• غلات صدرنشین گرانی درجهان شدند

  دنیای اقتصاد: بعد از شروع همه‌گیری کرونا بازار محصولات کشاورزی دنیا با چالش‌های زیادی روبه‌رو شد. افزایش قیمت موادغذایی به‌دلیل کاهش عرضه و ناتوانی کشاورزان در برداشت محصولات کشاورزی زمینه را برای رشد قیمت فراهم کرد.
 • افزایش ۴۹ درصدی عرضه گوشت قرمز

  نتایج طرح آمارگیری کشتار دام کشتارگاه‌های رسمی کشور در ماه اردیبهشت سال‌جاری از سوی مرکز آمار ایران منتشر شد. مقایسه عملکرد کشتارگاه‌های رسمی کشور در اردیبهشت ۱۴۰۰ با ماه مشابه سال ۱۳۹۹ نشان‌دهنده افزایش ۴۹ درصدی مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه‌های رسمی کشور است.
 • انتقاد از قیمت‌گذاری دستوری در بازار

  یک فعال اقتصادی لغو قیمت‌گذاری دستوری، برقراری امنیت سرمایه‌گذاری، اخذ مالیات از بخش‌ خاکستری و لغو تحریم‌ها را از جمله مطالبات مهم فعالان اقتصادی از دولت سیزدهم عنوان کرد. عباس آرگون در گفت‌وگو با خبرگزاری مهر در مورد وضعیت بازار و انتظار برای آینده گفت: «دولت باید از قیمت‌گذاری دستوری دست بردارد و به مکانیزم بازار اعتقاد پیدا کند؛ در همین راستا باید از توسعه بخش‌خصوصی به عنوان بخش پیشران و رشد اقتصادی کشور حمایت کند. همچنین لازم است از اتخاذ تصمیمات سیاسی برای اقتصاد اجتناب شود. به‌طور کلی باید شاهد کاهش نااطمینانی‌ها در اقتصاد باشیم و عدم قطعیت‌ها در بخش اقتصادی و سیاسی کم شود.»
 • قیمت انواع اجاق‌گاز در بازار

  دنیای‌اقتصاد: اجاق‌گاز از جمله لوازم مهم آشپزخانه است که نمی‌توان خانه و زندگی را بدون آن تصور کرد. بی‌تردید با توجه به شرایط اقتصادی و بررسی قدرت خرید مردم، موضوع هزینه کالاها اهمیت زیادی پیدا کرده است. قیمت اجاق‌گاز هم از این قاعده مستثنی نیست؛ چراکه این وسیله جزو اولویت‌های زندگی است و نمی‌توان آن را حذف کرد. با نگاهی به مدل‌های موجود در بازار متوجه می‌شوید که قیمت‌ها از حدود یک‌میلیون تومان آغاز می‌شود و برخی مدل‌های خارجی با توجه به مدل و تجهیزات به‌کاررفته تا ۱۰میلیون تومان نیز قیمت‌گذاری می‌شوند. با این حال در بیشتر بازارهای کشور لوازم قاچاق با قیمت‌های پایین‌تر عرضه می‌شوند که خرید آنها به‌جز اینکه اقتصاد کشور را تضعیف می‌کند، ممکن است برای خریدار مشکلاتی نیز به همراه داشته باشد.
 • کمبود شیرخشک در بازار جبران می‌شود

  مدتی است که شیر خشک در بازار با کمبود عرضه مواجه شده و مشکلاتی برای خانواده‌های دارای نوزاد به وجود آورده است. اما رئیس انجمن تولیدکنندگان شیرخشک نوزاد تاکید می‌کند که از شرایط بحرانی تولید عبور کرده‌ایم. هانی تحویل‌زاده در این باره گفت: «هفته گذشته برخی از شرکت‌های تولیدکننده شیر خشک برای واردات مواد اولیه ارز دولتی دریافت کردند و با توجه به این مساله به‌نظر می‌رسد مشکل تولید و تامین شیرخشک نوزاد در بازار به‌زودی برطرف شود. وی افزود: «از سازمان غذاودارو درخواست داریم که ارز موردنیاز مابقی شرکت‌ها را نیز سریع‌تر تخصیص دهد تا تمام نگرانی‌ها رفع شود.» تحویل‌زاده با بیان اینکه خانواده‌ها از ترس ایجاد کمبود، تعداد زیادی شیرخشک خریداری می‌کنند، به خبرگزاری مهر گفت: «این مساله موجب می‌شود که با کمبود در بازار مواجه شویم. امیدوارم خانواده‌ها با خرید بیش از نیاز در بازار شوک ایجاد نکنند.»
 • اعلام موجودی نهاده در بنادر کشور

  سرپرست دفتر خدمات بازرگانی معاونت توسعه بازرگانی وزارت جهادکشاورزی موجودی نهاده‌های دامی در بنادر را اعلام کرد. حسن عباسی معروفان در رابطه با تامین ذخایر استراتژیک کشور گفت: «دو شرکت پشتیبانی امور دام و بازرگانی دولتی ایران مسوول تامین ذخایر استراتژیک کشور در زمینه کالاهای اساسی و مواد غذایی هستند. میزان ذخایر کالاهای استراتژیک به میزان مدت مشابه سال گذشته است.» وی به باشگاه خبرنگاران گفت: «حدود ۴۳۰ شرکت واردکننده نهاده‌های دامی در کشور داریم که ذرت، جو، کنجاله و دانه سویا را به کشور وارد می‌کنند و برخی از این شرکت‌ها روغن خوراکی هم وارد می‌کنند.» عباسی‌معروفان در پایان اعلام کرد: «درحال‌حاضر ۴ میلیون و ۳۵۰ هزار تن نهاده دامی در ۹ بندر کشور وجود دارد؛ درحالی‌که نیاز ماهانه کشور حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار تن تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن است، بنابراین موجودی بنادر برای تامین نیاز سه ماهه بخش تولید کافی است.»
 • بی‌ثباتی قیمت در بازار لوازم آرایشی

  دنیای‌اقتصاد- حمید رجبی: بازار مصرف لوازم آرایشی در کشورمان بسیار بزرگ است و ایرانی‌ها از سال‌ها قبل علاقه افراطی به خرید و استفاده از این لوازم نشان داده‌اند.
 • هشدار در مورد افزایش قیمت لبنیات

  بحران خشکسالی و کمبود علوفه در کشور باعث شده دامداران با شرایط بسیار سختی مواجه شوند. به همین دلیل تولید شیر در کشور با مشکلات بیشتری نسبت به قبل انجام می‌شود. کمبود شیر هم بر قیمت تمام‌شده لبنیات تاثیرگذار است به همین دلیل صنایع لبنیاتی معتقد هستند شیر در این شرایط باید با افزایش قیمت مواجه شود که البته دولت در چند مرحله از این کار جلوگیری کرده است. حالا اما موضوعی دیگر باعث هشدار در مورد احتمال افزایش قیمت لبنیات شده است.
 • قیمت انواع پنکه در بازار

  دنیای‌اقتصاد: با فرارسیدن فصل گرما استفاده از انواع پنکه‌ها در بین مردم اوج می‌گیرد که این امر باعث افزایش خرید و فروش این کالا بین خریداران و فروشندگان می‌شود. انواع پنکه‌ها نیز مثل سایر لوازم‌خانگی در مدت مشابه سال گذشته با افزایش قیمت مواجه بوده‌اند. فعالان بازار نوسانات قیمت ارزهای تاثیرگذار مثل دلار و یورو را عامل بزرگ این افزایش قیمت در کنار موضوع تحریم‌ها ذکر می‌کنند. در ادامه قیمت انواع پنکه را در بازار ملاحظه می‌کنید که البته هر کدام از آنها مدل های مختلفی دارد. توضیح اینکه ممکن است قیمت‌ها بین ۳ تا ۸ درصد متغیر باشد.
 • آخرین وضعیت قیمت مرغ در بازار

  براساس مشاهدات میدانی از خرده‌فروشی‌های سطح شهر تهران هر کیلو مرغ کامل آماده طبخ به قیمت ۲۸ تا ۳۰هزار تومان عرضه می‌شود. البته در برخی مناطق نیز قیمت مرغ از ۳۰هزار تومان فراتر رفته است.همچنین برخی از خرده‌فروشی‌ها مرغ گرم کامل ندارند و اقدام به فروش مرغ قطعه‌بندی‌شده می‌کنند، به‌طوری‌که قیمت هر کیلو سینه پاک‌شده حدود ۵۹هزار تومان و ران حدود ۲۹هزار تومان است. به گزارش «ایسنا»، این شرایط درحالی است که قیمت مرغ براساس آخرین تصمیمات قرارگاه ساماندهی مرغ کشور در فروردین‌ماه ۲۴هزار و۹۰۰تومان تصویب شد. مرغداری‌ها می‌گویند، وضعیت دریافت نهاده‌های دام و طیور در کشور هنوز مناسب‌سازی نشده و غذای مرغ‌ها را به‌سختی تهیه می‌کنند، به همین دلیل جوجه‌ریزی برای آنها به‌صرفه نیست.
 • کاهش ۱۵ درصدی قیمت میوه

  رئیس اتحادیه بارفروشان‌ میدان مرکزی میوه‌وتره‌بار از کاهش ۱۵درصدی قیمت میوه خبر داد. مصطفی دارایی‌نژاد گفت: «بنابر پیش‌بینی‌های قبلی، قیمت میوه نسبت به روزهای گذشته ۱۵درصد کاهش یافته است و پیش‌بینی می‌شود در روزهای آینده بار دیگر قیمت‌ها ۵ تا ۱۰ درصد کاهش یابد.» به گزارش خبرگزاری مهر وی نرخ کنونی هر کیلو گیلاس تکدانه را ۳۵ هزار تومان اعلام کرد و افزود: «نرخ کنونی هر کیلو زردآلو در میدان مرکزی ۳۰هزار تومان، گوجه‌سبز ۱۵ تا ۲۰هزار تومان، هلو ۶ تا ۱۹هزار تومان، شبرنگ ۱۵ تا ۲۵هزار تومان، سیب گلاب ۲۵هزار تومان و انگور ۲۰ تا ۲۵هزار تومان است.» دارایی‌نژاد در واکنش به هزینه زیاد حمل‌ونقل نیز گفت: «هم‌اکنون کرایه حمل هر کانتینر انبه ۱۰۰میلیون تومان است که به‌طور متوسط در هر کیلو ۶هزار تومان به قیمت تمام‌شده انبه اضافه می‌شود.»
 • افزایش تقاضا در راسته سمسارها

  دنیای‌اقتصــاد- فرزین محمدی: تقاضـای لوازم‌خانگی دست‌دوم نسبت به سه سال پیش ۵۰‌ درصد افزایش یافته‌است. پس از خروج برندهای شرقی از بازار لوازم‌خانگی کشور بازار این اقلام دچار شوک قیمتی شد و در عرض سه سال بیشتر از سه برابر رشد کرد. این جهش قیمتی درحالی اتفاق افتاد که تورم تقاضای خرید لوازم‌خانگی نو را هم کاهش داد.
 • افزایش تولید روغن خوراکی

  ایسنا: تولید روغن در دوماه ابتدایی امسال ۶/ ۴۰‌درصد نسبت به مدت مشابه در سال قبل افزایش یافته‌ است. براساس جدیدترین آمار وزارت صمت در فروردین و اردیبهشت امسال ۳۳۲ هزار و ۹۰۰ تن روغن خوراکی در کشور تولید شده‌است و میزان تولید از مصرف پیشی گرفت. براساس ابلاغیه ستاد تنظیم بازار واحدهای تولید روغن در سال‌جاری باید به تولید ماهانه ۱۸۰ هزار تن روغن اقدام می‌کردند. این میزان ۱۲۰ هزار تن در بخش‌های خانوار، ۲۵ هزار تن در بخش صنوف و ۳۵ هزار تن در بخش صنعت خواهد بود. چندی پیش افزایش قیمت ۳۵ درصدی روغن مایع و ۳۰ درصدی روغن جامد به‌طور غیررسمی از سوی مسوولان متولی تایید و ابلاغ شد. مشکلات بازار روغن محدود به افزایش قیمت نیست بلکه در ماه‌های اخیر بازار روغن بارها دچار تلاطم، کمبود و افزایش قیمت شد؛ تا جایی که حتی با تشکیل صف‌های طولانی و حواشی دیگر از جمله دریافت کارت ملی برای ارائه روغن در برخی فروشگاه‌ها مواجه شد و شواهد حاکی از این است که تامین بازار روغن جامد همچنان با مشکلاتی همراه است.
 • کاهش ۴۰ درصدی تولید علوفه

  ایسنا: آمارها نشان می‌دهد تولید علوفه امسال ۲۵/ ۴ میلیون تن نسبت به شرایط عادی و درازمدت کاهش داشته‌است. مدیرکل دفتر امور مراتع و سازمان جنگل‌ها و آبخیزداری از کاهش ۴۰درصدی تولید علوفه خبر داد و گفت: هر یک میلی‌متر افزایش یا کاهش بارندگی باعث نوسان ۸/ ۰ کیلوگرمی تولید علوفه می‌شود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر