آرشیو روزنامه شماره ۴۵۷۲ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۵۷۲

 • توافق ناکام

  همان زمانی که مصدق برای پاسخگویی به دعوای انگلیس در شورای امنیت آمریکا بود (و در ضمن انجام این کار پیشنهاد جورج مک‌گی نیز مطرح شد) پیشنهادی هم از جانب بانک جهانی رسید که مصدق علی‌الاصول با پی‌جویی آن موافق بود. اما به شرحی که بعدا در این نوشته خواهد آمد، پس از قریب به سه ماه مذاکره و تامل دولت ایران بالاخره پیشنهاد بانک جهانی را رد کرد و وضع به حالت پیشین خود برگشت.
 • نهضت ملی جبهه‌ای بدون نقطه اشتراک

  شاید آنچه نهضت ملی را به شکست کشاند فقط اختلافات هواخواهان نهضت نبود، بلکه ناتوانی آنها در دستیابی به نقطه مشترکی بود که بتوانند با وجود همه اختلاف‌نظرها بر سر آن به تفاهم برسند و اصل موجودیت نهضت را بر باد ندهند. نهضت ملی به علت ترکیب و ماهیت خود نه فقط نمی‌توانست عامل یک تحول اساسی در کشور ما باشد، بلکه عدم تجانس در میان عناصر تشکیل‌دهنده آن و شکاف در رهبری آشکارا نشان می‌داد که این جبهه قابل دوام نیست و دچار انشعاب و از هم پاشیدگی شد. اگر نهضت ملی را از ابتدا در نظر بگیریم از زمانی که طرح ملی شدن صنعت نفت تازه مطرح شده بود، می‌بینیم که این اختلافات در بینش و منش رهبران وجود داشت؛ ولی در هدف بزرگ‌تر یعنی پیروزی نهضت و شکست استکبار گم شده بود و همه بینش‌های خود را فدای هدف نهضت کرده بودند؛ ولی زمانی که نهضت به پیروزی‌هایی دست یافت، همه یاد اهداف شخصی خود افتادند و از این زمان بود که هرکسی به فکر منافع خود به سمتی رفت.
 • عدم مخالفت آمریکا با ملی شدن نفت در ایران

  ۲۶ اسفند ماه ۱۳۲۹ دین آچسن، وزیر امورخارجه آمریکا، در تلگرافی به سفیر آن کشور در تهران، از عدم مخالفت آمریکا با ملی کردن نفت در ایران به منظور جلوگیری از افتادن این کشور به دامان شوروی خبر داد.
 • جیکوب شیک، مخترع ریش‌تراش برقی

  جیکوب شیک (۱۶ سپتامبر ۱۸۷۷ -۳ جولای ۱۹۳۷) مخترع و صنعتگر آمریکایی ۱۵ مارس ۱۹۳۲ ماشین ریش‌تراش برقی را اختراع کرد.
 • کاشف جزیره تاسمانی

  آبل تاسمانی، دریانورد هلندی و مامور کمپانی هند شرقی هلند (اندونزی) که به دستور مدیر این کمپانی مامور یافتن راهی از جنوب اقیانوس آرام به جنوب شیلی و ورود به اقیانوس اطلس و رسیدن به اروپا شده بود، در اواسط مارس ۱۶۴۲ به جزایری رسید که آنها را به نام ایالت نیوزیلند هلند «نیوزیلند» نامید. او کاشف جزیره تاسمانی، نیوزیلند، تونگا و جزایر فیجی است.
 • افسانه خاتون چهارشنبه سوری در گیلان

  افسانه‌ خاتون چهارشنبه‌ سوری از جمله افسانه‌‌های مشهور گیلانی‌ است که ریشه در اساطیر و باورهای کهن این مرز و بوم دارد. در این افسانه، خاتون پیرزنی دانا، با چهره‌‌ای خشن است که سالی یک‌بار و آن هم در شب چهارشنبه‌ سوری از مکان و مأوای تاریک خود که در چاهی کهنه و در مکانی نامعلوم است بیرون می‌آید.
 • نجم‌الدوله، معلم دارالفنون و نقشه‌بردار تهران

  عبدالغفار نجم‌الدوله ۲۰ ساله بود که تدریس علوم ریاضی دارالفنون را بر عهده گرفت. او کم‌کم متوجه کمبود کتاب‌های درسی در رشته‌های علوم و معارف در دارالفنون شد. از سویی اعتضاد‌السلطنه نیز اصرار داشت که در هر زمینه، کتاب‌هایی به زبان فارسی برای دانشجویان نوشته شود. عبدالغفار معتقد بود که با نداشتن کتاب به زبان فارسی، علمی که باید ۶ ماهه آموخته شود، ۲ سال به طول می‌انجامد. همه این عوامل دست به دست هم دادند و عبدالغفار شروع به تالیف کتب درسی در رشته‌های مختلف علوم (ریاضیات، هیئت و...) و فنون کرد. چه مباحثی که خود وظیفه تدریس آنها را در دارالفنون داشت و چه مباحثی که خارج از حوزه تدریس وی بودند.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر