آرشیو روزنامه شماره ۴۱۹۶ دنیای اقتصاد

اخبار بازار دیجیتال - روزنامه شماره ۴۱۹۶

 • اگر موبایل به دنیا نمی‌آمد

  عاقله ترابی
  بیشتر ما این تجربه را داشته‌ایم که وقتی از خانه بیرون می‌رویم متوجه می‌شویم موبایلمان را در خانه جا گذاشته‌ایم. خیلی بعید است که از کنار این موضوع خونسرد و آرام بگذریم. بی‌شک در وهله اول به برگشتن به خانه و برداشتن موبایل فکر می‌کنیم. اگر هم شرایط به‌گونه‌ای باشد که نتوانیم برگردیم خانه آن روزمان فلج خوهد بود. احساس می‌کنیم امروز ارتباطمان با دنیا قطع است و اضطراب و نگرانی وجودمان را پر می‌کند. البته این ناراحتی پر بیراه هم نیست. حتما آن روز مهم‌ترین تلفن دنیا به شما می‌شود که اگر موبایلتان را جا نمی‌گذاشتید زندگی‌تان عوض می‌شد! شبیه این اتفاق زمان‌هایی که به سفر هم می‌روید، می‌افتد. سفرهایی که به نقاط دورافتاده می‌روید و پوشش‌دهی آنتن موبایل شما را ناامید می‌کند و به این نتیجه می‌رسید که این چند روز نمی‌توانید از موبایلتان استفاده کنید. بی‌شک در شرایط اینچنینی هم سفر به شما آنطور که باید خوش نمی‌آید و روزها و ساعت‌ها را می‌شمارید تا زمان بازگشت به زندگی آنتن‌دار و اینترنت‌دار برسد.
 • اسپیکر هوشمند گوگل در سالن‌های سینما

  دنیای اقتصاد: اسپیکرهای هوشمند یکی از جذاب‌ترین پدیده‌های دنیای دیجیتال و محصولات هوشمند در سال‌های اخیر بوده‌اند و به همین دلیل بازار رقابتی بزرگی را ایجاد کرده‌اند. تا جایی که بزرگ‌ترین شرکت‌های تکنولوژی جهان به دنبال حضور موثرتر در این بازار هستند تا سهم بیشتری از آن را به خودشان اختصاص بدهند.
 • سنسورهای سه‌بعدی در آی‌فون‌های آینده

  دنیای اقتصاد: اپل به دنبال به‌کارگیری سیستم سه‌بعدی (۳D sensor sys tem) روی دوربین‌ پشتی آی‌فون‌های سال ۲۰۱۹ است. این اقدام اپل نشان می‌دهد که آی‌فون در سال‌های آینده هم در زمینه واقعیت افزوده پیشتاز خواهد بود.
 • شرکت‌ها کاربران را ردگیری می‌کنند

  خبرگزاری مهر: بررسی‌های محققان دانشگاه کمبریج نشان می‌دهد شرکت‌های تجاری با تنها یک کلیک می‌توانند فعالیت‌های کاربران را در فضای مجازی ردگیری کنند. شرکت‌های تجاری برای شناسایی مشتریان و کاربران اینترنت، بررسی عادات و سلایق آنها و در نهایت دسترسی موثر به داده‌های خصوصی آنها تنها به یکی از لایک‌های آنها در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک نیاز دارند.
 • سامانه توزیع متادون وزارت بهداشت هک نشده است

  خبرگزاری مهر: بررسی‌های فنی مرکز ماهر درخصوص اخبار منتشر شده مبنی بر هک سامانه مرتبط با مدیریت توزیع قرص متادون وزارت بهداشت، غیرواقعی بوده و سامانه ایداتیس شاهد هیچ‌گونه آسیب‌پذیری نبوده است. سازمان فناوری اطلاعات اعلام کرد: اخبار غیرواقعی درخصوص هک سامانه مرتبط با مدیریت توزیع قرص متادون در کشور و دسترسی و نشت اطلاعات هویتی تعداد قابل توجهی از افراد درج شده است. در پی این اخبار، مرکز مدیریت امداد و هماهنگی عملیات رخدادهای رایانه‌ای (مرکز ماهر) موضوع را با هماهنگی مرکز فناوری اطلاعات وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بررسی کرد و پس از ارزیابی‌های دقیق فنی مشخص شد در سامانه مذکور هیچ گونه آسیب‌پذیری که منجر به دسترسی اطلاعات اعلان شده شود، وجود نداشته و موارد منتشر شده ساختگی بوده و ارتباطی با داده‌های ذخیره شده در این سامانه نداشته است.
 • جهرمی: پیام‌رسان‌های خارجی محدود نمی‌شود

  ایسنا: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: توسعه پیام‌رسان‌های داخلی به معنی محدودسازی برخی پیام‌رسان‌های خارجی و قطع و وصل آنها نیست اما در مجموع به دنبال توسعه کسب‌و کارهای جوانان ایرانی در پیام‌رسان‌های داخلی هستیم. محمدجواد آذری‌جهرمی در حاشیه بازدید از نمایشگاه رسانه‌های دیجیتال اظهار کرد: ارتباطات اولین موضوعی بود که بعد از زلزله اخیر می‌توانست شرایط را به حالت قبل بازگرداند اما متاسفانه ساعت‌های طلایی برقراری ارتباطات را از دست دادیم ولی در حال حاضر شرایط و وضعیت به حالت خوب بازگشته است.
 • سرشماری از وضعیت نفوذ اینترنت در خانوار ایرانی آغاز می‌شود

  خبرگزاری مهر: سرشماری سراسری از وضعیت نفوذ فناوری اطلاعات و ارتباطات در خانوار ایرانی از روز ۲۹ آبان آغاز می‌شود. پنجمین دوره آمارگیری از وضعیت دسترسی خانوار ایرانی و استفاده افراد از فناوری اطلاعات و ارتباطات از ۲۹ آبان جاری به مدت یک ماه و در سراسر کشور انجام می‌شود. در این طرح که قرار است از سوی سازمان فناوری اطلاعات ایران و با همکاری مرکز آمار ایران عملیاتی شود، سرشماری در سراسر کشور و از خانواده‌ها درخصوص نفوذ فناوری اطلاعات و ارتباطات در خانه‌ها، میزان دسترسی ابزارهای فناوری اطلاعات، سواد مرتبط با این فناوری و نیز وضعیت نفوذ اینترنت، کامپیوتر و سایر سرویس‌های فناوری اطلاعات صورت می‌گیرد.
 • ۱۱ هزار شکایت از خدمات اپراتورها

  خبرگزاری مهر: معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی از ثبت بیش از ۱۱ هزار شکایت از سرویس‌ها و خدمات حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات در سه ماه دوم سال خبر داد. مجید حقی معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری از بررسی عملکرد دارندگان پروانه شبکه ارتباطات سیار و فناوری اطلاعات بر اساس وضعیت رسیدگی و پاسخگویی به شکایات ثبت شده از سوی مشترکان در سامانه ۱۹۵ خبر داد. وی گفت: به منظور شفاف‌سازی، ارائه خدمات بهتر، ارتقای سطح کیفیت و پشتیبانی خدمات از سوی دارندگان پروانه و افزایش رضایت مشترکان، تعداد شکایات و وضعیت رسیدگی به آنها از سوی دارندگان پروانه ارتباطات سیار و فناوری اطلاعات در بازه زمانی سه ماه دوم سال ۹۶ در سامانه ۱۹۵ بررسی شده است. وی افزود: در سه ماه دوم سال ۹۶، تعداد ۴ هزار و ۶۳۷ شکایت در حوزه سرویس‌های ارتباطی ثبت شده که از این تعداد به ۴هزار و ۱۲۲ شکایت (بالغ بر ۸۹درصد) رسیدگی و پاسخ لازم به مشترک ارائه شده است. در حوزه سرویس‌های فناوری اطلاعات تعداد ۶ هزار و ۷۲۴ شکایت ثبت شده که از این تعداد به ۶ هزار و ۶۷۵ شکایت (حدود ۹۹درصد) رسیدگی و پاسخ داده شده است.
 • پوتین: اینترنت پروژه سازمان سیا است

  ایسنا: رئیس‌جمهوری روسیه، اینترنت را پروژه آژانس امنیت مرکزی آمریکا دانست. ولادیمیر پوتین اینترنت را یکی از طرح‌های آژانس امنیت مرکزی آمریکا توصیف کرد و از کاربران فضای مجازی خواست از استفاده از جست‌وجوگر گوگل پرهیز کنند. وی در یک کنفرانس مطبوعاتی در حاشیه همایش رسانه‌ها در سن پترزبورگ روسیه تصریح کرد که آژانس امنیت مرکزی آمریکا برای اولین بار اینترنت را ایجاد کرد و اکنون نیز در حال توسعه آن است. رئیس جمهوری روسیه تاکید کرد که موتور جست‌وجوگر گوگل اطلاعات شخصی کاربران را در اختیار سازمان‌هایی قرار می‌دهد که سرورهای آنها در آمریکا قرار دارد. به گزارش گاردین، اظهارات پوتین پس از آن صورت می‌گیرد که افشاگری‌های ادوارد اسنودن درخصوص جاسوسی‌های گسترده آژانس امنیت ملی آمریکا نگرانی‌های زیادی را در سراسر جهان موجب شده است.
 • رایتل به دنبال جذب سرمایه‌گذار خارجی است

  ایلنا: ولی‌الله افخمی‌راد، معاون اقتصادی و برنامه ریزی تامین اجتماعی درباره وضعیت رایتل به‌عنوان یکی از بنگاه‌های بزرگ تامین اجتماعی گفت: هم اکنون رایتل به‌عنوان یکی از اپراتورهای بزرگ و یکی از بنگاه‌های اقتصادی تامین اجتماعی موظف است تا سرمایه‌گذار داخلی یا خارجی پیدا کند؛ چرا‌که همچنان نیاز به سرمایه‌گذار دارد تا بتواند سوددهی و درآمد‌زایی داشته باشد.
 • کشف آسیب‌پذیری‌های جدی در هسته لینوکس

  تسنیم: چند آسیب‌پذیری در گرداننده‌های USB لینوکس که شامل زیرسیستم USB هسته لینوکس هستند، یافت شده است. این آسیب‌پذیری‌ها می‌توانند توسط مهاجمی که دارای دسترسی فیزیکی به دستگاه هستند، مورد بهره‌برداری قرار گیرند. آسیب‌پذیری‌های مذکور به مهاجمان اجازه می‌دهند در صورت وجود دسترسی فیزیکی، حملات تکذیب سرویس یا اسکریپت‌های مخرب را روی دستگاه اجرا کنند. به علاوه می‌توانند نسبت به افزایش سطح دسترسی اقدام کنند.
 • آمریکا کره‌شمالی را به حمله بدافزاری متهم کرد

  خبرگزاری فارس: رسانه‌های آمریکایی مدعی هستند کره‌شمالی برای هک کردن شرکت‌های مخابراتی، هوا فضا و موسسات مالی آمریکا از سال ۲۰۱۶ از یک بدافزار استفاده کرده است. بدافزار یادشده FALLCHILL نام دارد و می‌تواند به شبکه‌های مختلف رایانه‌ای نفوذ کند.
 • اپل گوی رقابت بازار پوشیدنی‌ها را از شیائومی ربود

  ایسنا: اپل با ارائه‌ نسل سوم ساعت‌های هوشمند خود، بار دیگر رتبه نخست بازار گجت‌های پوشیدنی را از آن خود کرد. به گزارش «ایسنا» به نقل از وب‌سایت تک کرانچ، غول تکنولوژی اپل پس از آنکه نسل سوم ساعت‌های هوشمند خود یعنی اپل واچ ۳ را معرفی و به بازار عرضه کرد، توانست مجددا رتبه نخست پرفروش‌ترین برند در زمینه گجت‌های پوشیدنی را از آن خود کند و شیائومی را پشت سر بگذارد. اپل واچ که قادر است بدون نیاز به اتصال به اینترنت گوشی کار کند، تاکنون موفق شده است در سه ماه سوم سال‌جاری میلادی ۲۰۱۷، تعداد ۹/ ۳ میلیون دستگاه را به فروش برساند و از این تعداد تنها ۸۰۰ هزار اپل واچ ۳ به فروش رسیده است که این موضوع می‌تواند نویددهنده پایان سال خوبی برای اپل باشد.
 • اولین «قرص هوشمند» دنیا مجوز گرفت

  ایسنا: سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز استفاده از اولین قرص هوشمند دنیا را موسوم به «Abilify MyCite» که قابلیت ردیابی در بدن و اطلاع به پزشک مبنی بر مصرف یا عدم مصرف دارو دارد، صادر کرد. پزشکان در ایالات متحده آمریکا ممکن است به‌زودی شروع به تجویز یک قرص کنند که می‌تواند به آنها بگوید که آیا بیماران واقعا داروهایشان را مصرف کرده‌اند یا خیر.
 • معرفی کیبورد جدید ریزر با مقاومت در برابر آب و گردوغبار

