به گزارش تجارت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نیوز، با افزایش هزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های جاری آرایشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها و البته رشد حدود ۲۰‌درصدی قیمت لوازم آرایشی با شروع سال‌جدید، برخی آرایشگران از کاهش مراجعه مشتریان خود خبر می‌دهند.  افزایش قیمت لوازم آرایشی به مساله‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای دو سر باخت برای آرایشگران و مشتریان تبدیل شده است، چراکه بررسی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها نشان می‌دهد شهروندان کمتر به آرایشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها مراجعه می‌کنند و آرایشگران هم به دلیل از دست دادن مشتریان خود درآمد کمتری دارند.

فعالان این بازار خدماتی می‌گویند با توجه به افزایش هزینه کالاهای اساسی، دیگر پولی برای مراجعه به آرایشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها باقی نمی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ماند. برخی از شهروندان هم ترجیح می‌دهند برای دریافت خدمات رایگان این ریسک را بپذیرند که زیبایی خود را به‌دست کارآموزان بسپارند.

دریافت خدماتی مانند رنگ، کراتینه و غیره که ارزش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌افزوده نسبتا بالایی دارند، دیگر برای برخی افراد دست‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌نیافتنی شده است، چنان‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که برخی از مشتریان آرایشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها می‌گویند برای دریافت این خدمات باید حداقل حقوق دو‌ماه خود را پس‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انداز کنند. این وضعیت برای برخی از آرایشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خاص در شمال تهران یا برخی از شهرهای شمالی به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مراتب وخیم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر است. آنها با تبلیغاتی نظیر آرایش مو و صورت فلان بازیگر و فوتبالیست برای خود اسم و رسمی راه‌انداخته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. گرچه اکنون برخی به‌دنبال آرایشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های ارزان و رایگان هستند، اما برخی هم از آن طرف بوم افتاده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند، برای استفاده از خدمات آرایشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های خاص هفته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها در نوبت می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایستند. اما اکنون پرسش این است که چرا آرایشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها که هزینه چندانی ندارند، در سال‌جاری افزایش قیمت قابل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توجهی داشتند؟

مدیر یک آرایشگاه زنانه در تهران گفت: «نباید تصور کرد که آرایشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها هیچ هزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای ندارند. اتفاقا مواد موردنیاز برای خدمات آرایشگاهی اکثرا خارجی هستند و باید وارد شوند. با توجه به نوسانات نرخ ارز، این مواد نیز افزایش قیمت قابل‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توجهی داشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند.‌» وی درباره کاهش تعداد مشتریان توضیح داد: «برخی از مشتریان به‌دنبال کیفیت بالا و خدمات خاص هستند؛ به همین خاطر همچنان شاهد حضور پررنگ آنها در آرایشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها هستیم. این افراد حتی گاهی از نیازهای اولیه خود می‌زنند که از مدل‌های روز عقب نمانند، در مقابل اما عده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای از مشتریان قدیمی هم در سال‌جاری مراجعه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای نداشته‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. شاید بتوان گفت که در سال‌جاری تعداد مراجعات حدود ۲۰‌درصد افت داشته است.‌» این مدیر آرایشگاه ادامه داد: به‌نظر می‌رسد بیشتر این مشتریان آرایشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دیگری پیدا کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند که ارزان‌تر هستند، در واقع این افراد ترجیح می‌دهند که هزینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های رفت و آمد را بپردازند، اما خدمات زیبایی هم برایشان ارزان تمام شود.‌» یک آرایشگر مردانه نیز با تایید افت ۲۰‌درصدی مراجعه مشتریان گفت: «مشتریانی هم که مانده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند دفعات مراجعه کمتری نسبت به سال‌های گذشته دارند. به‌عنوان مثال اگر یک مشتری پارسال ماهانه دوبار مراجعه می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کرد، امسال هر‌ماه یک‌بار او را می‌بینیم.‌» وی افزود: «اگر یک مشتری به‌دنبال کیفیت و یا خدمات خاص باشد، حتما به سراغ آرایشگر مورد‌اطمینانش می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود. برای خدمات معمولی، مانند اصلاح ساده مو اما ماجرا فرق می‌کند. آنها به‌جایی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌روند که قیمت کمتری دارد.‌» این آرایشگر در پایان عنوان کرد: «گرچه تا اوایل سال‌گذشته مدل رایگان برای کارآموزان آرایشگاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها کم پیدا می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شد، اما با توجه به قیمت‌ها کنونی از برخی همکارانمان شنیده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ایم که دیگر مشکلی در پیداکردن مدل رایگان ندارند. این به‌معنای افزایش تمایل مردم به دریافت خدمات رایگان اصلاح مو توسط کارآموزان است.‌»

این مطلب برایم مفید است
23 نفر این پست را پسندیده اند