این اتحادیه معتقد است افزایش کلیک بر روی نماد اتحادیه می‌تواند به‌‌منزله توجه بیشتر مخاطبان به کسب‌‌وکار‌هایی باشد که از اتحادیه کسب‌‌وکارهای ‌مجازی به دریافت پروانه کسب اقدام کرده‌‌اند. سه هزار و ۴۳۳ شکایت ثبت‌شده در سامانه اتحادیه کسب‌‌وکارهای ‌مجازی مربوط به شکایت از اعضای اتحادیه و یک‌هزار و ۵۹ شکایت ثبت‌شده در سامانه مربوط به کسب‌‌وکارهای ‌مجازی غیر‌عضو اتحادیه است. ۳۸۹ شکایت نیز از مرکز توسعه تجارت الکترونیک، سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران و اتاق اصناف صورت‌گرفته است. از میان شکایت‌‌های انجام شده، ۳ هزار و ۹۱۹شکایت مختومه شده، ۱۹۶ شکایت به کمیته نظارت ارجاع شده، ۱۳۰‌شکایت منتظر بررسی، ۱۲۵‌شکایت ارجاع به کمیسیون و شکایت ۶۶شکایت نیز باطل شده است.

  بازرسی آنلاین از کسب‌‌وکارهای اینترنتی

اتحادیه کشوری کسب‌‌وکارهای ‌مجازی از سال ۹۸ بخش بازرسی آنلاین را به قسمت نظارتی خود اضافه کرده که کارشناسان بازرسی این اتحادیه با توجه به چک‌لیست قوانین صنفی از کسب‌وکارهای عضو و دارای پروانه کسب به‌‌صورت ۳ ماهه بازرسی آنلاین انجام می‌دهند. در این بازرسی‌‌ها و در صورت تخلف از سوی کسب‌و‌کار، اقدامات قانونی انجام می‌گیرد. این اتحادیه در سال‌۱۴۰۰ تعداد ۳ هزار و ۳۴۰ فقره بازرسی را انجام داده است.

  روال رسیدگی به شکایات چگونه است؟

اتحادیه کسب‌و‌کارهای‌ مجازی موظف است ظرف مدت ۱۰روز، شکایت یا گزارش تخلف دریافتی را مورد بررسی قرار دهد. در صورت احراز عدم‌تخلف فرد صنفی یا انصراف شاکی، پرونده مختومه می‌شود و در صورت احراز تخلف و اعتراض شاکی، پرونده را در مرکز استان به سازمان تعزیرات حکومتی و در شهرستان‌ها به اداره‌های تابعه سازمان مورد‌نظر، ارسال می‌‌کند. سازمان تعزیرات حکومتی و ادارات تابعه در شهرستان‌ها مکلف هستند که حداکثر ظرف ۲ هفته در جلسه‌‌ای با دعوت از شاکی و متشاکی به پرونده رسیدگی و طبق مفاد این قانون حکم مقتضی را صادر کنند.

  عدم‌تحویل به‌‌موقع کالا و خدمات در صدر شکایت

گزارشی که از سوی اتحادیه منتشر‌شده، نشان می‌دهد بیشترین تعداد شکایت خریداران اینترنتی به ترتیب به دلیل عدم‌تحویل به‌‌موقع کالا و خدمات، عدم‌تامین کالای یا خدمات، تقلب و عدم‌رعایت حق انصراف مصرف‌کننده، عدم‌پاسخگویی به نارضایتی مصرف‌‌کننده و رعایت نکردن تعهدات موضوع قرارداد از جمله تاخیر در ارسال است.

  در ۶‌ماه نخست امسال ۶۴۹پروانه فعالیت صادر شده است

اتحادیه کسب‌‌وکارهای ‌مجازی در ۶‌ماه نخست امسال اقدام به صدور ۶۴۹ فقره پروانه فعالیت کرده است. تهران با ۳۳۸ پرونده، اصفهان با ۵۹پرونده، خراسان‌رضوی و فارس با ۴۳ پرونده و استان البرز با ۲۰ پرونده در رده‌های اول صدور پروانه فعالیت قرار دارند. ۴۱‌درصد از جوازهای صادر شده در سال ۱۴۰۰ مربوط به شخصیت‌‌های حقوقی و ۵۹‌درصد متعلق به شخصیت‌‌های حقیقی است؛ که از این میان ۱۴‌درصد جوازها متعلق به زنان و ۸۶‌درصد متعلق به مردان است.

 

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند