آرشیو روزنامه شماره ۴۸۶۶ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۸۶۶

 • تلاش برای جلب اعتماد مردم

  بخش مهمی از خاطرات ابوالحسن ابتهاج در سال ۱۳۲۵ به روابط کاری و رخدادهای تاریخی بین خودش و احمد قوام نخست وزیر وقت برمی‌گردد. ابتهاج قوام را شخصیتی منطقی و منصف تعریف می‌کند که چون نسبت به خودش اطمینان داشت اگر نظری مخالف نظر خودش می‌شنید به شرطی که از روی منطق و اعتقاد ابراز می‌شد آن را قبول می‌کرد و به دل نمی‌گرفت. در این بخش از مرور خاطرات ابوالحسن ابتهاج در سمت ریاست بانک ملی به برهه تاریخی انتخابات حزب دموکرات به بعد پرداخته می‌شود.
 • مورخ ملی‌گرا

  جواد شیخ‌الاسلامی فرزند شیخ فضل‌الله شیخ‌الاسلام زنجانی در سال ۱۳۰۰ خورشیدی در شهر زنجان به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در زنجان و تحصیلات متوسطه را در کالج آمریکایی تهران (بعدا دبیرستان البرز) طی کرد. پس از اتمام تحصیلات دبیرستانی وارد دانشکده حقوق دانشگاه تهران شد و سپس برای تکمیل تحصیلات، به انگلستان رفت و موفق به اخذ درجه فوق لیسانس از دانشگاه آکسفورد شد.
 • جرجانی؛ پدر پزشکی نوین

  ۳۰ فروردین به مناسبت گرامی‌داشت طبیب و دانشمند ایرانی، سید اسماعیل جرجانی، بنیان‌گذار علم آزمایشگاه به‌عنوان روز علوم آزمایشگاهی تعیین شده است. سید اسماعیل جرجانی پزشک معروف ایرانی قرن پنجم و ششم هجری قمری پس از ابن‌سینا نخستین دانشمندی بود که در آثار خود همه مباحث علم طب را با تحقیقات مورد مطالعه قرار داد و کلیه مباحث پزشکی را در کتب خود جمع آوری و تدوین کرد. حکیم جرجانی، پایه گذار مکتب ایرانی در طب اسلامی بود. وی جزو اولین اطبای ایرانی بود که کتاب ارزشمند خود ذخیره خوارزمشاهی را به زبان فارسی تالیف کرد. این کتاب دایره المعارف پزشکی بزرگ به زبان فارسی به شمار می‌رود، بر این اساس حاصل شد که اسماعیل جرجانی موثرترین فرد در ترقی دوران تجدد طب ایرانی است. مهم‌ترین‌ نقش‌ جرجانی‌ در تکوین‌ دانش‌ پزشکی‌ درایران‌، گذشته‌ از اهمیت‌ او به‌عنوان‌ پزشک‌، تالیف‌ بزرگ‌ترین‌ و کهن‌ترین‌ آثار پزشکی‌ به‌ زبان‌ فارسی‌است‌.
 • جهش بزرگ با پای لنگ!

  در نیمه اول دهه ۵۰، با جهش درآمد نفت، شاه دستور داد اعتبارات برنامه پنجم را دو برابر کنند. سازمان برنامه و بودجه که دو دهه پیش‌تر (سال۱۳۲۷) تاسیس شده بود، برای اجرای پروژه‌های توسعه‌، بر درآمد نفت تکیه داشت و برنامه چهارم را هم با بودجه‌ای محدود، اما با مدیریت درست به‌خوبی پیش برده بود. اما در نیمه برنامه پنجم ناگهان اعتبارات برنامه توسعه، همچنین بودجه تمام دستگاه‌های دولتی جهشی افزایش یافت، به‌ویژه بودجه ارتش، که شاه به بالا بردن قدرت آن توجه خاصی داشت. هویدا، نخست‌وزیر وقت، عکس معروفی دارد که در آن، در سال۱۳۵۳، کیف خود را که بودجه تازه دولت در آن است، برای خبرنگاران بالا گرفته و به مجلس می‌رود تا بودجه جدید را با تیتر «باز هم بیشتر» به تصویب برساند و این پیشامد در جریان برنامه‌های توسعه در ایران چرخشگاه تازه و بزرگی بود و اما، کسی در میان کارشناسان درجه‌ یک دولت از بابت این تصمیم شاهانه دل‌خوش نبود و او الکساندر مژلومیان، جوانی از ارامنه ایرانی بود که با گسترش تشکیلات مدیریت‌های سازمان برنامه در همان سال‌ها، با حمایت صفی اصفیا، رئیس سازمان برنامه، از ریاست دفتر برنامه‌ریزی به معاونت سازمان در بخش برنامه‌ریزی رسیده بود.
 • تاریخچه قرنطینه در ایران

  ایرانیان از گذشته با «قرنطینه» برای مدیریت بیماری‌های واگیردار آشنا بودند. اما شیوع بیماری‌های طاعون و وبا که از سال‌های اولیه سلسله قاجار متناوبا در ایران انتشار می‌یافت و کشتار زیادی به راه می‌انداخت، ضرورت برقراری آن را دوچندان کرد. درست است که از اوایل دوره قاجار تلاش‌هایی برای ایجاد «قرنطینه» صورت می‌گرفت. اما شواهد تاریخی و قرائن پزشکی نشان می‌دهند که اغلب، قرنطینه‌های نیم‌بندی بودند و طرفه‌تر آنکه بیشتر به خاطر فشارهای سفرای مقیم دول اروپایی بود.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر