آرشیو روزنامه شماره ۴۶۵۱ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۶۵۱

 • اتحاد علیه «ناامنی سرمایه»

  دولت ایران پس از عهدنامه ترکمنچای و تسلط تدریجی روسیه و انگلیس قادر به حفاظت از بازار داخلی و تولید حرفه‌های گوناگون مردم نشد و رفته‌رفته حرفه‌های تولیدی از کار افتادند و بازار داخلی هم به تسخیر کالای روسی و انگلیسی درآمد و تاجر ایرانی، بیچاره و خانه‌نشین شد. به همین سبب تجار نقش مهمی در نهضت مشروطه داشتند.
 • توده‌گرایی در برابر فردگرایی

  اگرچه قرابت‌های بسیار این نواندیشان ایرانی با اندیشه لیبرالیسم، امکان دسته‌بندی آنها را در زمره نواندیشان لیبرال فراهم می‌کند، اما نباید فراموش کرد که از اندیشه این عده به هیچ روی فردگرایی لیبرالیستی به مفهوم کامل آن به دست نمی‌آید. میرزا ملکم‌خان در بازسازی مفهوم آزادی جملات پرشوری در اهمیت و جایگاه آزادی سر می‌دهد؛ اما مخاطب او پیوسته توده و خواسته‌های توده است.
 • بخشیدن منطقه فیروزه به تزار روسیه!

  اسناد قرارداد مورخ ۲۷ ماه مه سال ۱۸۹۳ میلادی روسیه و ایران ۹ ژوئیه همین سال میان دو دولت مبادله شد و در اروپا (نه در تهران) انتشار یافت. به موجب این قرارداد، ناصرالدین شاه قاجار منطقه مرزی «فیروزه» را به «اعلیحضرت تزار همه روسیه!» بخشیده بود و خط مرزی دو کشور به سود روسیه تغییر یافته بود. این منطقه اینک در جمهوری ترکمنستان واقع شده است.
 • موریسون، مورخ دریانوردی

  ساموئل الیوت موریسون، مورخ و پژوهشگر حوزه تاریخ دریانوردی ۹ جولای ۱۸۸۷ در ماساچوست آمریکا به دنیا آمد. او به تحصیل در رشته تاریخ پرداخت و در سال ۱۹۱۲ از دانشگاه هاروارد فارغ‌التحصیل شد. موریسون بیش از چهل سال در دانشگاه‌های آمریکا به تدریس مشغول بود. او برای کتابی که در آن به شرح زندگی، سفرها و کشفیات کریستف کلمب پرداخته برنده جایزه پولیتزر شد.وی از سال ۱۹۴۲ به نگارش وقایع درگیری‌های دریایی آمریکا طی جنگ جهانی دوم مشغول شد که نتیجه پژوهش او در ۱۵ جلد بین سال‌های ۱۹۴۷ تا ۱۹۶۲ انتشار یافت.
 • زندگانی پر ماجرای حسین علاء

  حسین علاء یکی از شخصیت‌های سیاسی ایران در دوران پهلوی بود که به سمت‌های مختلفی منصوب شد، از آن جمله می‌توان به سمت وزیر فواید و تجارت، رئیس اداره کل تجارت، وزیر بازرگانی و مدیر کل بانک ملی، نماینده مجلس شورای ملی در دوره‌های مختلف، سفیرکبیر ایران در آمریکا و نخست‌وزیری در دو دوره و وزارت دربار اشاره کرد.
 • نخستین قانون ثبت

  نخستین‌بار قانون ثبت اسناد به شکل جدید در سال ۱۲۹۰ ه.ش در دومین مجلس زمان مشروطیت تحت عنوان «قانون ثبت اسناد» در ۱۳۹ ماده تصویب و در آن فقط مساله ثبت اسناد و تشکیل دوائر ثبت اسناد مطرح شد مطابق این قانون اسناد رسمی در اداره ثبت تنظیم و معاملات رسمی در آن اداره به ثبت می‌رسید.
 • گفته‌ها

  با تشکیل چند کمیسیون، کار تنقیح و تنظیم و تصحیح قوانین را به کمیسیون‌ها سپرده و پس از شور و بررسی کامل در جلسه رسمی به رای می‌گذاشتم.
 • واگذاری قره‌سو به ترکیه در دوره رضاخان

  یکی از مناطقی که بر سر مالکیت آن، میان ایران و ترکیه اختلاف وجود داشت، منطقه راهبردی قره‌سو بود. اهمیت این منطقه بعد از فروپاشی روسیه تزاری، این بود که مانند دالانی جمهوری‌های نوپای آذربایجان و ارمنستان را با ایران و ترکیه مربوط می‌کرد. سرچشمه نهر قره‌سو در دامنه جنوبی آرارات (آغری) کوچک جریان داشت و پس از گذر از منطقه آرارات به جنوب روستای بورآلان رفته و به رود ارس متصل می‌شد.
 • راه‌اندازی دیوان خالصجات

  تا دوره قاجار هیچ موسسه دولتی کار رسیدگی به امور روستاها و کشاورزی در ایران را به عهده نداشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر