و افزایش تاثیرگذاری آنها در صنعت، شغل‌ها‌ بیشتر از گذشته در معرض جایگزین شدن توسط ماشین‌ها قرار گرفته‌اند. در این میان، شغل‌های مختص به زنان، بیش از دیگر اقشار در معرض تغییر قرار دارند.
 • گلدان هوشمند از ساکنان خانه مراقبت می‌کند

  مهر: فروشگاه زنجیره‌ای والمارت در حال توسعه گلدان هوشمندی است که می‌تواند در خانه حرکات و علائم حیاتی ساکنان را رصد کند. حتی این گلدان قابلیت رصد پیشروی برخی بیماری‌ها را نیز خواهد داشت. به‌نظر می‌رسد فروشگاه‌های زنجیره‌ای والمارت قصد دارد وارد بخش مراقبت‌های بهداشتی شود. این شرکت مشغول ساخت یک گلدان مرموز است که می‌تواند از راه دور سلامت افراد را رصد کند. البته تا به حال فقط نمونه اولیه گجت ساخته شده است، اما به نوشته منابع مختلف این گلدان می‌تواند حرکات و علائم حیاتی بدن را رصد کند. علاوه‌بر آن گلدان مذکور قادر است فرآیند پیشروی برخی بیماری‌ها را نیز رصد کند. جالب آنکه این گجت به جای بیمارستان، برای استفاده در خانه‌ها توسعه یافته است. گلدان مذکور مجهز به حسگرهای مختلف است و می‌تواند الگوهای راه رفتن فرد را رصد کند. همچنین گلدان می‌تواند خود به سمت نور حرکت کند.
 • فعالیت ۶۰ استارت‎آپ در حوزه حمل‎ونقل هوشمند

  مهر: براساس اعلام معاونت علمی و فناوری،۶۰ شرکت دانش‌بنیان در حوزه حمل‌و‌نقل هوشمند فعالیت می‌کنند. استارت‌آپ‌هایی که در چند سال اخیر به حوزه کسب‌و‌کار و صنعت کشور وارد شده‌اند، نقشی تاثیرگذار در روند رو به رشد اقتصاد کشور دارند. شرکت‌هایی که با هدف دگرگون کردن شیوه مدیریت و ادامه کار صنایع مختلف روی کار آمده‌اند و نگاهی نو به مفاهیم اقتصادی دارند. معاونت علمی و فناوری مجموعا بیش از ۴ هزار شرکت دانش‌بنیان را تایید کرده است که در حوزه‌های مختلف فناورانه مشغول به فعالیت‌اند. در این میان الگوهای موفقی به چشم می‌خورند که تکثیر آنها می‌تواند اقتصاد کشور را متحول سازد. براساس آمارهای رسمی اعلام شده، تا پایان سال ۹۷ شرکت‌های دانش‌بنیان توانستند ۱۴۰ هزار نفر را در حوزه‌های مختلف به کار بگیرند. از این میان سهم صنعت حمل‌و‌نقل پیشرفته کشور از تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان، فعالیت ۶۰ شرکت است.
 • سه دستگاه دولتی مشمول تخفیف در استفاده از کدهای خدماتی شدند

  مهر: کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با تخفیف هزینه سالانه واگذاری و استفاده از کدهای خدماتی تلفنی برای سه دستگاه دولتی موافقت کرد. کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه ۲۹۳ خود درخواست چهار دستگاه دولتی را درخصوص تخفیف هزینه سالانه واگذاری و استفاده از کدهای خدماتی چهار رقمی مورد بررسی قرار داد. در این جلسه درخواست ستاد مبارزه با مواد مخدر مبنی بر دریافت تخفیف ویژه فعالیت‌های فرهنگی برای هزینه سالانه واگذاری و استفاده از کد خدماتی که با هدف تسهیل در عرضه خدمات مشاوره‌ای درخصوص پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی و اعتیاد ارائه شده بود، مورد بررسی قرار گرفت که کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات با اعمال ۹۰ درصد تخفیف هزینه سالانه واگذاری و استفاده از کد خدماتی چهار رقمی، ویژه فعالیت‌های فرهنگی موضوع ماده ۴ آیین‌نامه کدهای خدماتی مصوبه شماره ۳ جلسه ۲۱۲ این کمیسیون، موافقت کرد.
 • چین هواپیمای فضایی می‌سازد

  مهر: چین مشغول ساخت یک هواپیمای فضایی است که همراه یک هواپیمای بزرگ‌تر به آسمان فرستاده می‌شود. این هواپیمای فضایی با کمک تک‌موتور خود به مدار زمین می‌رود. یک شرکت چینی ادعا می‌کند مشغول ساخت یک هواپیمای فضایی چندبار مصرف و مشابه هواپیمای مرموزX-۳۷B آمریکا است. X-۳۷B همراه یک موشک فالکون ۹ به فضا پرتاب می‌شود، اما نمونه چینی زیر بال‌های یک هواپیمای بزرگ به آسمان ارسال می‌شود. هنوز مشخص نیست طراحی هواپیمای چینی تا چه حد پیش رفته است یا این هواپیما چه زمان برای نخستین بار به پرواز در می‌آید. برخی ناظران معتقدند X-۳۷B احتمالا یک اسلحه با قابلیت دستکاری ماهواره‌های دشمن است. اگر این امر صحت داشته باشد، هواپیمای فضایی چین نیز یک تهدید نظامی به حساب می‌آید. اما در واقع X-۳۷B یک هواپیمای آزمایشی است که هم اکنون ماموریت اصلی آن انجام آزمایش‌های کوچک است. این هواپیما احتمالا در سال ۲۰۳۰ میلادی آماده ارسال به مدار زمین باشد.
 • اعلام نوتیفیکیشن روی لوگوی اپل

  مهر: اپل حق امتیاز اختراعی را ثبت کرده که طبق آن از لوگوی این شرکت برای نشان دادن نوتیفیکیشن‌های مختلف استفاده می‌شود. البته هنوز مشخص نیست این ویژگی در آی‌فون ۱۲ وجود دارد یا خیر. لوگوی اپل پشت تمام محصولات آن وجود دارد. اما به نظر می‌رسد این شرکت تصمیم دارد قابلیت‌هایی را به این ویژگی تزئینی در آی‌فون اضافه کند. درهمین راستا اپل حق امتیاز اختراع جدیدی را ثبت کرده است. حق امتیاز مذکور در ۱۸ سپتامبر ۲۰۱۸ در آمریکا به نام «دستگاه‌های الکترونیکی با ویژگی‌های تزئینی قابل تنظیم» ثبت شده است. در اسناد مربوط به آن نیز درباره استفاده از لوگو یا ویژگی‌های تزئینی دیگر روی قاب برای نشان دادن نوتیفیکیشن توضیح داده شده است. این نوتیفیکیشن‌ها تماس‌های ورودی، پیامک یا برنامه ثبت‌شده در تقویم را نشان می‌دهند. حتی می‌توان از این ویژگی‌های تزئینی برای فعال‌سازی دوربین نیز استفاده کرد.
 • تحقیق کنگره آمریکا از گوگل

  مهر: اقدام گوگل برای رمزگذاری دی‌ان‌اس در زمان استفاده از مرورگر کروم توسط کاربران به مذاق کنگره و وزارت دادگستری آمریکا خوش نیامده و آنها قصد دارند در این زمینه تحقیق کنند. کمیته قضایی کنگره آمریکا تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کرده و وزارت دادگستری ایالات‌متحده نیز می‌گوید شکایاتی را در همین زمینه دریافت کرده بنابراین در این زمینه بررسی‌هایی را انجام خواهد داد. گوگل هدف از رمزگذاری دی‌ان‌اس را جلوگیری از جاسوسی و کلاهبرداری از کاربران کروم اعلام کرده، ولی کنگره آمریکا بیم دارد که این اقدام گوگل به این غول دنیای فناوری امکان دهد تا با جلوگیری از دسترسی اشخاص و شرکت‌های ثالث و به‌خصوص سرویس‌دهندگان اینترنت و موسسات تبلیغات آنلاین به داده‌های کاربران، به انحصارطلبی تجاری و از میدان به‌در کردن رقبا دست بزند. کنگره آمریکا با ارسال نامه‌ای برای گوگل در تاریخ ۱۳ سپتامبر از این شرکت خواسته تا دسترسی به داده‌های کاربران را در حد مشروع برای اهداف تجاری ممکن کند. گوگل در واکنش اعلام کرده که کاربران را مجبور به استفاده از شیوه رمزگذاری دی‌ان‌اس نمی‌کند و آنها خود تصمیم می‌گیرند تا داده‌های شخصی خود را تا چه حد با دیگران به اشتراک بگذارند. البته در نهایت گوگل مجبور به تبعیت از تصمیم وزارت دادگستری آمریکا خواهد بود.
 • هوآوی دکل‌های ۵G را بدون قطعات آمریکایی می‌سازد

  مهر: هوآوی اعلام کرده تولید دکل‌های اینترنت ۵G را بدون استفاده از قطعات آمریکایی در ماه اکتبر آغاز کرده است. هوآوی در مرحله اول، ماهانه ۵ هزار دکل تولید می‌کند. جنگ تجاری میان چین و آمریکا بیشترین خسارت را به شرکت هوآوی زد. با این وجود به‌نظر می‌رسد هوآوی همچنان مشغول دست و پنجه نرم کردن با عواقب تحریم‌های آمریکا است. درهمین راستا این شرکت سیستم عامل «هارمونی OS» را رونمایی کرد تا جایگزین سیستم‌عامل اندروید در گوشی‌هایش شود. از سوی دیگر «رن ژنگ‌فی» مدیر ارشد اجرایی هوآوی اعلام کرده این شرکت ساخت دکل‌های اینترنت ۵G را بدون قطعات وارداتی آمریکایی آغاز کرده است. وزارت بازرگانی آمریکا در ماه می هوآوی را در فهرست سیاه خود قرار داد؛ بنابراین این شرکت نمی‌تواند از تهیه‌کنندگان آمریکایی قطعات مورد نیاز خود را بخرد. این در حالی است که تحریم‌های آمریکا علاوه‌بر تاثیر منفی روی کسب و کار موبایل، بر قسمت تجارت تجهیزات مخابراتی آن نیز تاثیرگذار بوده است. این شرکت در اوایل ماه سپتامبر اعلام کرد بیش از ۲۰۰ هزار دکل اینترنتی ۵G را بارگیری کرده است. همچنین هوآوی فاش کرده ۵۰ قرار داد برای توسعه اینترنت ۵G در سراسر جهان امضا کرده است. تولید انبوه دکل‌های مخابراتی ۵G بدون قطعات آمریکایی در ماه اکتبر آغاز می‌شود. ژنگ‌فی همچنین اشاره کرد این شرکت فناوری در مرحله اول ماهانه ۵ هزار دکل ۵G تولید می‌کند. این شرکت تخمین می‌زند تولید سالانه دکل‌های مذکور در ۲۰۲۰ به ۵/ ۱ میلیون واحد برسد و به این ترتیب سرویس‌های اینترنت ۵G در مناطق بیشتری عرضه خواهد شد.
 • چالش جدید دارندگان آی‎فون با واتس‌اپ

  ایسنا: واتس‌اپ برای کاربران گوشی‌های آیفون مبتنی بر سیستم عامل ۸ iOS تنها تا ابتدای سال ۲۰۲۰ میلادی کار می‌کند. واتس‌اپ به تازگی خطاب به کاربرانش اعلام کرده است در صورتی که هنوز از نسخه سیستم عامل ۸ iOS و قبلتر از آن بر روی گوشی و دستگاه‌های الکترونیکی و هوشمند خود استفاده می‌کنند، هرچه زودتر آن را به نسخه‌های جدیدتر این سیستم عامل آپدیت و به‌روزرسانی کنند چراکه در غیر این صورت، تنها تا اول فوریه ۲۰۲۰ میلادی قادر خواهند بود از پلتفرم این پیام‌رسان استفاده کنند و بعد از این تاریخ دیگر واتس‌اپ برای آنها کار نخواهد کرد.این بدان معناست که کاربران به منظور جلوگیری از قطع دسترسی به اطلاعات و تاریخچه مکالمات خود در واتس‌اپ باید در فاصله زمانی باقی‌مانده تا اول فوریه سال نوی میلادی، آپدیت بعدی iOS را دریافت کند چراکه با دریافت و نصب نسخه ۹ iOS و بالاتر، هیچ مشکلی برای واتس‌اپ از تاریخ مذکور پیش نخواهد آمد. واتس‌اپ همچنین در جدیدترین بیانیه خود اعلام کرده است آن دسته از کاربرانی که هنوز از نسخه‌های اندروید ۲.۳.۷ و قبل‌تر از آن بر روی گوشی‌های هوشمند خود استفاده می‌کنند، نیز دیگر قادر به ایجاد اکانت در واتس‌اپ و بسیاری دیگر از کارهای معمولی در این پیام‌رسان نخواهند بود.

بیشتر