آرشیو روزنامه شماره ۴۷۵۹ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۷۵۹

 • ایدئولوژی ناتوانی بخش‌خصوصی!

  دنیای‌اقتصاد- سارا جنگروی: در سلسله بررسی‌های مرتبط با سیاست‌گذاری اقتصادی در دو دوره پهلوی اول و دوم به تبیین مسائل و برآیندهای مهمی همچون «فقدان برنامه‌ریزی» و «ناتوانی بخش‌خصوصی» پرداخته‌ایم و اینکه چرا برنامه اول اقتصادی در دوران رضاشاه اجرا نشد و خود او از سال ۱۳۱۰ به بعد تا زمان جنگ جهانی دوم زمام امور را در دست گرفت. در این باره دکترموسی غنی‌نژاد، اقتصاددان و پژوهشگر تاریخ اقتصاد ایران معتقد است که در دوره رضاشاه بخش‌خصوصی ضعیفی وجود داشت؛ منتها دولت فرصت رشد کردن را به آن نمی‌داد. می‌گفتند بخش‌خصوصی قادر به سرمایه‌گذاری‌های بزرگ و مهم نیست. از این‌رو دولت خود باید پیش‌قدم شود و هدایت اقتصاد را در دست گیرد.
 • نقد ساختار بودجه و عملکرد دستگاه‌ها

  اشاره: آنچه می‌خوانید بخشی از سخنان حاذقی، نماینده دوره شانزدهم مجلس شورای ملی در صحن مجلس به تاریخ ۲۷ فروردین ۱۳۲۹ است که طی آن مسائل بودجه‌ریزی و عملکرد نامناسب سازمان و ساختار مرتبط با آن را نقد کرده است.
 • ابتهاج و آغاز برنامه‌ریزی اقتصادی در ایران

  ابوالحسن ابتهاج در جلسه ملاقات با شاه اشاره می‌کند که باید پول نفت صرف عمران مملکت شود. او سه روز پس از بازگشت به ایران (سال۱۳۳۳ش) به دیدار شاه رفته بود و راجع به نحوه بهره‌برداری از درآمد نفت سخن گفته بود. او اولین رئیس سازمان برنامه پس از سقوط دولت مصدق بود که تنها مقام بالادست او شخص اول مملکت و شاه بود و حمایت شاه از او، قدرت اجرایی کردن طرح‌ها را به سازمان می‌داد. در این دیدار شاه به او گفته بود که می‌خواهم پول نفت دست کسی باشد که تحت نفوذ احدی قرار نگیرد. در زمان نخست‌وزیری سپهبد زاهدی در سال ۱۳۳۳ش کار او در سازمان برنامه شروع ‌شد. محل سازمان برنامه آن زمان در خیابان استخر بود.
 • دیوان‌سالاری و برنامه‌ریزی اقتصادی

  بر آمدن رضاشاه با حمایت روشنفکران و دولتمردانی چون محمد علی فروغی، داور و دیگران همراه بود. تلقی اولیه از رضاشاه نزد روشنفکران و عامه مردم یک واسطه و برآورنده آرمان‌های مشروطیت بود. همین روشنفکران و نخبگان بودند که در درون سیستم سیاسی نقش داشتند و با دولت همکاری می‌کردند و پایه‌های نظام جدید را استوار کردند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر