آرشیو روزنامه شماره ۴۶۲۵ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۶۲۵

 • صنعت شکننده

  هنر شیشه‌گری به‌عنوان شاخه‌ای از هنرهای دستی در طول تاریخ ایـران مـسیر پرفـراز و نشیبی را پیموده است. تا قبـل از دوران قاجـار، شیشه‌گری بـه روش سـنتی در اغلـب شهرهای ایران مرسوم بود. با این وجود، شیشه هنوز جزو نیازهای اصلی مـردم محـسوب نمی‌شد و از این رو، اقتصاد وابسته به آن نیز نقشی جزئی و حاشیه‌ای داشت. این هنـر، بـه لحاظ نیاز به سرمایه‌گذاری قابل‌قبـول و مـواد اولیـه خـاص و متنـوع و نیـز روش‌های پیچیده تولید، بیشتر در شهرهای بزرگ متمرکز بوده و هنری شهری محسوب می‌شد.
 • نابودی تدریجی محیط‌زیست

  در بحث نظری محیط‌زیست و اقتصاد به‌ویژه رشد اقتصادی تبیین موضوع حقوق مالکیت نقش محوری دارد. در ادبیات علم اقتصاد وجود حقوق مالکیت برای کالاهای زیست‌محیطی دو دلالت مهم دارد.
 • پایان زندگی تینبرگن

  یان تینبرگن (۱۲ آوریل ۱۹۰۳ - ۹ ژوئن ۱۹۹۴) اقتصاددان هلندی و برنده نوبل اقتصاد در سال ۱۹۶۹ بود. او این جایزه را به همراه راگنار فریش، اقتصاددان نروژی به‌خاطر «طرح مدل‌های پویا و کاربرد آن در مطالعات اقتصادی» به‌دست آورد.
 • روز محیط‌زیست

  در سال ۱۹۷۲ سازمان ملل‌متحد کنفرانسی را با موضوع انسان و محیط‌زیست در شهر استکهلم سوئد برگزار کرد و از آن پس پنجم ژوئن به‌عنوان روز جهانی محیط‌زیست نامیده شد. همزمان با برپایی این کنفرانس مجمع عمومی سازمان ملل قطعنامه‌ای را تصویب کرد که منجر به تشکیل UNEP (برنامه محیط‌زیست سازمان ملل) شد.
 • قرارداد اجتماعی روسو

  از ‌جمله طرفداران نظریه قرارداد ‌اجتماعی که از وی به‌عنوان مهم‌ترین طرفدار قرارداد‌ اجتماعی نیز یاد می‌کنند، ژان‌ژاک ‌روسو فرانسوی(متولد۱۷۱۲م) است. تفکرات روسو تاثیر بسزایی در جامعه فرانسه به‌جا گذاشت؛ به‌گونه‌ای‌که از نقش وی در انقلاب‌ فرانسه، حقوق ‌اساسی آن، تفکر سیاسی‌ جدید و تدوین و جایگاه قانون در جامعه به‌مراتب بیشتر از مونتسکیو یاد می‌کنند.
 • تجار علیه تحریم

  یکی از نتایج مهم جنبش تنباکو که به مشروطیت متصل شد، ایجاد شور و اشتیاق در بین مردم برای تاسیس کارخانه‌ها و تولید داخلی و تقویت این فکر بود که جهت رفع وابستگی به بیگانگان، لازم است وسایل موردنیاز جامعه ایران، در داخل کشور تولید شود.
 • پوشاک و پوشش در دوره قاجار

  در دوره قاجار، اتفاق مهمی رخ داد که پوشاک این دوره نیز از تاثیر آن در امان نماند و آن تغییر جهت «قبله عالم» بود. قبله عالم لقبی بود که برای شاهان قاجار به‌کار می‌رفت، اما با نگاهی به پوشاک جامعه ایرانی در این زمان می‌توان تغییر تدریجی این «قبله» و معنازدایی از این صفت را دریافت.پوشش جامعه ایرانی عصر قاجار مانند دوره‌های پیشین، روابط قدرت را منعکس می‌کرد و ازآنجا که شاه در راس هرم قدرت قرار داشت، سلیقه او و بالطبع سلیقه خانواده شاهنشاهی در پوشش، واکنش قشرها و گروه‌های اجتماعی دیگر را که در رده‌های بعدی این هرم قرار داشتند شکل می‌داد. این واکنش اغلب در شکل «اخذ» نمود پیدا می‌کرد.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر

بیشتر