آرشیو روزنامه شماره ۵۰۱۷ دنیای اقتصاد

اخبار بازارچه - روزنامه شماره ۵۰۱۷

 • بازار داغ مبلمان لوکس همزمان با رکود اقتصادی

  دنیای اقتصاد- فرزین محمدی: بازار مبل ایران در یک دوقطبی به سر می‌برد؛ فروشگاه‌هایی که بازار هدف دهک‌های پایین‌دستی و میانی است با کاهش فروش ۶۰ تا ۸۰ درصدی روبه‌رو هستند در حالی که بازار دهک‌های بالادستی حتی افزایش درآمد داشته‌اند. مشاهدات میدانی «دنیای اقتصاد» حاکی از کاهش فروش نزدیک به ۷۰ درصد از فعالان حوزه مبل است. کاهش قدرت خرید مردم تنها یک طرف سکه است و افزایش ۵ برابری قیمت مواد اولیه و حتی کمبود در بازار باعث شده این بازار منحصر به تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان خاصی باشد. مصرف‌کنندگانی که مبل ۲۰۰ میلیونی را نه از روی احتیاج، بلکه صرفا به سبب رنگش می‌خرند.
 • افزایش قیمت مرغ ماشینی

  نمودار یک‌ساله قیمتی امروز به مرغ ماشینی اختصاص دارد. مرغ و تخم‌مرغ یکی از پرحاشیه‌ترین اقلام اساسی در ماه‌های اخیر بودند. مرغ‌ماشینی در شهریورماه پارسال کیلویی ۱۳ هزار تومان فروخته شد و تا پایان سال ۹۸ با یک‌هزار تومان کاهش به کیلویی ۱۲‌هزار تومان رسید. تولیدکنندگان بارها نسبت به وضعیت نهاده‌های دامی و خوراک طیور اعتراض داشتند چراکه به سبب تحریم‌ها و کمبود ارز فعالان موفق به تامین مواداولیه نمی‌شوند و دلالان حتی تا ۵ برابر قیمت دولتی نهاده‌ها را به فروش رسانده‌اند. تابستان امسال تولیدکنندگان با دولت سر فروش کیلویی ۱۲ هزار تومان به توافق رسیدند که ۱۴ هزار تومان به‌دست مصرف‌کننده برسد، در عوض دولت قول داد که نهاده‌های آنها را تامین کند. اما ظاهرا این تعهد عملی نشده چراکه در حالی متوسط قیمت مرغ‌ماشینی در شهریور از سوی مرکز آمار ایران ۱۸ هزار تومان اعلام شده بود، در حال‌حاضر مصرف‌کنندگان مرغ را کیلویی ۲۵ هزار تومان هم می‌خرند.
 • کاهش ارزش پول ملی، بازارهای صادراتی را جذاب کرده است

  مهدی سیف‌الدینی/ دبیر خانه کشاورز استان کرمان
 • شرط مرغ ارزان؛ تامین ۱۰۰درصدی نهاده‌ها از سوی دولت

  در ماه گذشته مرغ‌دارها با دولت توافق کردند که تولیدات خود را کیلویی ۱۲ هزار تومان در مرغ‌داری بفروشند که کیلویی ۱۴ هزار تومان به دست مصرف‌کننده برسد؛ اما این اتفاق نیفتاد. قیمت مرغ گرم در فروشگاه‌های مرکز شهر تهران تا کیلویی ۲۵ هزار تومان هم بالا رفت و به گفته تولیدکنندگان، دلیل این افزایش قیمت انجام نشدن تعهدات دولت است. رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران در این باره گفته است اگر دولت توقع دارد که مرغ‌دار محصول خود را کیلویی ۱۲ هزار تومان بفروشد، باید صددرصد نهاده‌ها را تامین کند. این در حالی است که درصورت پایبندی به تعهدات هم دولت توانایی تامین ۱۰۰ درصد نیاز مرغ‌داران را ندارد و ۵۰ درصد تولیدکنندگان باید مواد اولیه خود را در بازار آزاد تامین کنند.
 • کاهش فروش و افزایش قیمت انواع مبل

  وضعیت بیشتر فعالان بازار مبلمان بسیار بد است. مشاهدات میدانی «دنیای اقتصاد» نشان می‌دهد که تولیدکنندگان و فروشندگان بین ۶۰ تا ۸۰ درصد کاهش فروش داشته‌اند. همچنین تولیدکنندگان در تامین برخی از مواد اولیه مشکل دارند، چراکه با توجه به تحریم‌ها و شرایط تامین ارز، واردات مواد اولیه‌ای مثل اسفنج به پایین‌ترین حد خود رسیده است. از ابتدای سال قیمت انواع مبلمان به طور متوسط ۱۰۰ درصد افزایش داشته‌است.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر