آرشیو روزنامه شماره ۵۰۰۱ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۵۰۰۱

 • اصلاحات ازبالا

  دولت‌سازی در ایران معاصر نخستین بار به شکل نظام‌مند و برنامه‌دار در قالب اصلاحات از بالا با به قدرت رسیدن رضاشاه و برپایی سلسله پهلوی آغاز شد. قبل از وی، در عصر قاجار برخی اقدامات اصلاحی به‌صورت پراکنده توسط برخی از نخبگان، روشن‌اندیشان و مصلحان اجتماعی و سیاسی صورت گرفت؛ با این حال این تلاش‌ها هیچ کدام نتوانست تمرکز سیاسی را در پی داشته باشد.
 • صرافی در ایران

  بانکداری در ایران در ابتدا منحصر به فعالیت‌های صرافی بود. صرافی‌های بزرگی در مشهد، تهران، اصفهان و بوشهر وجود داشتند. موسسات صرافی عمده آن روزگار (قرن نوزدهم) شامل تجارتخانه برادران تومانیانس، تجارتخانه جمشیدیان و شرکت اتحادیه بودند که فعالیت برخی از آنها از سال ۱۳۰۰ هجری شمسی متوقف شد.
 • مخترع چرخ‌خیاطی مدرن در آمریکای قرن ۱۹

  روح‌الله حاتمی: الیاس هاو جونیور (EliasHowe Jr.) مخترع چرخ خیاطی مدرن در آمریکای قرن نوزدهم بود. او در ۹ جولای ۱۸۱۹ در خانواده‌ای فرهیخته در اسپنسر ماساچوست زاده شد و دوران کودکی و عنفوان جوانی خود را در همین ایالت گذراند. در ۱۸۳۵ به یک کارخانه نساجی در شهر نو بنیان لوئل وارد شد اما در پی تعطیلی کارخانه یاد‌شده در پی بحران و تلاطم اقتصادی ۱۸۳۷، به شهر کمبریج در همین ایالت رفت و به‌عنوان مکانیک ماشین‌های ریسندگی مشغول به کار شد. در ۱۸۳۸ شاگرد استاد مکانیک، آری دیویس شد که در زمینه تولید و تعمیر کرنومتر و ابزارهای اندازه‌گیری دقیق تخصص داشت. در کنار دیویس بود که هاو ایده ماشین خیاطی خود را پرورش داد.
 • مرد راه‌آهن سال ۱۹۹۵

  ادوارد ال. مویرز جونیور (Edward L. Moyers, Jr.) از مدیران اجرایی موفق راه‌آهن در آمریکا بود. او به‌عنوان رئیس و مدیر‌کل چند شرکت راه‌آهن از جمله «راه‌آهن جنوب میانه»، «راه‌آهن مرکزی ایلینویز» و «پاسیفیک جنوبی» در قرن بیستم فعالیت داشت. در سال ۱۹۹۵ مجله عصر راه‌آهن، او را «مرد راه‌آهن سال» نامید. ادوارد مویرز در سوم اکتبر ۱۹۲۸ در نزدیکی شهر مریدین در می‌سی‌سی‌پی به‌دنیا آمد و در ۱۹۵۵ در رشته بازرگانی از دانشگاه فنی لوییزیانا فارغ‌التحصیل شد.
 • رشوه‌بگیران دوره قاجار

  دوره قاجار از چند جنبه منحصربه‌فرد و خاص است؛ از سفرهای نخستین پادشاهانش همچون ناصرالدین‌شاه به فرنگ بگیرید که رهاوردشان به قول برخی مورخان صرفا آوردن مقداری «خنزرپنزر» بود تا‌ قراردادهایی که بخش زیادی از منافع ملی را در معرض تا‌راج قرار می‌داد؛ از اینها جالب‌تر اما رشوه‌‌هایی بود که منعقدکنندگان قراردادها در قبال بستن آنها می‌گرفتند و البته برای اینکه ظاهری موجه‌تر به این دریافت‌ها بدهند بعضا به آنها لقب «کمیسیون» می‌دادند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر