آرشیو روزنامه شماره ۴۶۰۵ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۶۰۵

 • خاکستر بدون دود

  در بازار مرکزی شهرهای بزرگ خاورمیانه اسلامی، بخش‌های خرده‌فروشی ثابت و سیار، عمده‌فروشـی و بنکـداری، واسطه‌گری، تجارت خارجی، خدمات خصوصی و عمومی، امور اعتباری و مالی، تولید و پیشه‌وری و دست‌ورزی در بـافتی سازمانی و مالی گرد هم جمع شده و به هم وابسته‌اند و بر هـم تاثیر متقابـل دارنـد.
 • آتش در بازار سرپوشیده تبریز

  شامگاه چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت جاری «ایکی قاپیلار»، یکی از سراهای بازار تاریخی و سرپوشیده تبریز آتش گرفت.
 • واگذاری املاک پهلوی با حکم مصدق

  در اردیبهشت ماه ۱۳۳۲ دکتر مصدق، شاه را وادار کرد که اداره امور املاک پهلوی را به دولت واگذار کند. هنگامی که دکتر مصدق به نخست‌وزیری رسید اسدالله علم بر املاک و دارایی‌های شاه موسوم به املاک و موقوفات پهلوی مدیریت می‌کرد. با روند رو به افزایش اختلاف دکتر مصدق و شاه، اسدالله علم هم به جرگه مخالفان نخست‌وزیر پیوست و در رهبری و هدایت بخش‌هایی از مخالفان مصدق نقش درجه اول را برعهده گرفت و تا واپسین ماه‌های عمر کابینه بر این مهم باقی بود. به‌دنبال گسترش اختلاف میان دربار و دولت طی ماه‌های تیر و مرداد ۱۳۳۲ دکتر مصدق جهت در هم شکستن قدرت مخالفان در مرکز کشور تصمیم گرفت اسدالله علم را از تهران تبعید کند. در آغاز گفته می‌شد علم به اروپا خواهد رفت؛ اما این شایعه و نیز طرح تبعید او به بندرعباس هم منتفی شد و در همان حال دکتر مصدق که زمانی خود در دوره سلطنت رضاشاه به امیر شوکت‌الملک علم پدر اسدالله علم در بیرجند پناه برده و از مجازات رهایی یافته بود، به علم تکلیف کرد به بیرجند برود و از توطئه بر ضددولت او اجتناب ورزد. با تبعید علم به بیرجند روابط او با مخالفان مصدق در تهران از طریق رابطانش برقرار بود و او کماکان در هدایت و سازماندهی بخش‌هایی از مخالفان نخست‌وزیر (مصدق) فعال بود و با برخی از مهم‌ترین چهره‌های طرفدار دربار که مدت زمان کوتاهی بعد در کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ سهیم شدند در تماسی دائمی بود.
 • گفته‌ها

  اهمیت تبریز از لحاظ موقعیت اقتصادی است که بین کشور عثمانی و مسکوی (روسیه) و هندوستان واقع شده و همه نوع امتعه به‌خصوص ابریشم گیلان به آنجا حمل می‌شود.
 • غوغایی که انحصار تجارت تنباکو برانگیخت

  اندیشه‌ انحصار تجارت توتون و تنباکو را نخستین بار محمد‌ حسن خان اعتماد‌السلطنه وزیر انطباعات ناصرالدین‌شاه مطرح کرد. وی در جمادی‌‌الاخر ۱۳۰۳ پیشنهادی در ۹ فصل و با عنوان «قانون اداره‌ انحصاریه تنباکو و توتون و متفرعات آن» به ناصرالدین‌شاه ارائه کرد که البته با بی‌توجهی شاه مواجه شد.

بیشتر