آرشیو روزنامه شماره ۴۹۱۶ دنیای اقتصاد

اخبار بازارچه - روزنامه شماره ۴۹۱۶

 • دلار ترمز کسب‌و کارهای خرد را کشید

  دنیای اقتصاد: جنس هست اما عرضه نیست؛ طبق معمول نرخ دلار بالا رفته و کاسبان کرکره فروش را پایین کشیده‌اند. مشاهدات میدانی خبرنگاران «دنیای‌اقتصاد» از بازار موبایل، پاساژ علاء‌الدین و بازار رضا از توقف مصلحتی فعالیت اصناف حکایت دارد. افزایش قیمت دلار باعث شده است اصنافی که به کالاهای وارداتی وابستگی بیشتری دارند فعلا از فروش و قیمت‌گذاری خودداری کنند تا قیمت نهایی دلار مشخص شود.
 • نرخ دلار از چند مسیر لوازم خانگی را گران می‌کند

  عباس هاشمی دبیر کل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران در گفت‌وگو با «دنیای اقتصاد» از تاثیر گرانی ارز بر این صنعت می‌گوید.
 • دوچرخه‌های میلیونی

  فصل تابستان اوج خرید و فروش دوچرخه است؛ هدیه‌ای که بیشتر والدین قول آن را به بچه‌ها می‌دهند که اگر با نمرات بالا قبول شوند در پایان سال تحصیلی برای آنها دوچرخه خواهند خرید، اما امسال با وجود کرونا و نصف و نیمه برگزار شدن سال تحصیلی این صنف هم با کاهش فروش مواجه بوده اما باز هم افزایش قیمت‌ها اجتناب ناپذیر بوده است به‌طوری‌که حداقل نقدینگی لازم برای خرید یک دوچرخه نزدیک به ۳ میلیون تومان است.
 • روند صعودی قیمت ماست

  نمودار امروز بازارچه به بررسی روند افزایش قیمت ماست پاستوریزه طی ۱۲ ماه گذشته می‌پردازد. می‌گوییم افزایش و نمی‌گوییم تغییرات قیمتی، چون قیمت ماست طی یک سال گذشته هیچ کاهشی را تجربه نکرده و همواره روند صعودی داشته است. همچنان که از آمار مرکز آمار ایران مشخص است ماست پاستوریزه که در خرداد سال گذشته با قیمت کیلویی ۶ هزار و ۲۰۰ تومان به فروش می‌رسید با افزایش قیمتی مدام در آستانه تعطیلات نوروز به حدود کیلویی ۸ هزار تومان رسید. قیمت شیر را دولت نرخ‌گذاری می‌کند. هم شیری که دامداران به کارخانه‌های تولید شیر می‌فروشند و هم شیری که توسط کارخانه‌ها به دست مردم می‌رسد توسط دولت نرخ‌گذاری می‌شود اما در مورد دیگر مواد لبنی، مانند شیر دولت قیمت را تعیین نمی‌کند. این افزایش قیمت در اردیبهشت شیب تندتری گرفته و باید منتظر بمانیم و ببینیم در ماه‌های پیش رو با توجه به موج جدید گرانی‌ها چه روندی را پیش می‌گیرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر