آرشیو روزنامه شماره ۴۵۸۱ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۵۸۱

 • راز عکس‌برداری از سیاهچاله

  دنیای اقتصاد: تماشای عکسی مربوط به بیش از ۵۰ میلیون سال قبل می‌تواند اتفاقی عجیب و حتی بعید باشد، اما حالا تقریبا اغلب ما این کار عجیب و غریب را انجام داده‌ایم. انتشار تصویر جنجالی و خبرساز از یک سیاهچاله، باعث شد که این تجربه جالب و منحصربه‌فرد را در خاطراتمان ثبت کنیم؛ اتفاقی که سال‌های سال تنها درباره آن صحبت و نظریه‌پردازی می‌شد، اما هرگز عملی نشده بود. در نهایت شب پنج‌شنبه برای اولین بار تصویری از یک سیاهچاله به اسم کهکشان M۸۷ به کمک تلسکوپی به اندازه کل کره زمین منتشر شد. این سیاهچاله در فاصله ۵۰۰ میلیون تریلیون کیلومتر نسبت به ما قرار دارد و درست به همین دلیل هم هست که تماشای تصاویر آن به معنای تماشای تصاویری مربوط به بیش از ۵۰ میلیون سال قبل است.
 • جلوگیری از انتشار وسیع محتوای نامناسب در اینستاگرام

  مهر: اینستاگرام از این پس به پست‌هایی که محتوای نامناسب، خشن و هرزنگاری دارند، اجازه انتشار وسیع نمی‌دهد و در نتیجه کاربران کمتری می‌توانند آنها را مشاهده کنند. در اینستاگرام گاهی اوقات مطالب نامناسبی منتشر می‌شود و به نظر می‌رسد این شبکه اجتماعی از امروز به بعد این مطالب را برای کاربران کمتری نمایش می‌دهد. در همین راستا اینستاگرام اعلام کرده است از گسترش انتشار پست‌هایی که نامناسب هستند اما خلاف قوانین ما نیستند، جلوگیری می‌کند. این بدان معناست که اگر پستی حاوی خشونت یا آزار نباشد اما از نظر اینستاگرام، هرزنگاری، خشن، اهانت‌آمیز، آزار دهنده یا در کل نامناسب باشد، برای کاربران کمتری نمایش داده می‌شود. همچنین این نوع محتوا احتمالاً در بخش جست‌وجو (Explore) یا صفحات هشتگ نیز ظاهر نمی‌شود. این روند توانایی تولید‌کنندگان مطالب برای جذب فالوئر جدید را به شدت می‌کاهد. اینستاگرام از یادگیری ماشینی برای تعیین نامناسب بودن پست‌های انتشار یافته استفاده می‌کند.
 • همکاری کمیسیون اتحادیه اروپا برای پایش مناطق سیل‌زده ایران

  مهر: وزیر ارتباطات از همکاری کمیسیون اتحادیه اروپا و سازمان ملل برای پایش مناطق سیل‌زده ایران خبر داد. محمدجواد آذری جهرمی در توییتر با اشاره به ادامه همکاری با کمیسیون اتحادیه اروپا در پایش مناطق سیل‌زده گفت: از کمیسیون اتحادیه اروپا و سازمان ملل برای همکاری با ما در پایش ماهواره‌ای مناطق سیل‌زده تشکر می‌کنم. وی گفت: به ادامه تلاش‌ها برای پایش مناطق سیل‌زده با استفاده از ماهواره‌های آنها امیدوارم و ماهواره‌های آینده ایران هم به آنها کمک خواهد کرد. جهرمی افزود: دیپلماسی جواب می‌دهد. در این رابطه روابط عمومی سازمان فضایی ایران نیز در توییتر نوشت: با تعامل سازمان فضایی اروپا، کمیسیون اروپایی و آژانس فضایی اروپا و مساعدت وزارت امورخارجه کشور، خدمات ویژه توسط سازمان فضایی اروپا برای سیل استان خوزستان ارائه می‌شود. البته سازمان فضایی ایران، پژوهشگاه فضایی و بخش خصوصی به تحلیل تصاویر ماهواره‌ای از مناطق سیل‌زده ادامه می‌دهند.
 • ارسال اطلاعات گوشی مسافری به همتا

  مهر: گمرک ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: اطلاعات ثبت شده گوشی‌های وارداتی مسافری در فروردین ماه، از سامانه گمرک به سامانه همتا ارسال شده و متقاضیان، فعال‌سازی موبایل را از وزارت صنعت پیگیری کنند.
 • پرتاب موفق فالکون هوی اسپیس ایکس

  مهر: موشک فالکون هوی شرکت اسپیس ایکس به آسمان پرتاب شد. برای نخستین بار هر سه بوستر این موشک روی زمین فرود آمدند. بامداد روز گذشته اسپیس ایکس دومین موشک «فالکون هوی» را به آسمان فرستاد. همچنین برای نخستین بار هر سه بوستر این موشک در زمین فرود آمدند. موشک فالکون هوی همراه ماهواره مخابراتی «عرب ست» به آسمان ارسال شد. در حال حاضر فالکون هوی با ۲۷ موتور (۹ موتور در هر بوستر) قدرتمندترین موشک جهان به حساب می‌آید. ۸ دقیقه پس از پرتاب دو بوستر مربوط به قسمت اول موشک در مقر کیپ کارناوال کنار یکدیگر فرود آمدند. بوستر اصلی نیز ۲ دقیقه بعد در اقیانوس و در فاصله چندصد متری ساحل فرود آمد. در ساحل‌های نزدیک محل پرتاب موشک توریست‌ها و ساکنان محلی زیادی برای تماشای این پرتاب جمع شده بودند. ماسک پس از این مأموریت در توئیتر خود نوشت: فالکون‌ها فرود آمدند. ناسا نیز در توئیتر این پرتاب را به ماسک تبریک گفت.
 • کسب جایزه جامعه اطلاعاتی توسط شبکه علمی ایران

  گروه بنگاه‌ها: جایزه اجلاس جهانی جامعه اطلاعاتی (WSIS-۲۰۱۹) در حوزه E-Science برای طراحی و اجرای پروژه شبکه علمی به اپراتوری شبکه علمی ایران (شعا) اهدا شد. در این اجلاس که با حضور مدیران ارشد فناوری اطلاعات و ارتباطات از سراسر جهان، شامل وزیران و معاونان وزیران ارتباطات کشورهای مختلف در سالن سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) در شهر ژنو سوئیس برگزار شد، تندیس و جایزه جامعه اطلاعاتی (WSIS-۲۰۱۹) در گروه علوم پایه E-Science برای طراحی و اجرای پروژه شبکه علمی ایران، به معاونت امور بین‌الملل (شعا) تعلق گرفت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر