آرشیو روزنامه شماره ۴۷۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۷۱۷

 • پاتک به قاچاقچیان، مجازات مسافران

  مهدی نوروزی
  دنیای‌اقتصاد: نزدیک به ۲ سال از اجرای طرح رجیستری موبایل می‌گذرد. وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، اپراتورهای تلفن همراه، گمرک، ناجا و چندین دستگاه و نهاد دیگر تلاش کردند تا میزان قاچاق این محصول به حداقل برسد. در این بین قاچاقچیان هم بیکار نبوده و همواره در تقابل با دستگاه‌های نظارتی راه‌های بسیاری را به‌منظور دور زدن طرح رجیستری ایجاد کردند.
 • مورد اعتمادترین شرکت‌های فناوری معرفی شدند

  مهر: از نظر مشتریان خدمات شرکت‌های فناوری دو شرکت آمازون و سامسونگ مورد اعتمادترین شرکت‌های فناوری جهان هستند. موسسه فلوئنت که در زمینه بررسی نحوه تعامل شرکت‌های فناوری و مشتریانشان فعالیت می‌کند، از طریق ارسال پرسشنامه برای ۹۳۰۰ نفر در نقاط مختلف جهان و طرح پرسش‌هایی از آنها در مورد میزان رضایت از محصولات فناورانه هوشمند خانگی انجام داده است. براساس بررسی یادشده، ۳۰ درصد از پاسخ‌دهندگان در یک سال گذشته یک محصول فناورانه هوشمند خانگی را خریداری کرده‌اند. از میان این ۳۰ درصد، ۳۲ درصد گفته‌اند که آمازون قابل اعتمادترین شرکت در زمینه تولید محصولات فناورانه هوشمند است. ۳۲ درصد این افراد هم سامسونگ را قابل‌اعتمادترین شرکت فناوری در این زمینه دانسته‌اند. ۴۰ درصد از شرکت کنندگان در این پژوهش هم گفته‌اند از حداقل یک محصول فناورانه هوشمند در منزل استفاده می‌کنند.
 • مدیرعامل «رایتل» استعفا کرد

  دنیای اقتصاد: به گفته روابط‌ عمومی شستا، مینا مهرنوش، از سمت مدیرعاملی رایتل استعفا کرد. این خبر از سوی روابط عمومی شستا در حالی منتشر شد که روز گذشته شعبه ۲۹ دیوان عدالت اداری دستور موقت توقف اجرای مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات وزارت ارتباطات را به نفع اپراتور رایتل صادر کرده بود. براساس مصوبه اخیر وزارت ارتباطات، حق جابه‌جایی و انتصاب مدیرعامل و اعضای هیات‌مدیره اپراتورهای مخابراتی از آنها سلب و به اخذ مجوز از آن وزارتخانه منوط شده بود. در همین راستا، آذری جهرمی دو هفته پیش در حاشیه جلسه دولت مطرح کرده بود که وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پذیرفته است «انتصاب مدیرعامل جدید رایتل غیرقانونی است» که این گفته وزیر ارتباطات تا زمان صدور حکم دیوان عدالت اداری با سکوت شریعتمداری روبه‌رو شده بود. پیرو انتشار خبر استعفای مدیرعامل رایتل، روابط عمومی شستا ضمن اعلام موافقت این مجموعه با استعفای مینا مهرنوش از مدیرعاملی رایتل تاکید کرد: ترکیب جدید هیات‌مدیره جدید رایتل تا ۱۳ مهر اعلام می‌شود.
 • استخراج غیرقانونی بیت‌کوین از سوپرکامپیوتر یک شرکت روسی

  آی‎تی ایران: دنیس بیکو، کارمند یک تاسیسات ساخت کلاهک هسته‌ای روسی است و حالا با جریمه ۴۵۰ هزار روبل (۷ هزار دلار) از سوی دولت روسیه روبه‌رو شده است. یک دادگاه روسی هفته گذشته اعلام کرد که بیکو، به دلیل استخراج غیرقانونی ارز مجازی بیت‌کوین از یک سوپرکامپیوتر روسی به پرداخت این جریمه گزاف محکوم شده است. بیکو و دو کارمند دیگر یک موسسه تحقیقاتی روسی که Sarov نام دارد، تلاش کرده بودند تا با استفاده از کامپیوتر قدرتمند موجود در این موسسه، بیت‌کوین استخراج کنند. کامپیوتری که این اساتید از آنها استفاده کرده‌اند، یک پتافلاپ سرعت داشته است یعنی قادر بوده هزار تریلیون محاسبه در ثانیه انجام دهد. بیکو، قبول کرده که به کامپیوتر قدرتمند موسسه دسترسی غیرقانونی داشته و قوانین حفاظت و ذخیره‌سازی اطلاعات را زیر پا گذاشته است. نقشه آنها، ماه فوریه گذشته لو رفت. براساس گزارش رسانه‌های روسی دو کارمند دیگر که در این عملیات مشارکت داشته‌اند، فعلا منتظر اعلام نهایی حکم خود هستند.
 • باتری منعطف برای گوشی‎ تاشو

  مهر: گروهی از محققان سوئیسی از مواد منعطف و کش‌آمدنی برای تولید باتری استفاده کرده‌اند که قابل خم‌شدن، کش‌آمدن و پیچ‌خوردن است. باتری یادشده می‌تواند در تولید محصولات برقی خم‌شدنی کاربرد داشته باشد و از جمله در گوشی‌های هوشمند و رایانه‌های دارای نمایشگرهای خم شدنی به‌کار رود. همچنین می‌توان از باتری یادشده برای تولید پوشاک هوشمند مجهز به حسگرهای مختلف استفاده کرد که هم کاربردهای تفریحی و چندرسانه‌ای دارند و هم برای کنترل وضعیت سلامت بدن و کارکردهای آن مورد استفاده قرار می‌گیرند. اکثر باتری‌های فعلی موجود در بازار از جمله باتری‌های لیتیومی هستند که سنگین، غیرمنعطف و کم‌ظرفیت بوده و بعد از مدتی استفاده به سرعت داغ شده و ظرفیت ذخیره‌سازی انرژی آنها به‌شدت کاهش می‌یابد. از همین‌رو تولید باتری‌های منعطف برای هوشمند‌سازی البسه و محصولات الکترونیک تاشدنی ضرورت یافته است.
 • شکاف امنیتی در پاسپورت‌های الکترونیکی

  مهر: محققان امنیتی متوجه شده‌اند شکافی امنیتی در تراشه پاسپورت‌های الکترونیکی سراسر جهان به هکرها اجازه می‌دهد اطلاعات افراد را سرقت و تمام فعالیت‌ها و حرکاتشان را رصد کنند. پاسپورت‌های الکترونیک برای سهولت استفاده طراحی شده‌اند اما به‌نظر می‌رسد آنها تهدیدی امنیتی را دربر دارند. محققان شکاف امنیتی کشف کرده‌اند که به هکرها اجازه می‌دهد پاسپورت را از فاصله چند فوتی اسکن و تمام حرکات کاربر را رصد کنند. پاسپورت‌های الکترونیک از سال ۲۰۰۴ میلادی ارائه شده‌اند. در این پاسپورت‌ها تراشه‌های رایانه‌ای کوچکی قرار دارد که اطلاعات اساسی درباره هر فرد روی آن ذخیره شده است. به گفته محققان امنیتی شکاف مذکور در پاسپورت‌های الکتریکی سراسر جهان وجود دارد و به همین دلیل بسیاری از افراد در معرض خطر قرار دارند. طبق استاندارد موجود دستگاه‌های خوانش پاسپورت الکترونیکی در فرودگاه‌ها اطلاعات داخل آن را برای شناسایی فرد اسکن می‌کند. اطلاعات ذخیره شده در تراشه شامل نام کامل، تاریخ تولد، محل تولد، تاریخ صدور و انقضای پاسپورت است. علاوه‌بر آن تراشه مذکور حاوی اطلاعات بیومتریک فرد است.

بیشتر