در این میان بیشترین سهم بازار به آمازون، غول دنیای تجارت الکترونیکی، تعلق دارد که نزدیک به یک‌سوم بازار جهانی کلاد را در اختیار دارد. هرچند سهم این شرکت از بازار جهانی در سال ۲۰۱۷ حدود همین آمار بود، اما بازار این شرکت همزمان با رشد ۴۶ درصدی ارزش زیرساخت‎های کلاد، حدود ۴۷ درصد رشد کرده است.  پس از آن، بیشترین سهم بازار به خدمات کلاد مایکروسافت یعنی Azure تعلق دارد که در سال گذشته حدود ۵/ ۱۳ میلیارد دلار بود. در واقع این میزان با رشد ۸۲ درصدی از ۴/ ۷ میلیارد دلار به ۵/ ۱۳ میلیارد دلار رسیده است. نگاهی به بازار جهانی کلاد نشان می‎دهد بازار این تکنولوژی نوین عمدتا در اختیار شرکت‎های آمریکایی است به‌طوری‌که در کنار آمازون، دیگر شرکت‌های دیجیتالی بزرگ آمریکا از جمله گوگل و IBM، بیشترین سهم را از بازار جهانی دارند.

در بین رقابت تنگاتنگ شرکت‌های آمریکایی در جهان کلاد، شرکت علی‎بابا توانسته جایگاهی برای خود پیدا کند و از این بازار سهم ۲/ ۳ میلیارد دلاری برای خود رقم بزند. به‌عبارتی، سهم این شرکت در بازار جهانی کلاد از رقم ۴ درصد فراتر نرفته، با این حال، این شرکت توانسته در سه ماه دوم سال ۲۰۱۹ حدود ۵ درصد بازار را در اختیار بگیرد که ارزشی معادل ۱/ ۱ میلیارد دلار دارد. البته آمار سایت statista از بازار جهانی کلاد در فصل دوم سال ۲۰۱۹ حاکی از جاه‎طلبی شرکت‎های جدید برای رقابت با غول‎های حوزه کلاد است؛ به‌طوری‌که در این مدت شرکت‌هایی مانند سلسفورس (Salceforce) یا تنسنت توانستند از این بازار سهم ۲ تا ۳ درصدی را برای خود کسب کنند.

 یکه‎تازی آمازون

شرکت آمازون با راه‎اندازی کسب‌و‌کار خود در حوزه تجارت الکترونیک پای به عرصه رقابت دیجیتالی‎ها گذاشت و در حال حاضر به رهبر این بازار نوظهور تبدیل شده است. اما این تمام قدرت باارزش‎ترین شرکت جهان نبود؛ چراکه اخیرا این شرکت در حوزه کلاد نیز حرف نخست را می‎زند. بخش خدمات کلاد شرکت آمازون موسوم به AWS با سرعت از یک کسب‌وکار فرعی کوچک به یک غول دیجیتالی تبدیل شده و به‌عنوان محرک اصلی سود آمازون رشد کرده‌ است. در حال حاضر، AWS به طیف وسیعی از مشتریان، از استارت‎آپ‎ها گرفته تا شرکت‌های بزرگ و بخش دولتی مانند نت‌فلیکس، سامسونگ، بی‌ام‌و، اسپاتیفای و ناسا خدمات می‌دهد.

در فصل آخر سال ۲۰۱۸، بخش نوپای آمازون ۴/ ۷ میلیارد دلار درآمد ایجاد کرد و حدود ۶۰ درصد سود عملیاتی این شرکت را تشکیل داد. همچنین در سه ماه اول سال ۲۰۱۹، حدود ۱۳ درصد فروش خالص و تقریبا ۷۰ درصد سود عملیاتی آمازون را تشکیل داده است.

طبق برآوردهای گروه تحقیقSynergy، سهم رو به رشد AWS از بازار جهانی در سه‌ماه دوم سال ۲۰۱۹ به ۳۳ درصد رسیده که بیش از دو برابر سهم بازار مشترک مایکروسافت و گوگل است. در واقع در سال ۲۰۱۸ نیز سهم آمازون از بازار کلاد حدود دو برابر نزدیک‌ترین رقیبش یعنی مایکروسافت بود. طی پنج سال گذشته، تجارت بخش کلاد آمازون هشت برابر شده به‌طوری‌که در حال تغییر هسته اصلی کسب‌و‌کار آمازون از تجارت الکترونیک به تجارت خدمات کلاد است.

مایکروسافت در تعقیب آمازون

اگرچه مایکروسافت به اندازه آمازون حرفی برای گفتن در بازار جهانی کلاد ندارد، با این حال، نزدیک‌ترین رقیب آن است به‌طوری‌که بیشترین سهم بازار بعد از آمازون را در اختیار دارد. این شرکت خوشنام دیجیتالی از بازار ۲۳ میلیارد دلاری کلاد در سه ماه دوم سال ۲۰۱۹ حدود ۱۳ درصد سهم به دست آورد. البته مایکروسافت نتایج خوش‌بینانه‌ای برای سه‌ماه چهارم سال مالی ۲۰۱۹ گزارش داد که فراتر از انتظارات تحلیلگران بود.

درآمد خالص بخش کلاد مایکروسافت که با نام Azure شناخته می‎شود با رشد ۱۲ درصدی به ۷/ ۳۳ میلیارد دلار و سود آن نیز با رشد ۴۹ درصدی به حدود ۲/ ۱۳ میلیارد دلار رسیده است که اشاره به سرمایه‌گذاری مستمر و موفق مایکروسافت روی کسب‌وکار کلاد دارد.همچنین آمار سایت statista از بازار جهانی کلاد در سال گذشته حاکی از آن است که درآمد بخش خدمات مایکروسافت یا همان Azure رشد قابل‌توجهی داشته تا برای آن ارزشی معادل ۵/ ۱۳ میلیارد دلار را به ارمغان آورد. البته این سایت نشان می‌دهد که کسب‎وکار کلاد تجاری مایکروسافت، متشکل از Office ۳۶۵، Azure، Dynamics ۳۶۵ و سایر بخش‌های کلادی، شاهد رشد موثر طی چند سال گذشته بوده ‌است. خدمات ابری هم‌اکنون حدود یک‌سوم درآمد مایکروسافت را تشکیل می‌دهد. برای کاری که تا چند سال پیش وجود نداشت و به‌تازگی راه‎اندازی شده این آمار چندان بد نیست.

17