پول ؛ مهم‌ترین بحران حال و آینده استارت‌آپ‏‏‌های ایرانی

تبدیل پارک فناوری پردیس به بهشت فناوری، اعلام آمادگی همراه اول برای کمک به شرکت‌های فناورانه، وام ارزان آفت اکوسیستم استارت‌آپی ایران، حذف «عجله دارم» شکست تحمیل شده از رگولاتور به اسنپ، کاهش ۳۰درصدی انصراف از خرید مشتریان، حمایت‌‌‌های جدید دولت از دانش‌‌‌بنیان‌‌‌ها، تفاهم‌‌‌نامه صندوق سرمایه‌گذاری فولاد مبارکه با صندوق توسعه فناوری‌‌‌های نوین و رونمایی از سامانه هوشمند تنقیح قوانین از جمله اخبار چهار روزه از اینوتکس است.

پارک پردیس، بهشت فناوری می‌شود؟

نمایشگاه اینوتکس با محوریت اقتصاد نوآوری امسال میزبان بیش از ۴۰۰ شرکت نوآور و فناور در قالب غرفه‌‌‌دار، ۱۵۰ سرمایه‌گذار استارت‌آپی، ۴۰۰ جلسه بین کسب و کارها و ۲۰ رویداد و بخش جانبی‌‌‌ بود. استیج، فروم حکمرانی، ایستگاه آینده، کافه سرمایه، تامین مالی جمعی، فروم قانون‌گذاری و... از جمله رویدادها و بخش‌‌‌های جانبی برگزار شده در نمایشگاه است. مراسم افتتاحیه اینوتکس با سخنرانی معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، رئیس پارک فناوری پردیس و مدیرعامل ارتباط فردا برگزار شد. روح‌‌‌الله دهقانی فیروزآبادی در این مراسم از لزوم تبدیل پارک فناوری پردیس به یک هاب همکاری مشترک با کشورهای دوست و همسایه صحبت کرد. او همچنین ابراز امیدواری کرد تا با تاسیس و راه‌‌‌اندازی شهرک نخبگان، پارک فناوری پردیس به بهشت فناوری تبدیل شود که کمتر از ۳ الی ۴ سال آینده شهر نوآوری پردیس را داشته باشیم.

مهدی صفاری‌‌‌نیا، رئیس پارک فناوری پردیس نیز از نقش نمایشگاه اینوتکس در ایجاد دسترسی به سرمایه‌گذاران و فعالان اکوسیستم نوآوری ایران گفت. او همچنین در نشست قانون‌گذاری عنوان کرد که بودجه پارک‌‌‌های علم و فناوری در مجموع به اندازه نصف بودجه دانشگاه تهران است. در ادامه با بیان روند تصویب قانونی که به موجب آن، سهم شهرداری‌‌‌ها از محل وصول مالیات ارزش‌‌‌افزوده شرکت‌هایی که در پارک‌‌‌های علم و فناوری فعال هستند، به خود پارک‌‌‌ها تعلق می‌گیرد، اعلام کرد: «بودجه پارک‌‌‌های علم و فناوری در سال ۱۴۰۲ مقدار ۱۳۴۰ میلیارد تومان بوده و سهم ارزش‌‌‌افزوده پارک‌‌‌ها در سال گذشته مبلغ ۴۴۰ میلیارد تومان بوده است.»

مسعود وکیلی‌‌‌نیا، مدیرعامل ارتباط فردا، هم در مراسم افتتاحیه ضمن اشاره به استفاده بیش از ۲۵ میلیون کاربر از ۸ دستاورد مهم شرکت ارتباط فردا، ابزار امیدواری کرد که رشد مطلوب کشور در این عرصه طی ۱۰سال گذشته در سال‌های آتی با تکیه به ظرفیت‌‌‌های داخلی سرعت بخشیده شود.

در ادامه اولین روز از نمایشگاه اینوتکس، محمد مهدی قوچانی، مدیر راهبرد مرکز تحقیق و توسعه همراه اول در نشستی این اپراتور را جزو پیشروان سرمایه‌گذاری بر استارت‌آپ‌‌‌ها می‌‌‌داند و از آمادگی این شرکت برای ادامه کمک به شرکت‌های فناورانه می‌‌‌گوید. او در این خصوص توضیح داد: «در سال ۱۳۹۸ تغییری در راهبرد همراه اول ایجاد شد؛ تا پیش از این به شرکت‌هایی کمک می‌‌‌کرد که درخواست کمک داشتند، اما پس از آن، این شرکت مرکز تحقیقات و توسعه ایجاد کرد تا نیازمندی‌‌‌های فناورانه همراه اول را تشخیص بدهند و در راستای آنها سرمایه‌گذاری کنند.»

همچنین، احمد فراهانی، مدیر ارشد سرمایه‌گذاری دیجی‌‌‌کالا، در ایستگاه آینده اینوتکس درباره آینده اکوسیستم فناوری ایران صحبت کرد و مهم‌ترین بحران استارت‌آپی حال و آینده را پول عنوان کرد و توضیح داد: «کسب و کارهای تازه‌‌‌وارد، استارت‌آپ‌‌‌های کوچک و حتی دریافت‌‌‌کننده خدمات همگی بحران پول دارند. ما برای توسعه کسب و کار، راه‌‌‌اندازی استارت‌آپ و یافتن مسیر به پول نیاز داریم و بزرگ‌ترین چالش فعلی همین موضوع است.» او جلب نظر نسل Z را بهترین راه برای رسیدن به نفوذ قابل‌توجه در بازار با هزینه کم می‌‌‌داند و در عین حال معتقد است وام ارزان، آفت اکوسیستم استارت‌آپی ایران است.

پیش‌بینی رشد لجستیک آنلاین خرده‌‌‌فروشی

در دومین روز نمایشگاه اینوتکس ۲۰۲۴ نشست و سخنرانی‌‌‌هایی با محوریت نوآوری در استارت‌آپ‌‌‌ها، حقوق مصرف‌کننده در دیجیتال مارکتینگ و تشریح مسیر اسنپ گروسری نیز برگزار شد. در پنل «وقتی نوآوری امیدآفرین می‌شود» بنیان‌گذار دیجی‌‌‌کالا، مدیرعامل اسنپ، مدیرعامل گلرنگ سیستم، آرشام شرفایی مدیرعامل شرکت متاتک اسنوا درباره مسیر شکل‌‌‌گیری نوآوری در مجموعه‌‌‌های خود صحبت کردند. محمد خلج، مدیرعامل اسنپ درباره توقف فعالیت سرویس عجله دارم در پلت‌فرم این تاکسی اینترنتی گفت: «اگر به هر دلیلی یک مدل سرویس توقف فعالیت داشته باشد، شکست محسوب می‌شود. با اینکه در مورد گزینه «عجله دارم» توقف سرویس از سمت اسنپ نبود که به عنوان شکست محسوب شود، اما فشار رگولاتور برای حذف این سرویس سبب شد که شکست دیگری برای ما وجود داشته باشد. به طور کلی ما یادگیری و آورده مناسبی از پروژه‌‌‌هایی که متوقف می‌‌‌شوند، داشته‌‌‌ایم.»

حمید محمدی، بنیان‌گذار دیجی‌‌‌کالا نیز نوآوری را با اثری که در جامعه می‌‌‌گذارد تعریف می‌‌‌کند و در این خصوص می‌‌‌گوید: «دیجی‌‌‌کالا در تجارت الکترونیک یک مجموعه نوآور است و توانست دسترسی به خیلی از کالا‌‌‌ها را در شهرهای کوچک که امکان‌‌‌پذیر نبوده است، امکان‌‌‌پذیر کند. در گذشته اطلاع از آنکه مشتریان یک محصول درباره آن چه می‌‌‌گویند ممکن نبوده و حالا ممکن شده است. همه این موارد در کنار کارهای دیگر یک تغییر در سبک خرید به‌‌‌وجود آورده است. برای ارائه خوب این سرویس‌‌‌ها، نیاز است که از تکنولوژی‌‌‌های خوبی استفاده شود.»

رامین لایقی، مدیرعامل اسنپ گروسری، نیز در ایستگاه آینده نمایشگاه اینوتکس درباره مسیر اسنپ‌‌‌گروسری از گذشته تا به امروز صحبت کرد. او پاندمی کرونا را عامل تحول در فرهنگ خرید آنلاین از سوپرمارکت دانست و بیان کرد: «کرونا تنها تغییری بود که تاثیری برگشت‌‌‌ناپذیر در صنعت خرده‌‌‌فروشی آنلاین داشت، به طوری که همچنان شاهد گسترش مشتاقان خرید آنلاین از سوپرمارکت هستیم.» لایقی در بخش دیگری از صحبت‌‌‌های خود پیش‌بینی کرد که تا ۵سال آینده سالانه ۲درصد سهم لجستیک آنلاین خرده‌‌‌فروشی افزایش پیدا کند.

در پنلی دیگر از دومین روز اینوتکس حقوق مصرف‌کننده در دیجیتال مارکتینگ بررسی شد. احمد عطارزاده، معاون بازاریابی و برندینگ تپسل، در این نشست درباره تبلیغات کوروش کمپانی که اواخر سال گذشته ماجرای کلاهبرداری‌‌‌های آن در بازار موبایل منتشر شد، صحبت کرد. او در این زمینه با بیان اینکه کوروش کمپانی هیچ تبلیغی از طریق ادنتورک‌‌‌ها نداشت و فقط در شبکه‌‌‌های اجتماعی فعال بود، در این زمینه توضیح داد: «البته حتی اگر هم به سراغ ما هم می‌‌‌آمد، موفق نمی‌‌‌شد، چون ما نسبت به چنین مواردی و همچنین حوزه‌‌‌های مالی، بیمه‌‌‌ای و… حساس هستیم و استانداردهایی را در نظر می‌‌‌گیریم. آینده‌‌‌فروشی و رؤیافروشی نیز از دیگر مواردی هستند که نسبت به آنها حساسیم. به هر قیمتی پول درآوردن جزو دستورالعمل‌‌‌های ما نیست و در تپسل نسبت به خدماتی که در حوزه تبلیغات می‌‌‌دهیم، مسوولیم.»

در ادامه، مدیران عامل شرکت‌های لجستیک درباره چالش‌‌‌های این صنعت گفت‌‌‌وگو کردند. طبق گفته احمد برکتین، مدیرعامل میاره، طی ۲سال گذشته ۴۰۰ میلیون دلار در بازار نوآوری استارت‌آپ‌‌‌های لجستیکی سرمایه‌گذاری شده که حدود ۳۰۰ میلیون دلار از آن مربوط به اسنپ و دیجی‌‌‌کالا بوده است. البته فقدان ارائه آمار دقیق از بازار لجستیک یکی از موضوعات کلیدی در صحبت‌‌‌های میهمانان این نشست بود. مدیرعامل میاره آمار لجستیک خرده‌‌‌فروشی روزانه کشور را یک میلیون و مدیرعامل پردازش داده نگار ۲ میلیون عنوان کرد که دلیل این آمار متناقض هم عدم‌ثبت نرم‌‌‌افزاری تجمیعی ذکر شد.

در نشست «مدل‌‌‌های فروش و خرید در اکوسیستم‌‌‌های آینده» نیز مدیران لندتک‌‌‌ها درباره نقش مجموعه‌‌‌های خود در کاهش انصراف از خرید مشتریان صحبت کردند. مهدی مقیمیان، مدیرعامل مینی‌‌‌پی، در این نشست اطلاع داد که با تسهیلات لندتک‌‌‌ها انصراف از خرید ۲۰ تا ۳۰درصد کاهش پیدا کرده و فروش کسب و کارهای خرد تا ۵۰درصد افزایش یافته است. او همچنین اعلام کرد که در چهل روز ابتدایی شروع به کار مینی‌‌‌پی به ۲۲۰‌هزار نفر تسهیلات داده که از میان آنها رتبه اول متعلق به خراسان و رتبه دوم مربوط به استان سیستان‌‌‌وبلوچستان بوده است.

به گفته علیرضا قنادان، مدیرعامل لندو، نیز ۳۰‌درصد از دریافت‌‌‌کنندگان تسهیلات اقساط خود را زودتر از موعد پرداخت می‌‌‌کنند و جزو خوش‌‌‌حسابان شناخته می‌‌‌شوند که این موضوع در رتبه‌‌‌‌‌‌بندی اعتباری، امتیاز مثبت دارد. آرش لرستانی، مدیرعامل آپسان، هم مهم‌ترین روند چهار سال آینده را اوج‌‌‌گیری لندینگ و دیجیتال‌‌‌لندینگ دانست و پیش‌بینی کرد که در ایران هم این روند در مقیاس خودش پیش خواهد رفت.

بسته‌‌‌های حمایتی جدید دولت در راه است

رونمایی از بسته جدید حمایت از شرکت‌های دانش‌‌‌بنیان از دیگر اخباری است که در طول برگزاری اینوتکس منتشر شد. خیاطیان، مدیرعامل صندوق نوآوری و شکوفایی با اشاره به رونمایی از بسته جدید حمایتی دانش‌‌‌بنیان‌ها اعلام کرد: «بسته حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در قالب شعار سال به زودی رونمایی خواهد شد.» معاون حقوقی رئیس‌‌‌جمهور نیز از حمایت‌‌‌های مختلف به‌ویژه در حوزه ارزی و مالی از دانش‌‌‌بنیان‌‌‌ها گفت. تفاهم‌‌‌نامه صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر شرکتی فولاد مبارکه با صندوق توسعه فناوری‌‌‌های نوین نیز از دیگر خبرهای مهم نمایشگاه است. بر اساس این تفاهم‌‌‌نامه مقرر شد صندوق سرمایه‌گذاری خطرپذیر فولاد مبارکه در طرح‌‌‌های معرفی شده و ارزیابی شده از طریق صندوق توسعه فناوری‌‌‌های نوین و با راهبری آن در حوزه دانش‌‌‌بنیان و فناور کشور سرمایه‌گذاری بیشتری کند.

تا زمان نگارش این گزارش اعلام شده است که در اختتامیه سیزدهمین دوره از نمایشگاه اینوتکس نیز با حضور رئیس مجلس و رئیس مرکز پژوهش‌‌‌های مجلس از سامانه هوشمند تنقیح قوانین رونمایی  می‌شود. رئیس مرکز پژوهش‌‌‌های مجلس در این زمینه توضیح داد: «افتتاح پروژه دستیار هوشمند تنقیح قوانین از جمله اقدامات مجلس برای نوآوری است تا بتوانیم تورم بیش از ۱۲‌هزار و ۵۰۰ قانون را با تنقیح آنها برطرف کنیم. در چهارمین روز از اینوتکس سامانه هوشمند تنقیح قانون را با حضور رئیس مجلس رونمایی خواهیم کرد.» تامین مالی جمعی نیز یکی از ابزارهای تزریق منابع به استارت‌آپ‌‌‌ها و اکوسیستم فناوری کشور است. کارن کراد به‌‌‌عنوان یکی از مجموعه‌‌‌های فعال در این زمینه گزارشی از عملکرد خود در حاشیه اینوتکس منتشر کرده است که طبق آن سامانه تامین مالی و سرمایه‌گذاری کارن کراد توانسته تا به امروز برای شرکت‌های دانش‌‌‌بنیان بیش از ۲۴۰ میلیارد تومان تامین مالی انجام دهد.