آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۹ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۱۹۹

 • سهم ۵/ ۶درصدی ICT از GDP جهان

  سیمین عزیزمحمدی
  معیارهای مختلف نشان می‌دهد اقتصاد دیجیتال همچنان نقش پررنگی در رشد اقتصاد جهانی ایفا می‌کند. گزارش امسال کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل متحد (آنکتاد) از اقتصاد اطلاعات حاکی از آن است که در سراسر جهان، سهم بخش‌های خدمات اطلاعات و ارتباطات و صنعت ICT از GDP جهانی حدود ۵/ ۶ درصد بوده و حدود ۱۰۰میلیون نفر در سراسر جهان در خدمات ICT مشغول به کارند. خدمات ICT مشاغل پردرآمدی را برای زنان فراهم کرده، با این‌حال، سهم زنان در تخصص‌های ICT به ویژه در کشورهای در حال توسعه بسیار پایین است. تجارت الکترونیک جهانی در سال ۲۰۱۵ حدود ۲۵هزار میلیارد دلار برآورد شده است، این رقم در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۱۶هزار میلیارد دلار بود.
 • نقشه راه دو ساله برای توسعه ICT کشور

  دنیای اقتصاد: آنچه در دو سال آینده برای فضای ‌آی‌سی‌تی کشور نیاز است در کمیسیون اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران مورد بحث و بررسی قرار گرفت و بر برخی پیامدهای ناشی از برطرف نشدن موانع در آینده تاکید شد.
 • واردکنندگان مجاز گوشی ظرفیت رفع نیاز کشور را ندارند

  مدیر فناوری اطلاعات و ارتباطات اتاق اصناف ایران گفت: واردکنندگان مجاز گوشی ظرفیت وارد کردن این محصول به اندازه نیاز کشور را ندارند. به نقل از روابط عمومی فدراسیون ICT اتاق بازرگانی ایران، کمیل اکبرنژاد گفت: از زمانی که قرار شد طرح رجیستری شروع شود تا مرحله مربوط به بحث‌های فنی و بحث عرضه و تقاضا مشکل اساسی که وجود داشت این بود که دعوت رسمی از اتاق اصناف نشد تا نمایندگان ما هم در بحث عرضه و تقاضا حضور داشته باشند.
 • قاب عکس هوشمند

  مهر: در سال‌های اخیر قاب عکس‌های دیجیتال فراوانی روانه بازار شده که می‌توانند هزاران عکس را به‌طور مداوم نمایش دهند؛ اما برای ایجاد تنوع در این قاب عکس‌ها، محصول جدیدی به نام اسکای لایت فریم تولید شده که از انعطاف بیشتری برای انتخاب و نمایش عکس برخوردار است و می‌تواند تصاویر ایمیل شده را دریافت و نمایش دهد.
 • هشدار در مورد مشکلات ضدبدافزار ویندوز ۱۰

  فارس: مایکروسافت از یک دهه قبل از برنامه‌های ضدبدافزار در ویندوز خود بهره می‌گیرد و حالا مشخص شده که فناوری یادشده در ویندوز ۱۰ قدیمی بوده و فاقد کارآمدی است. هدف استفاده از این فناوری‌ها جلوگیری از نصب بدافزارها روی رایانه‌های کاربران بوده است. به این منظور مایکروسافت از فناوری موسوم به (address space layout randomization (ASLR استفاده می‌کند که در ویندوز ۱۰ هم به کار گرفته شده، اما حالا مشخص شده فناوری مذکور در تازه ترین ویندوز مایکروسافت دارای مشکلاتی است و این امر شناسایی بدافزارها را در سیستم عامل یادشده با مشکل مواجه می‌کند. ظاهرا مشکل یادشده قبلا در ویندوز ۷ هم وجود داشته و مایکروسافت برای برطرف کردن آن تعلل کرده است. به دنبال تذکر شرکت‌های امنیتی به مایکروسافت در این زمینه، شرکت مذکور قول داده برای حل چالش یادشده تلاش کند.
 • امکان استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در اماکن مسکونی تهران

  دنیای اقتصاد: رئیس امور شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان، گفت: با هدف دستیابی به چشم‌انداز شهر دانش‌بنیان، استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در اماکن مسکونی با همکاری شهرداری تهران امکان‌پذیر شده است. محمد صاحبکار با اشاره به امکان استقرار شرکت‌های دانش‌بنیان در محدوده مسکونی شهر تهران گفت: براساس تفاهم‌نامه معاونت علمی ریاست‌جمهوری با شهرداری تهران، شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در شهر تهران می‌توانند در صورت کسب شرایط لازم، دفاتر خود را در اماکن مجاز مسکونی مستقر کنند. صاحبکار همچنین گفت: تاکنون بیش از ۱۰۰ درخواست در این رابطه به دبیرخانه کارگروه ارزیابی شرکت‌های دانش‌بنیان رسیده که به شهرداری تهران ارسال شده است. وی ادامه داد: مجوز استقرار در مکان‌های دارای کاربری مسکونی، به معنای تغییر کاربری ملک مورد نظر نبوده و تنها امکان ادامه فعالیت در اماکن مسکونی برای این شرکت‌ها وجود خواهد داشت.
 • اتمام طراحی مفهومی ماهواره «پارس۱»

  مهر: رئیس سازمان فضایی ایران از اتمام طراحی مفهومی ماهواره سنجش از دور «پارس ۱» خبر داد و گفت: این ماهواره با همکاری ۴ دانشگاه ساخته می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم تا ۴ سال دیگر به فضا پرتاب شود. محسن بهرامی با اشاره به آخرین وضعیت پروژه‌های فضایی در کشور گفت: پروژه‌های بخش فضایی کشور نیازمند کار طولانی مدت است و منحصر به یک دولت نخواهد بود. بر این اساس، بسیاری از پروژه‌ها از دولت‌های قبل تعریف شده و ما در این دولت، آن را ادامه می‌دهیم. وی با بیان اینکه به دلیل سرمایه‌گذاری روی این پروژه‌ها صلاح نیست آن را کنار گذاشته و پروژه جدیدی تعریف کنیم، ادامه داد: هم‌اکنون چندین پروژه ماهواره‌ای دانشگاهی که در دولت‌های گذشته تعریف شده است، در دست اقدام قرار دارد.
 • ابعاد جدید جاسوسی از گوشی‌های وان‌پلاس

  فارس: در شرایطی که گوشی‌های وان‌پلاس به علت امکانات و طراحی خوب موردتوجه قرار گرفته‌اند، نگرانی در مورد حفظ امنیت و حریم شخصی کاربران این گوشی‌ها افزایش یافته است. در حالی که گفته می‌شد شرکت چینی وان‌پلاس از جمع‌آوری اطلاعات شخصی کاربران این گوشی‌ها دست برداشته، حالا مشخص شده که شرکت سازنده هنوز حجم انبوهی از داده‌های کاربران را روی سرورهای خود جمع‌آوری می‌کند.
 • هزینه ماهانه ۳/ ۵ دلاری اینترنت در ایران

  مهر: بررسی‌هایی که به‌طور مشترک از سوی دو شرکت انگلیسی BDRC Continental و Cable.co.uk در ۱۹۶کشور جهان و در فاصله زمانی آگوست تا اکتبر سال جاری میلادی انجام شده نشان می‌دهد بورکینافاسو گران فروش‌ترین کشور جهان در زمینه ارائه خدمات اینترنت است. مردم بورکینافاسو برای استفاده از اینترنت باید هر ماه به‌طور متوسط ۹۵۴/ ۵۴ دلار بپردازند.
 • آمازون اطلاعات سیا را ذخیره می‌کند

  مهر: یک شرکت خرده‌فروشی آنلاین در آمریکا خدمات ذخیره و نگهداری اطلاعات در ابر حسابرسی را برای سازمان سیا و آژانس‌های اطلاعاتی جاسوسی دیگر فراهم کرده است.
 • گوگل باز هم موتور جست‌وجوی پیش‌فرض فایرفاکس شد

  فارس: با پایان ناگهانی توافق یاهو و شرکت موزیلا، جست‌وجوگر گوگل مجددا به موتور جست‌وجوی پیش فرض مرورگر فایرفاکس مبدل شد. موزیلا به تازگی نسخه‌ای کاملا به روزشده از مرورگر فایرفاکس موسوم به کوانتوم را عرضه کرده که از تغییرات بسیار متنوعی برخوردار است. موزیلا در نوامبر سال ۲۰۱۴ قراردادی را با یاهو منعقد کرد که به موجب آن جست‌وجوگر یاهو به موتور جست‌وجوی پیش‌فرض فایرفاکس مبدل شده بود. مدت این قرارداد پنج سال تعیین شده بود، اما ظاهرا موزیلا از خدمات ارائه شده یاهو راضی نبوده و برای دسترسی به محصولات و ابزار بهتر مجددا سراغ گوگل رفته است.
 • سفارش خرید ۲۴ هزار خودرو خودران ولوو از سوی اوبر

  خبرآنلاین: اوبر سفارش خرید ۲۴ هزار خودروی خودران را به ولوو داد. اوبر با این سفارش دست به قمار بزرگی روی فناوری خودروهای خودران زده است و حالا با معامله جدید قرار است بین ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۱ بیش از ۲۴ هزار خودرو از نوع XC۹۰ را دریافت کند. اوبر در سال ۲۰۱۶ بیش از ۸/ ۲ میلیارد دلار ضرر در بخش خودران متحمل شد و دعوای قانونی با وایمو- کمپانی توسعه دهنده خودروی خودران متعلق به گوگل - ممکن است یک میلیارد دلار دیگر خسارت به اوبر بزند، اما همچنان اصرار به شرط‌بندی روی فناوری خودران دارد.
 • احیای حس لامسه افراد قطع عضو به‌وسیله بازوی روباتیک پیشرفته

  ایسنا: دانشمندان دانشگاه «یوتا» موفق شدند با یک بازوی روباتیک دارای حس لامسه امکان داشتن دست نزدیک به واقعی را برای افراد قطع عضو فراهم کنند. کوین والگامت در مصاحبه خود با واشنگتن پست نتایج یک جراحی تجربی را توضیح داد که طی آن یک بازوی پروتزی با الکترودها به اعصاب دست وی متصل شد. کوین والگامت که در دفتر املاک کار می‌‌کند ۱۴ سال پیش دست و بخش زیادی از بازوی خود را در یک سانحه برقی از دست داد و به همین خاطر داوطلب شرکت در این برنامه اجرایی از سوی دانشگاه یوتا شد.
 • سازوکار اینترنت ماهواره‌ای

  فارنت: یکی از بهترین راهکارهای دسترسی به اینترنت برای مناطق روستایی و دورافتاده نسبت به مراکز تجمع امکانات، اینترنت ماهواره‌ای است. اینترنت ماهواره‌ای از کابل یا خطوط تلفن برای برقراری ارتباط با شبکه جهانی استفاده نمی‌کند و برای برقراری این ارتباط از یک بشقاب ماهواره برای ارسال و دریافت اطلاعات استفاده می‌کند. سرعت ارسال اطلاعات (Upload) در اینترنت ماهواره‌ای تقریبا یک‌دهم سرعت دریافت اطلاعات (Download _ ۵۰۰ kbps) است، کابل و DSL سرعت دانلود بالاتری دارند اما سرعت سیستم ماهواره‌ای ۱۰ برابر بیشتر از سرعت یک مودم معمولی است.
 • کارگاه عملی طراحی و پیاده‌سازی اپلیکیشن اندروید

  دنیای اقتصاد: یک دوره آموزشی با عنوان «کارگاه عملی طراحی و پیاده‌سازی اپلیکیشن اندروید» در روز سه شنبه ۷ آذر ماه، از سوی روزنامه «دنیای ‌اقتصاد» برگزار می‌شود. به گزارش واحد آموزش «دنیای اقتصاد»، نرم‌افزارهای قابل‌نصب روی تلفن همراه، امکانات زیادی را به مخاطبان می‌دهند. بانک اطلاعات، جست و جو، بازی‌های آنلاین تعاملی و حتی تجارت الکترونیک، بخش کوچکی از خدمات نوین دنیای گوشی‌های هوشمند است.
 • عرضه گوشی‌های اشتعال‌ناپذیر توسط هوآوی

  گروه بنگاه‌ها: شرکت چینی هوآوی با هدف رفع نگرانی مشتریان، گوشی‌های جدید خود را بر پایه استاندارد ایمنی TUV برای شارژ سریع، مواد امن و اشتعال ناپذیر، تعهد به حفظ محیط‌زیست و ضد آب و گردو‌غبار طراحی کرده است.
 • آی مک پروی تازه اپل با امکانات استثنایی از راه می‌رسد

  خبرگزاری مهر: اپل قصد دارد مدلی جدید و قدرتمند از رایانه رومیزی آی‌مک پروی خود عرضه کند که حداقل قیمت آن ۵ هزار دلار خواهد بود. در این رایانه از پردازنده‌های Xeon شرکت اینتل با ۱۸ هسته استفاده خواهد شد.
 • تولید اولین روبات سازگار با دستیار صوتی هوشمند الکسا

  خبرگزاری مهر: شرکت روباتیک چینی یوبی‌تک اولین روبات انسان‌نمای جهان را تولید کرده که مجهز به دستیار صوتی هوشمند الکسای آمازون است. این روبات ۸۰۰ دلار قیمت دارد و می‌تواند امور مختلف برنامه‌ریزی شده را به یادتان بیاورد، موسیقی‌های مورد علاقه‌تان را پخش کند و شما را از اخبار و وضعیت آب و هوا مطلع کند. روبات یادشده از حالت کنترل و نظارت خاصی نیز برخوردار است که باعث می‌شود روبات Lynx در صورت هرگونه تحرک یا شنیده شدن صدای مشکوک از سوژه تحت مراقبت، ویدئوهای ۳۰ ثانیه‌ای تهیه کند و آنها را برای یک برنامه موبایلی سازگار با این روبات ارسال کند. روبات مذکور از حالت دیگری به نام آواتار برخوردار است که در این حالت مخاطب خود را مشاهده کرده و با آن از طریق دوربین و میکروفن صحبت می‌کند. یکی از نقاط ضعف اصلی این روبات قد کوتاه آن است که تنها به ۵۰ سانتی‌متر می‌رسد و بنابراین جز در حالت نشسته برای معاشرت با انسان‌های بالغ مناسب به نظر نمی‌رسد. از جمله دیگر قابلیت‌های این روبات می‌توان به آوازخواندن، تعلیم یوگا و غیره اشاره کرد.
 • ممنوعیت واردات چمدانی موبایل برای همه گوشی‌ها اجرا نمی‌شود

  خبرگزاری فارس: با وجود ابلاغ شرایط واردات گوشی موبایل مسافری از سوی گمرک که می‌گوید ورود صرفا یک دستگاه موبایل با پرداخت حقوق گمرکی و دو برابر سود بازرگانی و عوارض مجاز است، فعلا به جز آی‌فون x ورود مسافری هیچ مدل گوشی دیگری ممنوع نیست.
 • اجرای آزمایشی اینترنت ۵G در عمان

  ایسنا: عمان‌تل با همکاری اریکسون موفق به اجرای آزمایشی نسل جدید و پرسرعت اینترنت ۵G در مسقط، پایتخت عمان شدند. عمان با همکاری اریکسون اقدام به برقراری موقت و آزمایشی نسل جدید اینترنت ۵G در یک محیط واقعی کرده و ویژگی‌ها و قابلیت‌های مختلف آن از جمله سرعت، آنتن‌دهی همراه و عکس‌العمل را در دفتر اصلی و مرکزی عمان‌تل در مسقط آزمایش کردند.
 • به‌روزرسانی گوشی پیکسل برای حل مشکل نمایشگر و بلندگو

  خبرگزاری مهر: گوگل تا به حال برای گوشی پیکسل خود به روزرسانی‌های متنوعی عرضه کرده، اما هیچ یک از این به روزرسانی‌ها به اندازه مجموعه اخیر ضروری و حیاتی نبوده است. برخی کاربران گوشی‌های پیکسل ۲ گوگل در هفته‌های گذشته از نمایش برخی خط‌های مزاحم در نمایشگر و ایجاد نویز در زمان پخش صدا از بلندگوهای آن خبر داده بودند.
 • اپل آی‌فون قاتل تگزاسی را آنلاک می‌کند

  آی‌تی‌ایران: طبق گزارش‌‌های منتشر شده اداره پلیس ایالت تگزاس با ابلاغ دستور قضایی به شرکت اپل، این شرکت باید به اکانت آی‌کلاد «پاتریک کلی» که اوایل این ماه با حمله به یک کلیسا ۲۶ نفر را به قتل رسانده بود، دسترسی پیدا کند. ظاهرا مقامات قانونی به دنبال پیامک‌ها، شماره تلفن‌ها، تماس‌ها و تمامی اطلاعات از جمله تصاویر و ویدئوهای موجود در اکانت آی‌کلاد او از ابتدای سال ۲۰۱۶ تا به‌امروز هستند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر