آرشیو روزنامه شماره ۴۴۸۲ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۴۸۲

 • گوشه‌ای از حیات ابتهاج

  ابوالحسن ابتهاج ۸ آذرماه ۱۲۷۸ ه.ش در رشت به دنیا آمد. او تحصیلات ابتدایی خود را تا سن دوازده سالگی در این شهر و سپس در مدرسه تربیت تهران ادامه داد. در سال ۱۲۹۱ش به اتفاق برادرش برای ادامه تحصیلات به پاریس رفتند و پس از دو سال اقامت در این شهر بنا به تصمیم پدرش به بیروت انتقال یافته و در کالج پروتستان سوریه تحصیلات خود را پی‌گرفتند. در سال ۱۲۹۳ش برای گذراندن تعطیلات به ایران سفر کردند که مقارن با جنگ جهانی اول بود و او و برادرش دیگر نتوانستند به لبنان بازگردند. آنها تا سال ۱۲۹۵ش در مدرسه آمریکایی رشت تحصیل کردند. در این سال او برای تکمیل تحصیلات خود به تهران آمد. دیدار وی از رشت پس از پایان تحصیلات مصادف با استقرار نیروهای انگلیسی در شمال کشور برای مقابله با تهدیدات نیروهای بلشویکی که تازه در اتحاد جماهیر شوروی به قدرت رسیده بودند، شد.
 • نابودی مالکان بزرگ در اصلاحات ارضی

  اصلاحات ارضی عمدتا برای خرد کردن مالکان بزرگ بود و در این زمینه باید گفت که موفق شدند و مالکیت‌های بزرگ را از بین بردند و قانون این بود که هیچ‌کس در مملکت نمی‌تواند بیشتر از یک ده شش‌دانگ داشته باشد. تا قبل از اصلاحات ارضی مالکان بزرگی وجود داشتند که صاحب ۲۰،۳۰ و ۵۰ روستا و آبادی بودند و از پشتوانه این دارایی‌ها قدرتی به هم زده بودند.
 • عملیات مروارید و نابودی«البکر» و «الامیه»

  ۷ آذرماه ۱۳۵۹ دو ماه پس از حمله عراق بعثی به ایران، عملیاتی موسوم به مروارید از سوی نیروی دریایی ارتش ایران انجام شد که منجر به انهدام کامل دو پایانه عظیم نفتی البکر و الامیه، واقع در مصب اروندرود شد؛ به همین مناسبت این روز در ایران، روز نیروی دریایی نام گرفته است.
 • بیکن، معمار بنای یادبود لینکلن

  هنری بیکن معمار آمریکایی ۲۸ نوامبر ۱۸۶۶ در واتسکای ایالت ایلینوی آمریکا زاده شد. او تحصیل در دانشگاه را نیمه‌کاره رها کرد و به‌عنوان طراح در دفتر مک‌کیم، مید و وایت در نیویورک که مشهورترین شرکت طراحی آن زمان بود مشغول به‌کار شد.
 • هزلیت، اقتصاددان لیبرال

  هنری هزلیت، اقتصاددان، روزنامه‌نگار و طرفدار بازار آزاد ۲۸ نوامبر ۱۸۹۴ در فیلادلفیا پنسیلوانیا زاده شد. قهرمانان اولیه او هربرت اسپنسر و ویلیام جیمز بودند و آرزوی اولش تحصیلات دانشگاهی در رشته روانشناسی و فلسفه بود.
 • نفوذ آموزش به سبک فرانسوی

  سمیرا دردشتی
  دنیای‌اقتصاد: «آلیانس فرانسه، کانون ملی برای ترویج زبان» در ۱۸۸۳م (۱۳۰۰ه.ق) در پاریس شکل گرفت. هدف این نهاد چنان که در نام آن مشخص شده است، ترویج زبان و فرهنگ فرانسوی در سراسر جهان بود. فرانسویان بر این باور بودند که گرایش به زبان فرانسه، راه و رسم فرانسوی را نیز در جهان گسترش خواهد داد. از آنجا که دولت فرانسه در ایران نیز حضور داشت، به‌زودی پای آلیانس به ایران نیز باز شد.
 • سکه‌های عهد سامانی

  در مورد ضرب سکه در عهد سامانی باید گفت که ضرب سکه توسط سامانیان نشانی از رونق اقتصادی در عهد آنان بود و از آنجا که قلمرو مرکزی حکومت آنها در مسیر راه‌های اقتصادی شرق و غرب قرار داشت، ضرب سکه و رواج آن ضرورت داشت.

بیشتر