آرشیو روزنامه شماره ۴۷۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۷۴۷

  • سیر سیاست‌های صنعتی در دوره قاجار

    اولین تصمیمات دولت در جهت به‌کارگیری صنایع جدید در ایران، در زمان فتحعلی‌شاه قاجار اتخاذ شد. جنگ‌های ایران و روس و برتری نظامی روسیه، توجه دولت را به برتری روزافزون تمدن نوین اروپا و بازماندگی ایران از کاروان تمدن جهان جلب کرد. به این ترتیب دولت درصدد برخورداری از پیشرفت‌های نظامی اروپا و سیاست‌گذاری در این زمینه برآمد. عباس‌میرزا، نایب‌السلطنه نیز در جهت نیل به این هدف پس از آنکه چهار هزار قبضه تفنگ از انگلیس وارد کرد، دستور داد گروهی از استادکاران اسلحه‌ساز برای آموزش به انگلیس فرستاده شوند. آنها پس از طی دوره‌های ۴ و ۵ ساله به ایران بازگشتند و موفق به ساختن نمونه‌های انگلیسی چخماق، تفنگ و سایر اسباب و آلات جنگ شدند. سپس ۲۰ هزار قبضه تفنگ - مشابه نمونه انگلیسی آن - در تبریز ساخته شد و مخارج آن از سوی نایب‌السلطنه، از محل مالیات‌ها و درآمدهای آذربایجان پرداخت شد.
  • مذاکرات مالی در مجلس اول

    مذاکرات مجلس اول شورای ملی در روز ۱۸ آبان ماه ۱۲۸۶به بررسی مسائل مالی با حضور وزیر مالیه اختصاص یافته و حقوق سلطنتی نیز تعیین شده است. در اینجا مختصری از آن مذاکرات از نظرتان می‌گذرد:
  • تکاپو برای مشروطه

    وضع کلی کشور [ایران] را بدان سان که می‌بینم برایت شرح می‌دهم:در عرض هفته‌های اخیر نهضت مشروطیت ایران گسترش قابل ملاحظه‌ای یافته به حدی که اسباب حیرت حکومت مرکزی و روس‌ها شده. حالا با نقشه قبلی بوده یا به حسب تصادف، همه‌جا شایع شده بود که سفارت انگلیس با سران این نهضت ارتباط دارد و حامی آنهاست. نتیجه این شده که موفقیت مشروطه‌خواهان به اعتلای شأن سیاسی ما در ایران کمک کرده و قدرت و نفوذ ما را در تهران و شهرستان‌ها خیلی بالا برده است.موقعی که برای تحویل گرفتن ماموریت جدیدم وارد تهران شدم انواع و اقسام پیام‌های تبریک از رهبران حزب مشروطه برایم رسید که در همه آنها اظهار امیدواری شده بود که سفارت انگلیس کماکان حامی مشروطه‌خواهان باشد و از کمک به آنها دریغ نورزد.

بیشتر