آرشیو روزنامه شماره ۴۹۶۲ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۹۶۲

 • آغاز فصلی نو

  از انقلاب مشروطه می‌توان به‌عنوان فصلی نوین در حیات فکری و اجتماعی ایرانیان یاد کرد. تاثیر این جریان تا اندازه‌ای بر جامعه ایران موثر بود که به جرأت می‌توان حیات تاریخی ایرانیان را به دو دوره ایران پیش از مشروطه و پس از آن تقسیم کرد. زیرا از منظر جامعه‌شناسی تاریخی تا پیش از وقوع انقلاب مشروطه، استبداد مطلقه بر ایران حکمفرما بود و تمامی مردم ایران از نگاه حاکمیت، رعیت و زر رید شاهان به‌شمار می‌رفتند، در نتیجه مردم نقشی در اداره کشور نداشته و صرفا وظیفه آنان اطاعت از حکومت و پرداخت مالیات بود. از این‌رو تغییر سلسله‌ها و حکومت‌ها در تاریخ ایران به منزله تغییر در اوضاع سیاسی و اجتماعی مردم نبود و اقدام روبنایی آن هم صرفا در مسیر تامین منافع حاکمیت به‌شمار می‌رفت.
 • کار و بار صرافی‌ها در دوره قاجار

  بانکداری در ایران در ابتدا منحصر به فعالیت‌های صرافی بود. صرافی‌های بزرگی در مشهد، تهران، اصفهان و بوشهر وجود داشتند. موسسات صرافی عمده آن روزگار (قرن نوزدهم) شامل تجارتخانه برادران تومانیانس، تجارتخانه جمشیدیان و شرکت اتحادیه بودند که فعالیت برخی از آنها از سال ۱۳۰۰ هجری شمسی متوقف شد. قبل از اینکه بانک در کشور ایجاد شود صرافان وظیفه بانک را انجام می‌دادند، به‌عنوان مثال ادوارد براون مستشرق و ایران‌شناس معروف در سفرنامه خود (به سال ۱۸۸۸ میلادی) اشاره کرده است که هنگام سفر به شهرهای مختلف ایران، به‌راحتی پول خود را در شهرهای مختلف دریافت می‌کرده است:«بنابراین سی تومان (۱۰ لیره) از حساب هزینه سفرم برداشتم و آن را به براتی تبدیل کردم که برای اردشیر مهران، تاجر بزرگ زرتشتی یزد صادر شده بود و هنوز ۱۴۶.۵تومان (تقریبا ۴۵ لیره) در حسابم باقی مانده بود.»
 • اسپیروس اسکوراس؛ پیشگام صنعت سینما

  روح‌الله حاتمی : اسپیروس پاناگیوتیس اسکوراس Spyros Skouras (۲۸ مارس ۱۸۹۳: اسکوروهوریون، یونان-۱۶ اوت ۱۹۷۱: مامارونک نیویورک، آمریکا) از پیشگامان صنعت سینما بود که از ۱۹۴۲ تا ۱۹۶۲ ریاست کمپانی فاکس قرن بیستم (اکنون: استودیوهای قرن بیستم) را عهده دار بود.
 • جک واکر، صنعتگر و بازرگان بریتانیایی

  جک واکر Jack Walker (۱۹ می ۱۹۲۹-۱۷ اوت ۲۰۰۰) صنعتگر و بازرگان بریتانیایی فعال در صنعت فولاد بود که ثروتی بالغ بر ۶۰۰ میلیون پوند به‌دست آورد. وی بعدها باشگاه فوتبال بلک برن روورز را تحت مالکیت خود درآورد و با هدایت او این تیم عالی‌ترین جایگاه را کسب کرد. او در بلک برن به دنیا آمد و در ۱۳ سالگی مدرسه را رها کرد. او کار خود را به‌عنوان یک حلبی ساز آغاز کرد و خدمت سربازی خود را در گروه مهندسان برق و مکانیک سلطنتی به انجام رساند.
 • جنبش کسب حقوق زنان

  کتاب «زن در دوره قاجار و انقلاب مشروطه» به کوشش ژانت آفاری (پیرنظر) یکی از بهترین مطالعاتی است که درباره نقش زنان در تاریخ معاصر ایران انجام شده است و نظیر کتاب بدرالملوک بامداد، زن ایرانی از انقلاب مشروطیت تا انقلاب سفید (تهران: ابن‌سینا، ۱۳۴۷) و کتاب پری شیخ‌الاسلامی، زنان روزنامه‌نگار و اندیشمند ایران (تهران؛ بی‌ناشر، ۱۳۵۱)، قدمی است بلند به سوی معرفی فعالیت‌های شایان توجه زنان در راه آزادی در قرن بیستم.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر