آرشیو روزنامه شماره ۴۹۷۴ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۹۷۴

 • سوغات نیک و بد

  از بررسی سفرنامه‌ها و تحلیل آنچه سیاحان به قلم آورده‌اند، می‌توان به بسیاری از نقاط سایه‌روشن و ابهام‌آمیز تاریخ کشورمان پی برد. سفرنامه‌ها آینه تمام‌نمای گذشته ماست. بی‌آنکه تعصب نشان دهیم و از رک‌گویی سیاحان بهراسیم و موضع دفاعی بگیریم، باید واقع‌بینانه و منطقی بدان‌ها نظر افکنیم و گذشته اجدادمان را صادقانه جست‌وجو کنیم.
 • آندره‌آ ایلی؛ بازرگان قهوه اسپرسو

  روح‌الله حاتمی: آندره‌آ ایلی (Andrea Illy) بازرگان ایتالیایی در ۲ سپتامبر ۱۹۶۴ در تریست، شهری واقع در شمال‌شرق ایتالیا زاده شد. او ریاست شرکت ایلی‌ کافه اس.پی.ای را بر عهده دارد؛ کسب و کاری در زمینه قهوه که در ۱۹۳۳ در تریست تاسیس شد. او همچنین از ۲۰۱۳ رئیس شرکت «آلتا‌گاما» بوده است. ایلی تحصیلات اولیه خود را در سوئیس انجام داد و در رشته شیمی از دانشگاه تریست فارغ‌التحصیل شد. او همچنین در یک دوره پیشرفته برنامه آموزش مدیریت در دانشکده بازرگانی هاروارد شرکت کرد و در عین حال در یک دوره آموزش مدیریت اجرایی در دانشگاه سینگولاریتی، واقع در سیلیکون‌ولی حاضر بود. ایلی ازدواج کرده و سه دختر دارد.
 • فرد جی. مایر؛ بازرگان ماجراجو

  فرد جی.‌‌مایر (Fred G.‌Meyer) بازرگان و نیکوکار آمریکایی بود که فروشگاه‌های زنجیره‌ای «فرد مایر» را در آغاز در ایالت اُرگان تاسیس کرد. در زمان مرگ وی این فروشگاه زنجیره‌ای ۶۳ شعبه در چهار ایالت غربی داشت. مایر به دلیل معرفی موفقیت‌آمیز چند مفهوم ابتکاری در زمینه بازاریابی شهرت دارد.
 • تاج انداختن ناصرالدین‌شاه در روز عاشورا

  در دومین سفر ناصرالدین‌شاه به عتبات‌عالیات، در آن هنگام که [ناصرالدین‌شاه] قبر امام حسین(ع)را زیارت می‌کرد و در کنار ضریح ایستاده بود، یکی از خطبای قبر حسینی در پیش روی ناصرالدین‌شاه خطبه موثری از حادثه دردناک امام حسین(ع) ایراد کرد و در اثنای سخنانش گفت: «روز عاشورا امام حسین(ع) در سخت‌ترین ساعاتش فرمود: هل من ناصر ینصرنی؟» بعد آن خطیب با ناله گفت: «ناصر تو آمد و اینک در خدمت تو ایستاده تا تو را یاری کند.»
 • بنیان‌گذار اندیشه اتحاد اسلام

  در کتاب «تاریخ بیداری ایرانیان» از قول «آخوند ملا آقای طالقانی» معروف به «شیخ‌الرئیس» نقل شده که از زبان «آریالا سید اسدالله خرقانی» شنیده که سید جمال در برابر سوال او درباره ایرانی بودنش جواب داده: «چون افغان در جایی گونسول ندارد من خود را به افغان نسبت دادم که از دست گونسول‌های ایرانی آسوده باشم و در هر شهری که می‌روم گرفتار گونسول نباشم.»

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر