آرشیو روزنامه شماره ۴۵۶۰ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۵۶۰

 • مالیه‌ای که اصلاح نشد

  نفیسه باقری
  امضای مظفرالدین شاه که بر پای حکم مشروطه خشک شد تازه اول راه بود. حکومت علی‌الظاهر مشروطه بود اما اصلاحاتی اساسی نیاز بود تا ساختارهای پوسیده و کهن را زیر و رو کند و نظم نوین را اجرا سازد. حکومت مشروطه همچنان که در داخل کشور خاطر عده‌ای را مشوش کرده بود، در خارج از ایران نیز منافع عده‌ای دیگر را تهدید کرده و دشمنان داخلی و خارجی را در مواردی با هم متحد می‌کرد. به گلوله بستن مجلس شورای ملی توسط محمدعلی شاه وارث مظفرالدین شاه، که با همیاری و مساعدت روس‌ها انجام شد حاصل همین اتحاد نامبارک بود. روس‌ها از این اتفاق به ظاهر شاد بودند که این شادمانی دیری نپایید و موج آزادی‌خواهی جنبش بار دیگر برخاست که هم استبداد صغیر محمدعلی شاه را سرنگون کرد و هم برای مدتی یکه‌تازی روس‌ها را در عرصه سیاست ایران کاهش داد.
 • «استاندارد اویل» کاشف نفت در دمام

  سوم مارس ۱۹۳۸ کمپانی آمریکایی «استاندارد اویل کالیفرنیا» و شریک آن کمپانی «تگزاس اویل» در منطقه دمام واقع در جنوب شرقی کشور سعودی موفق به کشف نفت شدند.
 • تیفوس در تهران

  یازدهم اسفند ۱۳۲۱ رسما اعلام شد که در تهران بیماری تیفوس شیوع یافته است.
 • آمریکایی‌ها در میان ایرانیان

  احسان خلج
  در نخستین روزهایی که آمریکایی‌ها قدم به خاک ایران گذاشتند، هرگز گمان نمی‌رفت روزگاری حجم اقدامات دخالت‌طلبانه آنان به قدری وسیع شود که به قطع کامل روابط بینجامد. البته در آن روزگار آمریکا هنوز آمریکا نشده بود. آنها در صف نخست مقابله با استعمار جنگیده بودند و خود را از زیر یوغ بریتانیا بیرون کشیده بودند به این ترتیب به نظر می‌رسید رابطه‌ای نه از سر استیلاطلبی بلکه همدردی با ایران برقرار کردند. نخستین آمریکایی‌هایی که به ایران آمدند، موسیونرهای مذهبی بودند که در میان جمعیت‌های آشوری در ارومیه کار تبلیغی خود را آغاز کردند و البته این تنها یک فعالیت صرف مذهبی نبود. حضور آنان تحولاتی را به دنبال داشت از جمله تاسیس مدارس دینی و کمک به بهبود بهداشت در میان مردم منطقه در نهایت منجر به دید مثبت به آنها شد. در جریان انقلاب مشروطه «باسکرویل» آمریکایی که در تبریز معلم مدرسه بود به صف آزادیخواهان در مبارزه برای مشروطه و دفاع از تبریز پیوست و حتی جان خود را در این مسیر از دست داد.

بیشتر