در سه ماه نخست سال ۲۰۱۹، درآمد ۱/ ۲۳ میلیارد دلاری برای این حوزه ثبت شد که البته این رشد سرمایه‌گذاری در زمینه کلاد در سال‌های پیش نیز مشاهده شده بود به‌نحوی که در سه ماه نخست سال ۲۰۱۹، میزان هزینه در حوزه زیرساخت کلاد رشدی ۳/ ۳۹ درصدی را به‌نسبت سه ماه نخست سال ۲۰۱۸ نشان می‌داد. در سه ماه پایانی سال گذشته نیز رشد ۲/ ۳۷ درصدی در مقایسه با سه ماه چهارم سال ۲۰۱۸ ثبت شده است.

آمار و ارقام حاکی از آن است که میزان رشد سرمایه‌گذاری شرکت‌ها در سه ماه نخست نسبت به سه ماه قبل از آن، رشدی 6/ 2 درصدی را تجربه کرده که اگر بخواهیم به‌صورت عدد نشان دهیم، چیزی حدود 800 میلیون دلار بیشتر در سه ماه اول 2020 در فضای کلاد هزینه شد. به اعتقاد شرکت Canalys، دلیل اصلی افزایش سرمایه‌گذاری شرکت‌ها در زیرساخت‌های کلاد، تغییر رویه کاری در سازمان‌ها و شرکت‌ها به‌دلیل شیوع کرونا از حضور فیزیکی به دورکاری بوده است. چین که درحال‌حاضر، دومین کشور بزرگی است که بعد از آمریکا، بیشترین استفاده را از خدمات کلاد دارد، زودتر از سایر کشورها به دورکاری و استفاده از این خدمات روی آورد.

بدیهی است که در چنین شرایطی، شرکت‌ها و کسب‌وکارها به سمت بهره‌گیری از ظرفیت‌های خدمات کلاد و دورکاری روی می‌آورند. برای نمونه، شرکت نتفلیکس اعلام کرد میزان ثبت نام کاربران جدید در سه ماه اخیر رشد دوبرابری داشته و مایکروسافت نیز از رشد 70 درصدی تعداد کاربران اپلیکیشن ویدئوکنفرانس Teams خود خبر داد و اعلام کرد که اکنون از 75 میلیون کاربر میزبانی می‌کند.

اپلیکیشن‌های دیگری همچون زوم که این روزها حرف اول را در برقراری تماس ویدئویی می‌زند، از 10 میلیون کاربر در ماه دسامبر به 200 میلیون کاربر در ماه مارس رسیده و گوگل نیز اعلام کرد کاربران فعال روزانه اپلیکیشن Meet از مرز 100 میلیون نفر عبور کرده است. در این میان، شرکت‌های بزرگ ارائه‌دهنده خدمات کلاد نیز گزارش عملکرد خود را در سه ماه نخست امسال ارائه کردند. غول این عرصه یعنی آمازون اعلام کرد کسب‌وکار کلاد این شرکت یعنی AWS، رشدی 33 درصدی را در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته تجربه کرد. شرکت مایکروسافت نیز اعلام کرد میزان درآمدهای سرویس کلاد Azure این شرکت، افزایشی 59 درصدی را به‌نسبت سه ماه اول 2019 ثبت کرد. شرکت گوگل نیز که اخیرا کسب‌وکار کلاد خود را راه‌اندازی کرده از رشد 52 درصدی این کسب‌وکار در مقایسه با مدت زمان مشابه سال گذشته خبر داد.

فعلا اظهارنظر درخصوص تاثیر ویروس کرونا بر خدمات و بازار زیرساخت کلاد کمی‌زود است و باید صبر کرد و چشم به راه انتشار گزارش سه ماه دوم سال‌جاری بود. اما آنچه در اینجا مشخص است، افزایش تقاضا برای استفاده از خدمات کلاد در صورت تداوم شرایط همه‌گیری کرونا و مجبور بودن کارمندان به دورکاری است.

 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند