تصویب قانون هوش مصنوعی در اروپا به بن‌بست خورد

اما مدل‌های بنیادین یا همان هوش مصنوعی مولد به چالشی در قانون پیشنهادی هوش مصنوعی این منطقه تبدیل شد. البته این مذاکرات محرمانه هستند. مدل‌های بنیادین مانند سیستمی که شرکت اوپن‌ای‌آی با پشتیبانی مایکروسافت ساخته در حقیقت سیستم‌های هوش مصنوعی هستند که با کمک انبوهی از داده ساخته می‌شوند و می‌توانند با آموختن از اطلاعات وظایف مختلف انجام دهند. لایحه هوش مصنوعی اروپا پس از ۲سال مذاکره در ژوئن امسال توسط پارلمان اتحادیه اروپا تایید شد. اکنون باید نمایندگان پارلمان، هیات و کمیسیون اتحادیه اروپا نیز پیش‌نویس قانون را تایید کنند.

کارشناسان کشورهای اروپایی روز جمعه آینده با یکدیگر ملاقات می‌کنند تا موضع خود درباره مدل‌های بنیادین هوش مصنوعی، دسترسی به کدهای منبع، جریمه و موضوعات دیگر را اعلام کنند. از سوی دیگر اعضای پارلمان اتحادیه اروپا نیز برای نهایی کردن موضع خود گردهم جمع می‌شوند. اگر آنها نتوانند به توافق برسند، احتمال دارد قانون به دلیل کمبود زمان تا قبل از برگزاری انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا تا سال آینده بایگانی شود. هرچند برخی کارشناسان و قانون‌گذاران روشی طبقه‌بندی شده را برای تنظیم مدل‌های بنیادین هوش مصنوعی تعیین کرده‌اند، برخی دیگر معتقدند مدل‌های کوچک‌تر هوش مصنوعی نیز احتمالا به همان اندازه پر ریسک هستند. مدل‌های هوش مصنوعی بنیادین نمونه‌هایی هستند که بیش از ۴۵ میلیون کاربر دارند. اما مهم‌ترین چالش در دستیابی به توافق درباره قانون از سوی فرانسه، آلمان و ایتالیا مطرح شده که ترجیح می‌دهند به جای وضع قوانین سختگیرانه به توسعه‌دهندگان مدل‌های هوش مصنوعی اجازه دهند خود را قانونمند سازند.

در ملاقات وزرای اقتصاد این کشورها در ۳۰ اکتبر که در رم برگزار شد، فرانسه، ایتالیا و آلمان را تشویق کرد تا از این پیشنهاد پشتیبانی کنند. تا قبل از آن مذاکرات بدون چالش پیش رفته بود و قانون‌گذاران در چند حوزه مانند هوش مصنوعی پر ریسک مصالحه کرده بودند. در این میان تیری برتون، کمیسیونر اتحادیه اروپا در امور بازارهای داخلی، برخی اعضای پارلمان و چند محقق هوش مصنوعی از شیوه خود قانونمندسازی انتقاد کرده‌اند. محققان این حوزه در نامه‌ای سرگشاده هشدار دادند خود‌قانونمندسازی شرکت‌ها احتمالا استانداردهای مورد نیاز برای ایمنی مدل‌های بنیادین را فراهم نکند.