به گزارش سایت راهنمای خرید «کلاغه»، نردبان‌‌‌ها در انواع گوناگون و کاربردهای مختلف موجودند. برخی برای کارهای خانه و برخی برای کارهای صنعتی ساخته شده‌‌‌اند. بدیهی است که نردبان‌های خانگی کم ارتفاع‌تر و ساده‌ترند اما نردبان‌های صنعتی بلندترهستند و امکانات بیشتر و قدرت تحمل وزن بیشتری‌‌‌ دارند و طبیعتا جابه‌جایی سخت‌تری نیز دارند.  سایت بیک نیک در این زمینه گزارش داد: نردبان و چهارپایه یکی از کاربردی‌ترین ابزارهایی است که می‌توانید در هر خانه یا فروشگاهی مشاهده کنید. آمار نشان می‌دهد که در سال‌های اخیر، تعداد زیادی از شهروندان به دلیل استفاده از نردبان‌های نامنظم یا عدم‌استفاده از نردبان مناسب جان خود را از دست داده یا مجروح شده‌اند. نیازهایی در هر واحد مسکونی پیش می‌آید که به کمک تعمیرکاران برطرف می‌شود؛ مانند تعمیر و سرویس آبگرمکن دیواری یا پکیج و تعمیرات ریل پرده‌ها یا مسائلی مشابه. بیک نیک در این خصوص گزارش می‌دهد: ممکن است با خود بگویید که متخصصان حتما با خودشان نردبان می‌آورند، اما همیشه این‌طور نیست.

به دلیل بزرگی و وزن زیاد نردبان، افراد در حمل‌ونقل دچار مشکل می‌شوند. معمولا برای حمل نردبان باید از وانت و سایر تجهیزات استفاده کرد. بنابراین داشتن یک نردبان در هر خانه، می‌تواند به شما کمک کند تا کار شما به آسانی به پایان برسد. نردبان مدل‌های بسیار مختلفی دارد از جمله نردبان تاشو، کشویی، فانتزی، آنتیک، کلاسیک، هایلوکس، تلسکوپی و هارمونی. نکته مهم در انتخاب یا خرید نردبان، توجه به طراحی مناسب، ایمنی و قیمت است.

 به عنوان مهم‌ترین نکته در نردبان خانگی، می‌توان به عرض مناسب اشاره کرد که باعث سهولت بالا رفتن و استقرار روی آن می‌شود. هرچه پله‌ها پهن‌تر باشند، وقتی برای مدت طولانی روی پله‌ها می‌ایستید، پاهای شما درد نمی‌گیرد و سپس احساس خستگی نمی‌کنید.  همچنین وزن سبک یکی از ضروریات یک نردبان خانگی مناسب است که معمولا در نردبان‌های آلومینیومی با قطعات پلاستیکی، وزن مناسبی وجود دارد و نردبان‌های آهنی و فولادی، به دلیل وزن بالاتری که دارند، مناسب استفاده در آپارتمان‌ها نیستند.  هر نردبان با توجه به ساختار و مواد اولیه از ظرفیت باربری خاصی برخوردار است. به عنوان مثال در ایران ظرفیت باربری نردبان‌های صنعتی حدود ۱۵۰ کیلوگرم است و نردبان‌های خانگی با ظرفیت تحمل حدود ۱۳۰ کیلوگرم تولید می‌شوند که از قابلیت اطمینان مناسبی برخوردار هستند.  ارتفاع مناسب برای یک نردبان خانگی، حدود ۱۲۰ تا ۱۸۰ سانتی متر با ۴ یا ۵ پله است. باید مراقب باشید که از پله آخر روی نردبان استفاده نکنید.بهتر است  فاصله بین پله‌ها برابر و بین ۲۵ تا ۳۵ سانتی متر باشد.  یک نردبان ایمن برای استفاده خانگی، نردبانی است که در پایین آن، عرض افزایش می‌یابد و همین طراحی، باعث تعادل بیشتر کاربر و جلوگیری از خطر افتادن او می‌شود. داشتن قفل نگه دارنده نیز کمک می‌کند تا هنگام استفاده از نردبان، استحکام لازم را داشته باشد و برای جمع کردن، این قفل به صورت دستی، تنظیم می‌شود تا بتوان نردبان را تا کرده و جای کمتری در خانه یا انباری اشغال کند.

 قیمت نردبان

افزایش چشمگیر قیمت آلومینیوم و پلاستیک به عنوان مهم‌ترین مواد اولیه نردبان‌های خانگی، قیمت‌ها را با افزایش جدی مواجه کرده است به گونه‌ای که نردبان‌های ساده خانگی در بازه قیمتی ۲۲۰ تا ۶۰۰‌هزار تومان فروخته می‌شوند. هر چند مدل‌های خاصی هم در دسترس هستند که قیمت کمتر یا بیشتر از این بازه را دارند.