  فارنت: برند کیبوردهای BlackWidow ریزر طرفداران زیادی دارد، اکنون نیز شاهد معرفی نسل جدید کیبورد BlackWidow Ultimate ریزر هستیم که در برابر آب و گرد و غبار مقاوم است. صفحه کلیدهای مکانیکی در دنیای گیمرها و همچنین تایپیست‌ها طرفداران بسیاری دارد، شرکت ریزر نیز که سال‌هاست در عرصه محصولات جانبی صنعت گیم فعالیت دارد حدود هفت سال پیش برند BlackWidow را برای صفحه ‌کلید‌های مکانیکی خود معرفی کرد.
 • فسیل، نسل سوم ساعت هوشمندش را معرفی کرد

  فارنت: برند سازنده ساعت‌های هوشمند فسیل با پشتکار تمام به عرضه ساعت‌های هوشمند ادامه می‌دهد، اکنون نیز باخبر شدیم فسیل سومین ساعت هوشمند Q Control را معرفی کرده است. برند فسیل توانسته است در بازار ساعت‌های هوشمند برای خود اسم و رسمی دست و پا کند، اکنون نیز فسیل برای گسترش بازار خود ساعت هوشمند Q Control را معرفی کرده است.
 • معرفی هارد دیسک مقاوم با اتصال USB ۳.۱ سیلیکون پاور

  فارنت: سیلیکون پاور هارددرایو قابل‌حمل جدیدی را عرضه کرده است که به USB ۳.۱ مجهز شده و Armor A۷۵ نام دارد. این هارددرایو که در حجم‌های ۱ و ۲ ترابایتی به فروش می‌رسد، در مقابل ضربه و افتادن از فاصله ۲/ ۱ متر مقاوم بوده و استاندارد نظامی MIL-STD ۸۱۰G را دارد. در قابی از جنس آلومینیوم مخصوص ساخت مصالح هوافضا قرار داده‌ شده است و یک رابط USB ۳.۱ نسل اول برای انتقال داده با سرعت‌بالا دارد. حتی در طراحی آن نیز از هواپیما الهام گرفته‌ شده است. این هارد درایو دارای LED وضعیت L شکل بوده که از بیشتر زوایا دیده می‌شود. با سیستم‌‌عامل‌های ویندوز ۱۰، ۸.۱، ۸، ۷، ویستا، Mac OS ۱۰.۵.x یا جدیدتر و لینوکس نسخه ۲.۶.۳۱ یا جدیدتر سازگاری دارد. قیمت این دستگاه هنوز مشخص نیست.
 • ساعت اپل شما را از امراض خطرناک مطلع می‌کند

  فارس: بررسی‌های جدید دانشگاه کالیفرنیا نشان می‌دهد می‌توان از ساعت اپل برای شناسایی برخی بیمارهای خطرناک انسان استفاده کرد. به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از مک رومورز، این دانشگاه با همکاری یک شرکت تجاری برنامه‌ای موسوم به Cardiogram طراحی کرده است که قادر به جمع‌آوری اطلاعات قلبی و تنفسی با استفاده از حسگرهای ساعت هوشمند اپل و هشدار در مورد فشار خون بالا و بیماری وقفه تنفسی در خواب است.
 • نسل بعدی هوم‌پاد اپل به فیس آی‌دی مجهز خواهد شد

  فارنت: قابلیت فیس‌ آی‌دی در آی‌فون ۱۰ طرفداران زیادی پیدا کرده است و از قرار معلوم نسل بعدی هوم‌پاد اپل هم به فیس‌ آی‌دی مجهز خواهد شد. نسل اول اسپیکر هوشمند اپل قرار است دی ماه امسال راهی بازار شود، در این بین وب‌سایت Nikkei خبر داده است شرکت Inventec به‌عنوان یکی از تولیدکنندگان قطعات محصولات اپل از هم‌اکنون در حال تحقیق و توسعه برای استفاده از فناوری تشخیص هویت کاربر از طریق چهره او است. به این ترتیب مدل‌های بعدی اسپیکر هوشمند اپل به احتمال زیاد قادر به تشخیص هویت کاربر از طریق چهره او هستند، این ویژگی را در حال حاضر با نام فیس آی‌دی در آی‌فون ۱۰ مشاهده می‌کنیم.
 • پیش از گم شدن آی‌فون‌تان بخوانید

  ایسنا: اگر آی‌فون، آی‌پد یا آی‌پادتاچ خود را گم کرده یا دستگاهتان به سرقت رفت، می‌توانید اقداماتی را برای یافتن دستگاه خود انجام دهید. البته لازم است پیش از آن، از راه‌هایی که اپل برای کاربران محصولات خود قرار داده استفاده کنید تا در صورت بروز چنین مشکلی، گوشی خود را پیدا کرده و از داده‌هایتان محافظت کنید.
 • سیم‌کارت جای کارت ملی روس‌ها را می‌گیرد

  ایسنا: پارلمان روسیه در حال تدوین قانونی جدید است تا سیم‌کارت تلفن همراه جایگزین کارت ملی و پاسپورت داخلی شهروندان شود. بر این اساس اطلاعات شهروندان روسیه به همراه امضای دیجیتال در داخل سیم‌کارت‌ها ذخیره می‌شوند و آنان می‌توانند به راحتی در نقل و انتقال‌های بانکی، پرداخت هزینه‌ها و هرگونه خدماتی که نیازمند ارائه پاسپورت داخلی و کارت هویت است از سیم‌کارت‌های خود استفاده کنند. همچنین در این قانون تاکید شده که هر نفر می‌تواند چندین سیم‌کارت داشته باشد اما امکان انتقال شماره و سیم‌کارت خود را به‌دلیل ذخیره اطلاعات فردی در آن، به شخص ثالث ندارد. از سوی دیگر تمام والدین می‌توانند بر اساس اطلاعات پاسپورت فرزندان خود برای آنان سیم‌کارت خریداری کرده و با نظارت خود در اختیارشان قرار دهند.
 • تبدیل موتو زد به چاپگر!

  آی‌تی‌ایران: موتورولا برای معرفی و عرضه لوازم جانبی منحصربه‌فرد مختص گوشی‌های هوشمند سری موتو زد خود، معروف است. این لوازم جانبی که به صورت اختصاری موتو ماد (Moto Mods) نامیده می‌شوند، دامنه کاربردهای گوشی را افزایش می‌دهند و طرفداران زیادی دارند.
 • شارژر وایرلس آی‌فون ضعیف است

  دنیای اقتصاد: همان‌طور که می‌دانید سه آی‌فون جدیدی که چند ماه پیش معرفی شدند، از شارژ وایرلس هم پشتیبانی می‌کنند. این در حالی است که این تکنولوژی از یکی، دوسال اخیر در اسمارت‌فون‌های اندرویدی قابل استفاده بوده است اما کاربران آی‌فون تا چند ماه پیش از این تکنولوژی محروم بودند. آپدیت نسخه ۲/ ۱۱ که قرار است برای کاربران سیستم‌عامل آی‌اواس منتشر شود، به آی‌فون‌های ۸، ۸پلاس و ۱۰ این امکان را می‌دهد که دستگاه خود را با سرعت ۵/ ۷ وات یعنی با سرعت بیشتر شارژ کنند. در حال حاضر آی‌فون‌های ۲۰۱۷ با سرعت ۵ وات شارژ می‌شوند. با وجود این سرعت ۵/ ۷ وات همچنان بسیار پایین‌تر از استاندارد Qi با سرعت ۱۵وات است.
 • گوشی بدون حاشیه Xiaomi Mi Mix ۲s با طراحی کاملا متفاوت فاش شد

  جی‌اس‌ام: گوشی شیائومی Mi Mix ۲ به لطف حاشیه‌های باریکی که دارد، یکی از جذاب‎ترین محصولات بازار است. آن‌طور که پیداست، شیائومی درنظر دارد تا نسخه دیگری از گوشی بدون لبه ۲۰۱۷ خود را عرضه کند که براساس شایعات، Mi Mix ۲s نامیده می‎شود. به‌‌تازگی، رندرهای جدیدی از گوشی شیائومی Mi Mix ۲s به‎دست آمده است که طراحی کاملا متفاوت آن را به نمایش می‌گذارد.
 • وان‌پلاس ۵T با صفحه‌نمایش کم‌حاشیه و دوربین دوگانه جدید معرفی شد

  فارنت: سرانجام پس از مدت‌ها انتظار وان‌پلاس پرچمدار جدید خود ۵تی را معرفی کرد. این گوشی به صفحه‌نمایش ۱۸:۹ مجهز شده و دوربین دوگانه آن نیز متحول شده است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر