آرشیو روزنامه شماره ۵۰۳۰ دنیای اقتصاد

اخبار بازارچه - روزنامه شماره ۵۰۳۰

 • بازار میوه در چنگ دلالان است

  دنیای اقتصاد: میوه نسبت به پارسال ۷۰ درصد گران‌تر شده است. مشاهدات میدانی «دنیای‌اقتصاد» حاکی از ناتوانی قدرت خرید دهک‌های کم‌درآمد نه تنها در خرید میوه‌های فصل، بلکه در تهیه اقلامی مثل پیاز و گوجه‌فرنگی است. این در حالی است که کشاورزان می‌گویند دلیل اصلی نابسامانی بازار میوه دلالان هستند چراکه همیشه میوه دو تا سه برابر قیمت از سر زمین به دست مصرف‌کننده می‌رسد در حالی که باید نهایتا ۵۰درصد گران‌تر فروخته شود. حذف کود و سم از لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی سبب شده که قیمت این اقلام تا ۵ برابر بیشتر شود و کشاورزان می‌گویند این اصلی‌ترین دلیل افزایش قیمت‌ها نسبت به سال قبل است.
 • ترخیص برنج‌های دپویی

  ایسنا: پس از توافق صورت‌گرفته درباره برنج‌های دپوشده در انبارهای گمرک و بنادر، طی روزهای گذشته ۹۱ هزار تن برنج ترخیص شد. از سال گذشته ۲۳۰ هزار تن برنج در گمرک و بنادر دپو شده بود که دلیل آن عدم تامین ارز و عدم صدور کد رهگیری بانک بود. این در حالی است که فعالان نسبت به انبار برنج و فاسد شدن این قلم مهم از سبد معیشتی اعتراض داشتند و در همین زمان قیمت برنج ایرانی در فروشگاه‌های کشور روند صعودی طی کرد. پس از توافق واردکنندگان با دولت بانک مرکزی کد رهگیری برنج‌های وارداتی را صادر کرد و ترخیص این کالا در دستور کار سازمان گمرک قرار گرفت. به گفته رئیس کل گمرک ایران در دو هفته گذشته نزدیک به ۹۱ هزار تن برنج از گمرک ترخیص شده و مابقی برنج دپویی هم به‌صورت تدریجی ترخیص و به بازار عرضه می‌شود. در مردادماه امسال دولت با هدف حمایت از شالیکاران شمال کشور به واردات برنج ممنوعیت اعمال کرد و این موضوع باعث اعتراض واردکنندگان شد. این در حالی است که برنج داخلی توانایی تامین ۵۰ درصد بازار را دارد و برنج خارجی به سبب قیمت پایین‌تر هدف خرید دهک‌های کم‌ درآمد است. برنج خارجی در حالی هم‌اکنون تا کیلویی ۳۰ هزار تومان هم فروخته می‌شود که در تابستان امسال برنج درجه یک خارجی کیلویی ۲۰ هزار تومان نرخ‌گذاری شده بود.
 • تولیدکنندگان مسوول نرخ‌گذاری شکر

  ایسنا: ستاد تنظیم اختیار قیمت‌گذاری شکر را به تولیدکنندگان واگذار کرد. بر اساس مصوبه اخیر ستاد تنظیم بازار و تغییر اولویت ارزی شکر از گروه یک به دو، از این پس این قلم مهم از سبد معیشتی را انجمن‌های مربوطه و بر اساس قوانین و ضوابط سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان نرخ‌گذاری خواهند کرد.
 • توافق تولیدکنندگان دام با دولت

  مهر: ستاد تنظیم بازار از شرکت پشتیبانی امور دام خواسته که به منظور حذف دلالان و اتصال زنجیره‌های تولید برای تامین ذخایر گوشتی اقدام به خرید توافقی بکند. به گفته احمد مقدسی، رئیس هیات‌مدیره انجمن گاوداران دو پیشنهاد در این خصوص مطرح شده است: درخواست اول تولیدکنندگان این است که قیمت تمام‌شده هر کیلو گوشت گوساله نر زنده ۴۴ هزار تومان و این نرخ برای موافقت با شرکت پشتیبانی امور دام باید مورد توجه قرار بگیرد. در این صورت گوشت گرم بدون استخوان برای مصرف‌کننده کیلویی ۱۱۸ هزار تومان تمام می‌شود. درخواست دوم هم در رابطه با حضور صنایع بسته‌بندی در کشتارگاه‌ها برای تکمیل فرآیند تولید است. در حال حاضر گوشت گوساله نر زنده ۳۸ هزار تومان است؛ درحالی‌که به گفته دامداران، قیمت تمام‌شده آن ۴۴ هزار تومان است.
 • نرخ جدید مرغ گرم

  خبر آنلاین: دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم وزارت صمت قیمت هر کیلوگرم مرغ برای مصرف‌کننده را ۲۰ هزار و ۴۰۰ تومان اعلام کرد. سعید صارمی، معاون این دفتر گفته که این قیمت با پیشنهاد وزارت کشاورزی و انجمن‌های تخصصی مرتبط با این حوزه در ستاد تنظیم بازار تعیین شده است. همچنین او تاکید کرده همه عرضه‌کنندگان باید قیمت مصوب را رعایت کنند و درصورت تخلف سازمان تعزیرات به آن رسیدگی خواهد کرد. در همین راستا به گفته صارمی، دستورالعمل رعایت قیمت و طرح برخورد با متخلفان از سوی سازمان حمایت از مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان به سازمان‌های صمت کشور ابلاغ شده است. معاون دفتر برنامه‌ریزی تامین، توزیع و تنظیم بازار وزارت صمت گفت: درباره تامین و توزیع نهاده‌های دامی تدابیری اندیشیده شده است و امیدواریم روند تولید و تنظیم قیمت این کالای اساسی در بازار منطقی طی شود.
 • قیمت انواع میوه

  در روزهای اخیر قیمت میوه و برخی از صیفی‌جات بسیار بالا رفت. برای مثال در حالی گوجه‌فرنگی در فروشگاه‌های مرکز شهر تهران به کیلویی ۱۵ هزار تومان هم رسید که به گفته فعالان دلیل اصلی افزایش قیمت صادرات بی‌رویه این محصول است.
 • افزایش قیمت چای خارجی

  نمودار یکساله قیمتی امروز بازارچه به چای خارجی ۵۰۰ گرمی اختصاص دارد. با وجود اینکه در سال‌های اخیر چای‌کاران ایرانی توانسته‌اند کیفیت محصول خود را بالا ببرند و میزان بیشتری از مردم را با چای ایرانی آشنا کنند؛ اما همچنان چای خارجی در بین برخی از مردم محبوب است و مطمئنا قیمت پایین‌تر آن نسبت به چای ایرانی در این محبوبیت بی‌تاثیر نیست. چای خارجی ۵۰۰ گرمی در مهرماه سال گذشته ۵۶ هزار و ۲۰۰ تومان فروخته شد و تا انتهای سال ۹۸ با شیب صعودی آرام به ۵۹ هزار و ۳۰۰ تومان رسید. این قلم از سبد معیشتی خانوارها سال ۹۹ را با بسته‌ای ۶۰ هزار تومان شروع کرد و در مهرماه امسال به ۷۳ هزار تومان رسید که به معنی افزایش قیمت تقریبا ۴۰ درصدی نسبت به سال گذشته است. سال گذشته چای هم از لیست دریافت‌کنندگان ارز دولتی خط خورد و منبع تامین ارز آن به بازار نیما منتقل شد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر