شرایط خرید مبل‌های  ‌ام‌دی‌اف

اما در سال‌های اخیر قیمت برخی از مدل‌های مبلمان با چنان افزایش قیمت بالایی مواجه شده که هر خانواده‌ای توان خرید آنها را ندارد، به همین دلیل است که خرید مبلمان‌های دست‌دوم رونق زیادی پیدا کرده است، اما با این حال بسیاری از مردم دوست ندارند از وسایل و خصوصا مبل دست‌دوم استفاده کنند، در این شرایط باید به سمت خرید مبلمان‌های اقتصادی و کم‌قیمت بروند. یکی از این نوع مبل‌ها، مبل‌های «ام‌دی‌اف» هستند. این نوع از موارد کم‌قیمت سرویس‌های بازار است که در ساخت آن از خرده‌چوب و فیبر استفاده می‌شود. البته مشخص است که در مقابل قیمت پایین‌تر کیفیت پایین‌تری هم نسبت به سرویس‌های دیگر دارند. در ادامه شرایط این نوع مبلمان ارزان‌قیمت را بررسی خواهیم کرد.

 شرایط و کیفیت

در صنعت، خرده‌چوب را با چسب فشرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند و با تولید MDF آن را در مصارف گوناگون به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌برند. امروزه ‌ام‌دی‌اف، جایگزینی برای چوب شناخته می‌شود چراکه درعین زیبایی نسبی، قیمت کمی دارد. مبلمان ساخته شده از ‌ام‌دی‌اف، از مبل و تخت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خواب گرفته تا شلف و کتابخانه را شامل می‌شود. یکی از

دغدغه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که در مورد MDF وجود دارد، کیفیت اجناس ساخته شده با آن است. طبیعتا در مورد هر محصول نوظهوری، آزمون و خطاهایی وجود دارد. صنعت ساخت مبل ‌ام‌دی‌اف، مانند سایر صنایع، پیشرفت داشته و پوشش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های قابل قبولی برای این محصول پدید آمده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. بسیاری تصور می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند که ‌ام‌دی‌اف در مقابل رطوبت و آب، خراب می‌شود درحالی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که اگر با روکش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های شیمیایی همچون لمینیت یا چوب طبیعی پوشانده شود، دچار آسیب نخواهد شد. امروزه آن را با مواد مختلفی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پوشانند که البته در قیمت نهایی محصول تاثیر دارد. در نظر داشته باشید که ‌ام‌دی‌اف، جنسی همگن دارد از این‌رو مبلمان ساخته‌شده با آن از سطحی صاف و صیقل‌خورده برخوردار هستند. سطح صاف، امکان طراحی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلف را فراهم کرده است. حتی اگر روی ‌ام‌دی‌اف، با ماده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای پوشانده نشود، سطحی صاف و یکدست دیده می‌شود.

  مزایای موجود

این نوع مبلمان مزایایی نیز دارد که یکی از موردهای خوب آن، این است که شما هر زمان که بخواهید، می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌توانید روکش مبل خود را تغییر دهید یا آن را به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ شکل جدیدی درآورید. ‌ام‌دی‌اف ملامینه و ‌ام‌دی‌اف هایگلاس دو محصول به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌روز هستند که با دکوراسیون مدرن، تناسب دارند. اگرچه می‌توان MDF را در طرح‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مختلفی طراحی کرد اما عموما این بافت چوب برای خانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های مدرن که بنای دکوراسیون را بر سادگی قرار داده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند، به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود. دیگر مزیت مبلمان ‌ام‌دی‌اف این است که در پروسه تولید آن از مواد شیمیایی استفاده می‌شود که خاصیت حشره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌زدایی دارد. اگر شما در منطقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای با آب و هوای معتدل زندگی می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنید که به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌دلیل نوع خاک، حشره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های زیادی همچون موریانه در آن رشد می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنند، مبل MDF برای شما گزینه خوبی می‌تواند باشد. موریانه چوب را با سرعت بالایی خراب می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کند به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌طوری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که با کوچک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ترین تماسی فرو خواهد ریخت، اما این حشره در مقابل نوع MDF قادر به تخریب چوب نخواهد بود. مورد دیگر اینکه مبل ‌ام‌دی‌اف قابل‌بازیافت است؛ به‌عبارتی چون در این محصول از چوب درختان زنده استفاده نمی‌شود، می‌توان دوباره از آن استفاده کرد و محصولات دیگری ساخت. از طرفی تنوع مبل ‌ام‌دی‌اف نیز بسیار بالا است، اما بدون‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شک بزرگ‌ترین مزیت مبلمان ‌ام‌دی‌اف قیمت بسیار مناسب آن است، به همین دلیل بهترین گزینه برای دفاتر کار و منزل زوج‌هایی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌که تازه زندگی خود را شروع کرده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند، به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شمار می‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌رود.

  مقایسه با چوب

مهم‌ترین مقایسه چوب و ‌ام‌دی‌اف، در قیمت تمام‌شده آن است. MDF نسبت به انواع چوب، قیمت پایین‌تری دارد. در حال‌حاضر می‌توان MDF را کاملا شبیه چوب ساخت و با کاوری از چوب واقعی همچون بلوط و گردو آن را پوشش داد به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌طوری که از چوب قابل‌تشخیص نباشد، با این وجود همانند چوب طبیعی نیست، البته ضخامت چوب کاور نیز اهمیت دارد. ‌ام‌دی‌اف در مقابل سرما و گرما منبسط و منقبض نمی‌شود.‌ ام‌دی‌اف نسبت به چوب مقاومت کمتری دارد و گاهی دچار ترک و شکستگی می‌شود. برای نگهداری مبلمان MDF باید مراقبت لازم را انجام دهید اما در وسایل چوبی به مراقبت چندانی نیاز نیست. مثلا مبل ‌ام‌دی‌اف خود را در مسیر بازی کودکان نگذارید چون احتمالا ضربه توپ، به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرور به پایه آسیب وارد خواهد کرد، به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌خصوص اگر رطوبت جذب پایه شده باشد.

 قیمت‌های فروش

در ادامه قیمت‌های فروش این نوع مبلمان را مشاهده می‌کنید: مبل هفت نفره مدل گلچین نمای جنس ‌ام‌دی‌اف، با نمای رنگ استخوانی و طلایی ۱۰میلیون و سیصد و نود و پنج‌هزار، ست مبلمان ‌ام‌دی‌اف هفت نفره رنگ تیره ۱۱ میلیون و ششصد هزار، سرویس مبل ۷نفره‌ ام‌دی‌اف طرح راحتی تخت‌خوابشو ژیکا ۱۲ میلیون، سرویس ۱۲ نفره مبل ‌ام‌دی‌اف آفکات درجه یک ۲۱ میلیون و هشتصد هزار و سرویس مبل ۱۲ نفره‌ ام‌دی‌اف مدل سلطنتی ۴۸میلیون تومان به‌فروش می‌رسد.