آرشیو روزنامه شماره ۵۰۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار بازارچه - روزنامه شماره ۵۰۳۸

 • راه‌حل نهایی؛ توزیع عادلانه ثروت

  دنیای اقتصاد: در سه سال گذشته همواره اقتصاد ایران با شاخصه‌هایی همچون تورم بالا و افزایش ضریب جینی تعریف شده است. براساس اطلاعات مرکز آمار مهرماه امسال با تورم ۷ درصدی تمام شد که به معنای تحمیل ۷ درصد هزینه بیشتر نسبت به شهریور ۹۹ است. همین‌طور ضریب جینی سال ۹۸ از ۳۹/ ۰ واحد گذشت و به ۴۰/ ۰ واحد نزدیک شد که نشان از افزایش اختلاف طبقاتی در جامعه دارد. افزایش نرخ ارز و در پی آن کاهش ارزش پول ملی هم باعث شد اختلاف توان جیب مردم و قیمت‌ها به گونه‌ای رقم بخورد که دهک‌های پایین‌دستی و حتی میانی برای تامین ابتدایی‌ترین مایحتاج با مشکلات زیادی دست‌وپنجه نرم کنند. یک کارشناس اقتصادی می‌گوید چاره این شرایط تنها توزیع عادلانه ثروت است.
 • نوسان شدید قیمت گوجه‌فرنگی

  نمودار قیمتی امروز بازارچه به گوجه‌فرنگی اختصاص دارد. این قلم خوش‌رنگ از صیفی‌جات در مهر سال گذشته کیلویی ۲هزار و ۸۰۰ تومان فروخته شد و پس از اینکه در آذر به کیلویی ۱۰ هزار تومان رسید، سال ۹۸ را با کیلویی ۴ هزار و ۷۰۰ تومان به پایان رساند. سال گذشته به سبب باران‌های فصلی، برداشت و توزیع گوجه‌فرنگی با مشکل روبه‌رو شد و به‌دلیل کمبود، قیمت گوجه‌فرنگی دستخوش افزایش شد. اما افزایش قیمتی امسال ربطی به باران ندارد و کاهش ارزش پول ملی باعث شد بازارهای صادراتی جذابیت بیشتری برای فعالان حوزه میوه ‌و تره‌بار داشته باشد. گوجه‌فرنگی امسال را با کیلویی ۶ هزار و ۴۰۰ تومان شروع کرد و در تابستان به کیلویی ۲ هزار و ۸۰۰ تومان رسید. براساس اطلاعات مرکز آمار ایران نرخ هر کیلو گوجه‌فرنگی در مهرامسال از ۱۰هزار تومان فراتر رفت، اما مشاهدات ما حاکی از آن است که فروشگاه‌های مرکز شهر تهران تا دو هفته پیش گوجه‌فرنگی را کیلویی ۱۶هزار و ۵۰۰ تومان می‌فروختند.
 • بیکاری قالیبافان؛ نتیجه بی‌تدبیری‌ها

  حمید کارگر/ رئیس مرکز علمی فرش ایران
  فرش ایرانی به‌عنوان یک کالای اصیل که نماد فرهنگ و سنت ایرانی است تا به حال چنین وضعیتی را تجربه نکرده است. کرونا، تحریم‌های بین‌المللی، بی‌تدبیری‌ها، تحریم‌های داخلی به همراه موانع عجیب و غریب بر سر راه تولیدکنندگان و صادرکنندگان همگی باعث شده که فرش دستباف ایرانی حال و روز خوبی نداشته باشد. فرش ایران که نماد صادرات غیرنفتی کشور بود عملا بازارهای بین‌المللی خود را ازدست داد و از سوی دیگر کاهش قدرت اقتصادی مردم و تورم بالا سبب شده که خانواده‌های ایرانی کمتر تمایل به خرید فرش داشته باشند این عوامل سبب شده که یک جمعیت میلیونی که به‌صورت مستقیم و غیرمستقیم از این راه ارتزاق می‌کردند بیکار شوند و متاسفانه در ماه‌های آینده ما شاهد اثرات این کاهش فروش خواهیم بود و یک موج عظیم به خیل بیکاران کشور افزوده خواهد شد.
 • قیمت انواع دوربین عکاسی

  به دور از اغراق قیمت انواع دوربین از ابتدای سال ۵ برابر شده است. علاوه بر تاثیری که افزایش نرخ ارز بر بازار دوربین‌های عکاسی گذاشت، ترک بازار ایران توسط برندهای مشهور و پرطرفدار و به‌دنبال آن کمبود باعث شد نرخ انواع دوربین صعود غیرمنطقی را تجربه کند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر