آرشیو روزنامه شماره ۵۱۱۰ دنیای اقتصاد

اخبار بازارچه - روزنامه شماره ۵۱۱۰

 • فروش طلای‌خانگی ۱۵ درصد افزایش یافته است

  دنیای اقتصاد- فرزین محمدی: میزان فروش طلای‌خانگی به‌طور متوسط ۱۵ درصد افزایش داشته است. از سه سال پیش که تحریم‌ها اقتصاد کشور و جیب مردم را تحت‌تاثیر قرار داد و قدرت خرید را کاهش داد، اقشار مختلف دست‌به‌فروش سرمایه‌های خانگی خود زدند که در این میان میزان فروش قشر متوسط بیشتر است. به گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه در دی‌ماه ۲/ ۳۲ درصد بوده که نشان می‌دهد هزینه خانوارهای ایرانی بیش از ۳۲‌درصد نسبت به سال گذشته بیشتر شده است. همه این موارد باعث‌شده که به گفته طلافروش‌های خیابان کریم‌خان میزان فروش طلای خانگی به‌طور متوسط ۱۵‌درصد افزایش پیدا کند. همین‌طور مشاهدات میدانی ما حاکی از آن است که میزان پولی که نصیب قشر فروشنده می‌شود «حداکثر ۲۰ میلیون است» که نشانگر فشار اقتصادی روی قشر متوسط و پایین‌دستی است.
 • نرخ مرغ مشخص شد

  خبرگزاری مهر: معاون نظارت بر کالاهای مصرفی سازمان حمایت گفت: براساس آخرین مصوبه سازمان تنظیم، قیمت مرغ ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان است. موسوی در گفت‌وگویی با شبکه خبر درخصوص افزایش غیرقانونی قیمت مرغ گفت: به پیشنهاد وزارت جهادکشاورزی و بر مبنای تامین نهاده‌های دامی که ۸۵ درصد از ذرت و ۵۵درصد کنجاله با ارز رسمی درحال تامین است، قیمت مصوب هر کیلوگرم مرغ درب مرغداری ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان تعیین شد. وی ادامه داد: با توجه به تعیین سقف ۱۰درصد برای افزایش قیمت که در اختیار استان‌ها (استانداران) قرار داده شده است، آخرین قیمت مصوب مرغ درب مرغداری به ازای هر کیلوگرم ۱۴ هزار و ۴۰۰ تومان است که با در نظر گرفتن ۶۰۰۰ تومان به تناسب شرایط هزینه‌ای (اعم از کشتارگاه) قیمت نهایی مرغ برای مصرف‌کننده به ازای هر کیلوگرم ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان است. معاون نظارت بر کالاهای مصرفی سازمان حمایت افزود: بر همین اساس، در صورت تخلف در حوزه خرده‌فروشان، با آنان برخورد می‌شود. اما اگر گران فروشی در مرغداری‌ها اتفاق بیفتد، وزارت جهاد پرونده را تشکیل و به سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت ارسال می‌کند و برخورد لازم صورت می‌گیرد.
 • دستور وزیر صمت برای اتخاذ تمهیدات لازم جهت تنظیم بازار عید

  خبرگزاری مهر: وزیر صمت در تماس تلفنی با رئیس سازمان صمت استان ایلام، رئیس اداره صمت مهران و فرماندار دهلران، دستور ویژه‌ای برای اتخاذ تمهیدات لازم جهت تنظیم بازار شب عید صادر کرد. علیرضا رزم‌حسینی در تماس‌های تلفنی جداگانه با رضا محمدرحیمی رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان ایلام، مجید عسگری فرماندار دهلران و فرزاد مرادی رئیس اداره صمت مهران، بر ضرورت اتخاذ تمهیدات لازم و پیگیری دقیق موارد مرتبط با تنظیم بازار و فعال‌سازی ظرفیت‌های صنعتی، معدنی و تجاری استان ایلام و شهرستان مهران تاکید کرد.
 • قیمت چند یخچال‌فریزر

  بازار لوازم‌خانگی همچنان کساد است. هیچ کمبود عرضه‌ای در بازار نیست و با وجود تحریم‌ها جنس از همه برندها در فروشگاه‌ها موجود است، اما افزایش بیش از سه برابری قیمت‌ها در عرض سه سال در کنار کاهش قدرت خرید مردم بازار لوازم‌خانگی را کساد کرده است.
 • قیمت انواع دوربین عکاسی

  پس از اعمال تحریم‌ها و خروج برندهای معتبر دوربین از کشور قیمت این کالا بیش از سه‌برابر افزایش داشته است. نوسانات نرخ ارز، افزایش هزینه‌های واردات و همچنین کمبود عرضه از عوامل افزایش قیمت انواع دوربین عکاسی است.
 • نمودار قیمتی چای وارداتی

  نمودار قیمتی امروز بازارچه به چای خارجی اختصاص دارد. چای خارجی ۵۰۰گرمی در بهمن سال گذشته کیلویی ۶۰ هزار تومان فروخته شد و تا انتهای سال ۹۸ بدون تغییر ماند. اولین جهش قیمتی این کالا در اواخر بهار بود که به کیلویی ۶۶ هزار تومان رسید. تابستان وزارت صمت واردات چای خارجی را با هدف حمایت از چای‌کاران شمالی ممنوع کرد. واردکنندگان نسبت به افزایش قیمت چای هشدار دادند چراکه چای ایرانی پاسخگوی همه نیاز بازار ایران نیست اما به این هشدار توجه نشد. قیمت چای ایرانی هم به سبب افزایش هزینه‌های تولید در سال‌جاری افزایش قابل‌توجهی یافت. چای خارجی به سبب اینکه زودتر از چای ایرانی دم می‌کشد، افزودنی‌هایی دارد از قبیل اسانس و همچنین قیمت پایین‌تر، در سبد بخش قابل‌توجهی از جامعه جا دارد و کمبود عرضه حاصل از ممنوعیت واردات قیمت این نوشیدنی را بالا برد. چای خارجی ۵۰۰ گرمی در زمستان امسال حدود ۱۰۰ هزار تومان فروخته شد .

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر