آرشیو روزنامه شماره ۴۸۲۰ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۸۲۰

 • رابطه تردیدآمیز

  در جامعه شهری ایران، بازار به عنوان ستون و شالوده اقتصادی و اجتماعی همواره نقشی بسزا داشته که در کنار حاکمیت سیاسی و نهاد مذهبی اساس و ساختار اجتماعی جامعه ایران را تشکیل ‌داده است.
 • کمک مالی زنان در انقلاب مشروطه

  اواخر سلطنت مظفرالدین‌شاه، دولت مشیرالدوله تصمیم گرفت براى تامین برخى مخارج دولتى و کشورى، از دولت روس و انگلیس وامى با سود ۷ درصد دریافت کند. این تصمیم با مخالفت مجلس و مردم روبه‌رو شد. در نتیجه آن، دولت از اجراى تصمیم خود دست برداشت و مجلس براى‌آنکه پول کافى براى دولت فراهم کند، تاسیس بانک ملى را به تصویب رساند. زنان در فراهم ‌آوردن پول و تاسیس مجلس، فداکارانه شرکت جستند.
 • انقلاب و دولتی شدن بانک‌ها

  درحالی‌که کمتر از پنج ماه از وقوع انقلاب اسلامی گذشته بود، شورای انقلاب حکم به ملی (دولتی) شدن بانک‌های خصوصی داد. بانک‌هایی که چند هفته مانده به انقلاب، اغلب نه مدیر داشتند و نه صاحب سهام. بانک‌ها مانده بودند با هیات‌مدیره‌های خالی از مدیر و گیشه‌های خالی از ریال و سرمایه‌هایی که یا به خارج از کشور منتقل شده بود یا در معرض نقل‌وانتقال در داخل قرار داشت. محمد‌علی مولوی که مدتی کوتاه پس از وقوع انقلاب، سکاندار بانک‌مرکزی شده بود، مشکل بانک‌های خصوصی را در دولت مطرح کرد. مشکلات بانک‌ها اما انبوه بود و حتی رئیس کل بانک‌مرکزی نیز چاره کار را نمی‌دانست. به دستور مهدی بازرگان نخست‌وزیر دولت موقت، بانک‌مرکزی و وزارت اقتصاد ماموریت یافتند تا طرح مشخصی برای ساماندهی بانک‌ها به دولت ارائه دهند. تقدیر اما این نبود که محمدعلی مولوی و علی اردلان وزیر دارایی کابینه بازرگان این ماموریت را به سرانجام برسانند چنانکه طرح دیگران مورد تایید شورای اقتصاد و شورای انقلاب قرار گرفت. این طرح چیزی نبود جز دولتی شدن بانک‌ها.
 • آغاز و انجام وزارت اقتصاد

  حکومت ایران در سال ۱۹۶۳م/ ۱۳۴۱ش وزارت اقتصاد را تاسیس کرد؛ موسسه‌ای اداری که بر دگرگونی و رشد فزاینده نظارت داشت. در سال ۱۹۶۹ بعد از شش سال رشد بی‌سابقه و توسعه صنعتی چشمگیر، رهبران سیاسی دست از حمایت این وزارتخانه کشیدند و استقلال آن از بین رفت. سرانجام، وزارت اقتصاد با کاهش عملکرد یا تعهدات در عرصه اقتصادی مواجه شد. به بیان دقیق‌تر، علت آن، درگیری سیاسی‎ای بود که موسسه اداری مستقل شایسته‌ای را ایجاب می‌کرد. منطق سیاست‌گذاری صنعتی رهبران سیاسی به‌خصوص محمدرضا پهلوی در این راستا هدایت می‌شد که حمایت خود را از این تجربه پایان دهند. جنگ قدرت بین نخبگان بوروکراسی، اداره‌ها و رهبران سیاسی به‌ویژه مقامات سلطنتی در سیاست‌های ایران تازگی نداشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر