• ایلان ماسک دومین ثروتمند جهان شد

  دنیای‌اقتصاد: این روزها را در دنیای تکنولوژی می‌توان روزهای ایلان ماسک نام گذاشت. بنیان‌گذار تسلا که تا همین چند سال قبل تا مرز ورشکستگی پیش رفته بود حالا به لطف صعود ارزش سهام این شرکت، بیل گیتس را پشت‌سر گذاشته و دومین ثروتمند جهان نام گرفته است.
 • خرید و فروش اکانت‌های بازی قانونی نیست

  ایسنا: معاون نظارت بنیاد ملی بازی‌های رایانه‌ای با تاکید بر لزوم توجه کاربران به ضوابط مالکیت امتیاز بازی، درخصوص برخی سودجویی‌ها مبنی‌بر تقویت اکانت‌ها (cheat boosting) به‌وسیله برنامه‌های جانبی و کدهای تقلب و فروش آن به بازیکنان هشدار داد.
 • نقشه راه مدیران فناوری در ایران پسا‌ ترامپ

  علیرضا شیخ‌حسنی کارشناس و فعال حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات
  نیازی به توضیح نیست که پرداختن به مساله سیاسی بسیار حساس و پیچیده‌ای نظیر انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا در ایران، از منظر و نگاه غیرسیاسی چقدر شبیه بندبازی بر فراز پرتگاهی ژرف و عمیق است که هر بی‌دقتی در انتخاب واژه یا نگارش می‌تواند موضع و درایت نویسنده و گوینده را از نگاه خواننده به حضیض دره سیاست‌زدگی پرت کند. با این حال با توجه به گستره و تنوع تحریم‌های ظالمانه وضع شده علیه کشورمان و عمق و دامنه تاثیرات فعلی و آینده آن بر کار و زندگی ما ایرانیان داخل‌نشین، انتخابات ریاست‌جمهوری در آمریکا و سایر تحولات مرتبط با آن، تاثیر مستقیمی بر زندگی و برنامه‌های کاری و جاری ما خواهد داشت. این اثرگذاری نه لزوما از مسیر و مجرای تئوریک یا برخاسته از جهان‌بینی ما که نشأت گرفته از روابط درهم تنیده اقتصادی جهان و جایگاه هژمونتیک آمریکا در این منظومه است.
 • لزوم سرمایه‌گذاری موسسات مالی در سیستم‌های امنیتی

  مهر: مرکز ملی فضای مجازی در گزارشی بر لزوم سرمایه‌گذاری قابل‌توجه موسسات مالی روی سیستم‌های امنیتی برای جلوگیری از تهدیداتی که متوجه زیرساخت‌های فعلی و آینده فضای سایبر است، تاکید کرد. مرکز ملی فضای مجازی در گزارشی تاکید کرد: قانون‌گذاران و موسسات مالی برای جلوگیری از تهدیداتی که متوجه زیرساخت‌های فعلی و آینده فضای سایبر است، باید سرمایه‌گذاری قابل‌توجهی روی سیستم‌های امنیتی انجام دهند. این مقاله ابتدا به آخرین تحقیقات و دیدگاه‌ها در زمینه مدیریت ریسک سایبری می‌پردازد تا خواننده به بینش روشنی درمورد فرکانس و شدت خطرات سایبری، میزان تلفات این خطرات سایبری و بهترین روش‌ها و چارچوب‌ها برای سازماندهی و اجرای مدیریت این خطرات برسد و در ادامه بهترین روش‌های رمزنگاری و تحقیقات درباره حفاظت از حملات سایبری در دوره محاسبات کوانتومی آینده را شرح می‌دهد. در پایان این گزارش نیز نتیجه‌گیری می‌شود که دولت‌ها باید با استفاده از بازیگران فعال بازار مالی از یک یا چند چارچوب مدیریت ریسک سایبری برای استانداردسازی جمع‌آوری و گزارش رویدادهای حملات و خطرات سایبری استفاده کنند.
 • هک و سرقت خودروی تسلا مدل ایکس در ۲ دقیقه

  آی‌تی ایران: گروهی از محققان امنیتی توانستند ظرف ۲ دقیقه خودروی تسلا مدل ایکس را هک کرده و سرقت کنند.
 • شبکه اپراتور تلفن‌همراه وودافون در آلمان از کار افتاد

  ایسنا: خدمات مخابرات و سرویس دیتای موبایل گروه وودافون در آلمان روز دوشنبه در پی مشکل تجهیزات کنترل، با قطعی گسترده روبه‌رو شد اما این شرکت از بازگشت فعالیت به وضعیت عادی خبر داد. واحد آلمانی شرکت انگلیسی وودافون که بیشترین تعداد کاربر را در اروپا دارد، اعلام کرد شبکه این شرکت در چند منطقه در ساعت یک و ۵۰ دقیقه بعدازظهر به وقت محلی با مشکلاتی روبه‌رو شد و دسترسی بیش از ۱۰۰ هزار کاربر تلفن‌همراه قطع شد. وودافون دویچه‌لند اعلام کرد این مشکلات روی شبکه‌های نسل دوم، سوم و چهارمین و همچنین اپلیکیشن وودافون من و خدمات وب تاثیر گذاشته است. سایر اپراتورها شامل دویچه تلکام و واحد O۲ تلفونیکا هم اختلالاتی را تجربه کردند.
 • توییتر درباره لایک توییت‌های گمراه‌کننده، هشدار می‌دهد

  مهر: توییتر از این پس در مورد بازتوییت یا لایک کردن توییت‌های حاوی محتوای غلط و گمراه‌کننده به کاربران هشدار می‌دهد تا از انتشار اخبار غلط در این شبکه اجتماعی جلوگیری شود. توییتر قبل از آغاز رقابت‌های انتخاباتی در آمریکا، برچسب‌زنی به توییت‌های حاوی اطلاعات غلط و گمراه‌کننده را آغاز کرد و حالا قصد دارد نسبت به بازتوییت یا لایک کردن چنین توییت‌هایی، به کاربران هشدار ‌دهد. در صورتی که کاربران توییتر اقدام به لایک یا بازتوییت پست‌های برچسب‌دار کنند، پیام هشداری در صفحه نمایش داده می‌شود. در این پیام تصریح شده که برچسب زدن توییت‌های غلط و جلوگیری از بازنشر آنها موجب کاهش ۲۹درصدی انتشار اخبار جعلی شده است. توییتر یک هفته بعد از برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا از برچسب زدن حدود ۳۰۰ هزار توییت به علت انتشار اخبار و اطلاعات دروغین (از ۲۷ اکتبر تا ۱۱ نوامبر) خبر داد. از مجموع این توییت‌ها ۴۵۶ توییت هم به‌طور کامل بلوکه شدند.
 • هوش مصنوعی شعر می‌سراید!

  مهر: گوگل با توسعه یک سیستم هوش مصنوعی، به کاربران در سرودن شعر کمک می‌کند. گوگل به تازگی ابزاری به نام «شعر با شعر» (Verse by Verse) ارائه کرده که به کاربر کمک می‌کند تا شعر زیبایی بسراید. آخرین پروژه آزمایشی این شرکت که شعرنویسی با هوش مصنوعی است، پیشنهادهایی با شیوه شعرنویسی مشهورترین شاعران آمریکایی به کاربران ارائه می‌کند. کاربر می‌تواند سه شاعر را انتخاب کند تا از آنها الهام بگیرد. پس از انتخاب شاعران و ساختار شعر، ابزار هوش مصنوعی گوگل از کاربر می‌خواهد تا مصرع اول شعر را بنویسد. در مرحله بعد هوش مصنوعی گزینه‌های مختلفی را به او پیشنهاد می‌کند. البته این ابزار کاربر را مجبور نمی‌کند حتما از پیشنهادهایش استفاده کند. او می‌تواند آنها را دستکاری یا رد کند. هدف این ابزار، الهام‌بخشی به کاربران است و در واقع یک شعر کامل را به جای او نمی‌نویسد. مهندسان گوگل برای ساخت این ابزار مجموعه بزرگی از اشعار کلاسیک را در سیستم بارگذاری کردند.
 • مسیر مسدود جاده سلامت الکترونیک

  دنیای اقتصاد- هانیه تقی‌زاده: نزدیک به ۱۴ سال از آغاز پروژه سلامت الکترونیک می‌گذرد اما این طرح هنوز خروجی محسوسی نداشته و هر کدام از نهادها با گلایه از نهاد دیگر، آن را متهم به عدم همکاری و کوتاهی در اجرای طرح می‌کند.
 • واحدهای خدمات پس از فروش موبایل در محدودیت‌های کرونایی فعال هستند

  مهر: رئیس کمیسیون خدمات پس از فروش انجمن موبایل ضمن اشاره به مصوبه اخیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا درخصوص تعطیلی دوهفته‌ای مشاغل غیرضروری گفت: «واحد‌های خدمات پس از فروش موبایل جزو مشاغل گروه یک و ضروری محسوب می‌شوند و طی این دو هفته باید به مردم خدمات ارائه دهند.» به گزارش روابط‌عمومی انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و لوازم جانبی، با شیوع موج سوم کرونا و افزایش ابتلا به این بیماری، ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا دستورالعمل دوهفته‌ای را به اجرا گذاشته است که طی آن مشاغل غیرضروری و اماکن پرتردد همچون مراکز تجاری عرضه تلفن‌همراه، تعطیل خواهند بود.
 • ممنوعیت صادرات فناوری آمریکا به ۸۹ شرکت چینی

  ایسنا: دولت ترامپ در آستانه نهایی کردن فهرستی از ۸۹ شرکت چینی است که به‌دلیل روابطشان با ارتش چین، صادرات فناوری آمریکایی به آنها ممنوع خواهد شد. وزارت بازرگانی آمریکا در این باره اظهارنظر نکرده است. رویترز که یک کپی از فهرست وزارت بازرگانی آمریکا را مشاهده کرده، گزارش داد شرکت هواپیمایی تجاری چین (کوماک) و شرکت صنعت هواپیمایی چین در این فهرست قرار دارند. انتشار چنین فهرستی خرید کالاها و فناوری آمریکایی توسط شرکت‌های چینی را محدود می‌کند و این اقدام در آستانه آماده شدن دولت جو بایدن برای به‌دست گرفتن قدرت، تنش‌ها میان آمریکا و چین در بخش‌های مختلف شامل تجارت، تایوان و عملکرد پیرامون موضوع ویروس کرونا را تشدید خواهد کرد. آمریکا شرکت دولتی AVIC با بیش از ۱۰۰ زیرمجموعه و بیش از ۴۵۰ هزار کارمند را در ژوئن در فهرست شرکت‌هایی قرار داد که تحت کنترل ارتش چین قرار دارند یا با آن در ارتباط هستند. این شرکت یک بخش غیرنظامی دارد که هواپیماهای جت خصوصی می‌سازد. بخشی از قطعات مورد استفاده در ساخت این هواپیماها تولید جوینت ونچرها با شرکت‌های آمریکایی است.
 • محبوب‌ترین بانک‌مرکزی جهان در توییتر

  ایسنا: بانک‌مرکزی هند تنها بانک‌مرکزی بزرگ جهان است که در توییتر به رقم یک میلیون هوادار دست پیدا کرد. شاکتیکانتا داس، رئیس بانک‌مرکزی هند در توییتی اعلام کرد حساب توییتری RBI@ روز یکشنبه به مرز یک میلیون هوادار رسید که بالاتر از حدود ۸۹۲ هزار هوادار در ژوئن است. در مقابل بانک‌مرکزی آمریکا حدود ۶۷۸ هزار هوادار، بانک‌مرکزی اروپا ۵۹۱ هزار هوادار و بانک‌مرکزی انگلیس بالای ۳۱۷ هزار هوادار در توییتر دارند. داس از زمان شیوع ویروس کرونا، کنفرانس‌های مطبوعاتی را به‌صورت مجازی از طریق کانال یوتیوب بانک‌مرکزی هند و حساب رسمی در توییتر برگزار کرده و این کانال ارتباطی را در میان سرمایه‌گذاران و عموم مردم متداول کرده است.
 • رقابت برندهای چینی برای گرفتن بازار هوآوی

  ایسنا: شرکت‌های تولیدکننده گوشی تلفن‌همراه نظیر شیائومی، اوپو و Vivo درحال تحرکاتی برای گرفتن سهم بازار شرکت هوآوی تکنولوژیز هستند که زنجیره تامینش بر اثر تحریم‌های آمریکا مختل شده است. هوآوی هفته گذشته برند ارزان قیمت Honor را به مبلغ نامعلومی فروخت تا از زنجیره تامین این برند در برابر اقدامات آمریکا که تامین قطعات تولید گوشی را دشوار کرده است، محافظت کند. وزارت بازرگانی آمریکا در آگوست دسترسی هوآوی به فناوری آمریکایی برای کسب‌وکار گوشی این شرکت را بر این اساس که هوآوی تهدیدی برای امنیت ملی محسوب می‌شود، محدود کرد. طبق گزارش شرکت کانالایز، هوآوی در نیمه اول امسال از سامسونگ به‌عنوان بزرگ‌ترین سازنده گوشی تلفن‌همراه در جهان سبقت گرفت، اما فروش گوشی این شرکت در سه ماه سوم ۲۳ درصد کاهش یافت و به ۷/ ۵۱ میلیون دستگاه رسید.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر