تای رنت ۱۵ دلار باج می‌خواهد

این باج‌افزار در محیط سیستم عامل‌های ویندوزی عمل می‌کند. تا این لحظه تقریبا فقط نیمی از آنتی ویروس‌های معتبر، قادر به شناسایی این بدافزار شدند. باج‌افزار TYRANT با قفل کردن دسترسی به سامانه‌های قربانی و رمزکردن فایل‌های سیستم، اقدام به مطالبه ۱۵دلار باج به شکل ارز الکترونیکی کرده و از بستر غیرقابل پیگیری تلگرام و ایمیل برای برقراری ارتباط با قربانی و بررسی پرداخت باج، استفاده می‌کند.

روش انتشار با فیلترشکن سایفون

در گزارش‌های واصله، روش انتشار این باج‌افزار استفاده از پوشش فیلترشکن سایفون بوده و از طریق شبکه‌های اجتماعی با فریفتن کاربران، آنها را تشویق به دریافت و اجرای فایلی اجرایی با ظاهر سایفون می‌کند که در حقیقت حاوی بدافزار است.  البته با توجه به ماهیت حمله، استفاده از دیگر روش‌های مرسوم برای توزیع این بدافزار، از جمله پیوست ایمیل، انتشار از طریق وب سایت آلوده یا RDP حفاظت نشده نیز محتمل است. روش انتقال باج که این باج‌افزار از آن استفاده می‌کند، Web money است و سازنده باج‌افزار، مدت ۲۴ ساعت فرصت برای پرداخت باج، در نظر گرفته است. همچنین برای راهنمایی قربانی، آدرس تعدادی از وب سایت‌های فارسی ارائه‌کننده این نوع از ارز الکترونیکی از سوی باج‌افزار معرفی می‌شوند. تحلیل‌های اولیه نشان می‌دهد احتمالا این نسخه اول یا آزمایشی از یک حمله بزرگ‌تر باشد، چرا که با وجود مشاهده شدن کدهای مربوط به رمزگذاری فایل‌ها، گاهی باج‌افزار موفق به رمزگذاری فایل‌های قربانی نمی‌شود و از آن مهم‌تر اینکه با وجود ایجاد تغییرات بسیار در رجیستری سیستم قربانی، موفق به حفظ قابلیت اجرا در زمان پس از ری‌ستارت کردن سیستم نمی‌شود. با این وجود به نظر نمی‌رسد که تاکنون از محل این باج‌افزار خسارت قابل توجهی ایجاد شده باشد.

راهکار‌های پیشگیری را جدی بگیرید

۱. از دریافت فایل‌های اجرایی در شبکه‌های اجتماعی و اجرای فایل‌های ناشناخته و مشکوک پرهیز شود.

۲. از دانلود و اجرای فایل‌های پیوست ایمیل‌های ناشناس و هرزنامه‌ها خودداری شود.

۳. دقت ویژه در به‌روزرسانی دائم سیستم عامل و آنتی‌ویروس

۴. دقت ویژه در پرهیز از به‌کارگیری دسترسی راه دور و درصورت عدم امکان حذف دسترسی راه دور و رعایت دقیق تمهیدات امنیتی

۵. عدم استفاده از مجوز دسترسیAdministrator روی سیستم‌های کاربران سازمانی

اواسط هفته گذشته نیز وزیر ارتباطات اعلام کرد که به تعدادی از وب‌سایت‌های ایرانی حمله‌ای صورت پذیرفت. محمدجواد آذری‌جهرمی با تاکید براینکه دامنه این حمله سایبری شناسایی و کنترل شده است از تربیت ۱۰ هزار نیروی امنیت سایبری طی ۴ سال آینده خبر داده است.