محمدجواد آذری‌جهرمی با بیان اینکه تا آخر اسفندماه سال‌جاری، اینترنت نسل پنجم برای کاربران خانگی به‌صورت نقطه‌ای فعال می‌شود، گفت: تصمیم داریم تا پایان دولت سایت‌های فعلی را به اینترنت نسل پنجم مجهز کنیم و آن را به‌صورت نقطه‌ای برای اینترنت خانگی ارتقا بدهیم. مجوزهای مربوط به این کار در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات صادر شده است. برای توسعه در این بخش نیاز به سرمایه‌گذاری دولت است و سعی می‌کنیم اینترنت نسل پنجم تا اسفندماه برای کاربران بخش قابل توجهی از مناطق پرتراکم کشور قابل ارائه باشد.

چهارمین سایت ۵G ایرانسل و نخستین سایت نسل پنجم این اپراتور، چندی پیش برای استفاده عموم مردم در بوستان آب و آتش راه‌اندازی شد. همچنین مقرر شد در اسفند ماه نیز، سایت‌های ۵G بعدی ایرانسل در کیش و شیراز راه‌اندازی شوند. در این راستا پنجمین سایت ۵G ایران و ایرانسل نیز سوم اسفند ماه، در شیراز و با هدف توسعه شهر هوشمند در این کلان‌شهر افتتاح شد.

در راستای راه‌اندازی سایت‌های ۵G در ایران، همراه اول نیز از اجرای پایلوت و راه‌اندازی ۵G این اپراتور خبر داده است. آذری‌جهرمی در اینستاگرام خود اعلام کرد در شب میلاد امام جواد (ع)، حرم مطهر رضوی و همچنین کارخانه نوآوری مشهد، تحت پوشش تلفن‌همراه نسل پنجم و اینترنت پرسرعت ۵G همراه اول قرار گرفت.

محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، سال گذشته درباره اینترنت نسل ۵ با اشاره به انجام مقدمات پیاده‌سازی ۵G در ایران، از اجرایی کردن اولین نسخه ۵G و ارائه خدمات اینترنت نسل ۵ به‌عنوان یک مطالبه جدی و نیازمندی کسب‌وکارها در کشور خبر داده بود. نخستین سایت ۵G ایران، با همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و ایرانسل، یکم مردادماه سال جاری، در محل پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات، واقع در خیابان کارگر شمالی تهران راه‌اندازی شد. دومین سایت ۵G نیز هفتم مرداد در تهران راه‌اندازی شد. سومین سایت ۵G ایرانسل که برخلاف دو سایت داخل ساختمانِ (Indoor) قبلی، نخستین سایت خارج از ساختمان (Outdoor) نسل ۵ ایرانسل است، ۲۲ آبان ماه، در محل دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تربیت‌مدرس راه‌اندازی شد.

این مطلب برایم مفید است
5 نفر این پست را پسندیده اند