این تلسکوپ آغازگر انقلابی بزرگ در این عرصه بود و تا به امروز توانسته تصاویر کم‌نظیری را از فضا به زمین ارسال کند. اما اخیرا و به‌دلیل مشکلاتی که در سخت‌افزار این تلسکوپ (متعلق به دهه ۱۹۸۰ میلادی) گزارش شده، فعالیت آن متوقف شده است.

اگرچه طی یک دهه اخیر، آپگریدها و اقداماتی به‌منظور تعمیر این قطعات صورت گرفته اما رفع مشکلاتی که اخیرا در این تلسکوپ به‌وجود آمده، دشوار است و متخصصان ناسا را به دردسر انداخته است. این مشکلات تقریبا یک ماه پیش شروع شد که در آن زمان، کامپیوتری که وظیفه کنترل ابزارهای علمی هابل را برعهده داشت، از کار افتاد.

این ابزارها نیز به‌منظور جلوگیری از آسیب دیدن، به حالت خاموشی موقت درآمدند و در نتیجه دیگر فعالیت گردآوری داده‌ای صورت نمی‌گیرد. به‌دنبال بروز این مشکل، ‌تیم متخصصان تلسکوپ هابل چندین راهکار را برای رفع آن امتحان کردند و در آخر، به این نتیجه رسیدند که مشکل مذکور مربوط به قطعه‌ای سخت‌‎افزاری است که در بخش «مدیریت دیتا و دستورات ابزارهای علمی» یا به عبارتی SI C&DH این تلسکوپ قرار دارد و وظیفه فرمت کردن و ارسال دستورات و اطلاعات به ابزارهای علمی‌تلسکوپ را برعهده دارد. حال مهندسان ناسا برای رفع این مشکل، به این نتیجه رسیدند که باید به سخت‌افزار بک‌آ‌پ (پشتیبان) سوئیچ کنند. در مواقعی که نواقصی از این دست رخ می‌دهد، بخش زیادی از سخت‌افزار هابل دارای یک نسخه ثانویه و بک‌آپ هستند که می‌توان با سوئیچ کردن از آنها استفاده کرد. اما فرآیند سوئیچ کردن از سخت‌افزار فعلی به سخت‌افزار بک‌آپ کار ساده‌ای نیست چراکه برای این کار باید تمامی ‌بخش‌های سخت‌افزار خاموش شوند. با این حال، متخصصان ناسا طی چند روز اخیر تست‌ها و آزمایش‌های شبیه‌سازی‌ شده‌ای را برای سوئیچ کردن به سخت‌افزار بک‌آپ انجام داده‌اند و این تیم اکنون آماده است تا این فرآیند را طی چند روز آینده روی تلسکوپ هابل پیاده کند. ناسا در تازه‌ترین بیانیه مرتبط با تلسکوپ هابل از آمادگی تیم مهندسان این سازمان برای اجرای فرآیند سوئیچ کردن به سخت‌افزار بک‌آپ و رفع مشکل این تلسکوپ خبر داد. اگر همه چیز طبق برنامه و درست پیش برود، احتمالا طی چند روز آینده شاهد شروع دوباره فعالیت تلسکوپ فضایی هابل خواهیم بود.

 

 

این مطلب برایم مفید است
10 نفر این پست را پسندیده اند