وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات گفت: سند همکاری‌های جامع ایران و چین نه‌تنها به محدودیت اینترنت در کشور منجر نخواهد شد، بلکه توسعه در این زمینه را رقم خواهد زد.

‌محمدجواد آذری‌جهرمی‌ در یکی از اتاق‌های گفت‌وگوی کلاب هاوس، درباره اینکه سند همکاری‌های جامع ایران و چین، منجر به محدودیت اینترنت در کشور خواهد شد، گفت: در تفاهم‌نامه چنین چیزی وجود ندارد. همواره یکی از حوزه‌های تجاری بین ایران و چین مربوط به فناوری اطلاعات است و شرکت‌های چینی یکی از مجموعه‌های پیشرو در عرصه تکنولوژی‌های ارتباطی هستند. وی افزود: بیشترین همکاری‌های چین و ایران در حوزه ارتباطات است. البته بر عکس محصولات ارتباطات و حوزه زیرساخت‌های اساسی، هنوز محصولات چینی در حوزه فناوری اطلاعات در ایران جا نیفتاده‌اند.

به گزارش «ایرنا» آذری‌جهرمی خاطرنشان کرد: در دو دوره، سنگین‌ترین تحریم‌های ظالمانه علیه ایران انجام شد، شرکت‌های اروپایی ارتباطات خود را با ایران محدود کردند هر چند فناوری اطلاعات و به ویژه ارتباطات جزو حوزه‌های تحریم نبود، اما مشکلاتی به‌وجود آمد. در آن شرایط اما شرکت‌های چینی ارتباطات خود را با شرکت‌های ایرانی حفظ کردند و پشتیبانی خوبی ارائه دادند.

وزیر ارتباطات تصریح کرد: در تمام دنیا و در حوزه ارتباطات زیرساختی و فناوری‌های نیمه هادی، یک اتفاق مهم رخ داده است، درگذشته تمامی وابستگی‌ها در این بخش به آمریکا بود، اما اکنون چین به سطحی از تکنولوژی رسیده که تمام قطعاتی که در حوزه تکنولوژی مورد نیاز است را خودش تولید می‌کند و از محصولات کمپانی‌های آمریکایی بی‌نیاز شده است.

وی ادامه داد: دعوای بسیار بزرگی در دوره ریاست‌جمهوری ترامپ شکل گرفت که مربوط به حوزه نسل پنجم ارتباطات ۵G بود. جنجال دیگر نیز حضور چینی‌ها در بازارهای جهانی بود که استقلال آنها عملا حکمرانی آمریکا در عرصه ارتباطات را از بین برد و شرکت‌های چینی در یافتن بازارهای جدید و اداره کردن بازار خودشان توانمند شدند.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: چین همیشه در حوزه ارتباطات یک شریک سنتی برای شرکت‌های ایرانی بوده است. به‌طور طبیعی با توجه به دعوایی که امروز در سطح دنیا برای شکستن هژمونی تک قطبی فناوری اطلاعات در آمریکا وجود دارد، ایران با فضایی که برایش به‌وجود آمده می‌تواند بین شرکت‌های چینی و آمریکایی موازنه ایجاد کند تا قدرت و تعامل بیشتری داشته باشد و از اعمال تحریم‌های یک‌جانبه جلوگیری کند. وی افزود: اگر زمانی آمریکایی‌ها تحریمی اعمال می‌کردند تصور می‌کردند که ایران آسیب جدی می‌بیند، اما اکنون این‌طور نیست.

جهرمی تاکید کرد: همکاری با چین در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به هیچ وجه، تاثیری بر محدودسازی حوزه ارتباطات ندارد و باعث رشد می‌شود، چراکه از اعمال تحریم‌های ظالمانه در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، جلوگیری و نقش بازدارنده در مقابل تحریم‌ها را ایفا می‌کند و می‌تواند راه توسعه فعالیت‌ها را باز کند.

وزیر ارتباطات تاکید کرد: البته تفاهم بین ایران و چین، هنوز به قرارداد تبدیل نشده، اما هر زمان که تبدیل به قرارداد شد و جنبه الزام‌آور پیدا کرد درباره آن اطلاع‌رسانی خواهد شد. آذری‌جهرمی یادآور شد: اکنون، دو طرف تفاهم‌نامه صرفا بیانیه‌ای داده‌اند که در عرصه ارتباطات و حوزه فضایی علاقه‌مند به همکاری با ایران هستند.

او درباره همکاری که قرار است در حوزه ماهواره شکل بگیرد، گفت: مسائل مربوط به حوزه فضایی نیز از محورهای این تفاهم‌نامه است. آمریکا مدتی قبل سازمان فضایی، پژوهشگاه فضایی و پژوهشگاه هوافضا را به‌صورت یک‌جانبه تحریم کرده است. همکاری‌های ما همیشه با چین خوب بوده و این تفاهم‌نامه فضایی را به‌وجود می‌آورد که بازدارنده اعمال تحریم‌های بیشتر علیه ایران باشد.

در هفتم فروردین ١۴٠٠ ‌محمدجواد ظریف، ‌وزیر امورخارجه جمهوری اسلامی ایران و «وانگ‌یی» عضو شورای دولتی و وزیر امورخارجه جمهوری خلق چین «برنامه همکاری جامع ‌بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین» را در تهران امضا کردند. این سند ظرفیت‌ها و چشم‌انداز همکاری دوجانبه جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین در زمینه‌های مختلف از جمله اقتصادی، فرهنگی و... را مورد بحث قرار داده است.

  همکاری در زمینه فناوری و ارتباطات از راه دور

 تعریف پروژه‌های مشترک برای توسعه و تقویت شبکه زیرساخت‌های اطلاعاتی و ارتباطاتی، توسعه نسل پنجم ارتباطات از راه دور، ارائه خدمات اساسی مانند موتورهای جست‌وجو، پست الکترونیک و پیام‌رسان‌های اجتماعی، تجهیزات ارتباط از راه دور (شامل مسیریاب جی‌پی‌اس، سوئیچ، سرور ما و ذخیره اطلاعات)، تجهیزات کاربر نهایی مانند تلفن همراه، تبلت، لپ‌تاپ، گفت‌وگو درباره همکاری‌های ممکن درخصوص توسعه نرم‌افزارهای پایه از قبیل و سیستم‌عامل رایانه‌ها و تلفن‌های همراه به مرور‌گرها و آنتی‌ویروس‌ها و اجرای چنین همکاری‌هایی در موعد مناسب از جمله اصلی‌ترین مواردی هستند که به‌عنوان زمینه‌های همکاری ایران و چین در بخش فناوری اطلاعات و ارتباطات، در متن فارسی نسخه نهایی پیش‌نویس قرارداد ایران و چین آمده است.

با این‌حال، این همکاری‌ها محدود به موارد فوق نیست و موارد دیگری مانند تعریف پروژه‌های مشترک و آزمایشی در زمینه فناوری‌های هوشمند و هوش مصنوعی، انجام تحقیقات مشترک توسط دانشگاه‌های دو کشور و توسعه همکاری با شرکت‌های دانش‌بنیان و اکوسیستم کسب‌وکارهای نوآورانه و استارت‌آپ‌ها و تقویت همکاری‌ها در طرح‌های طیف فرکانس رادیویی و هماهنگی در فرکانس‌های ماهواره‌ای در صحنه بین‌المللی و... نیز در متن این تفاهم‌نامه به چشم می‌خورد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند