آرشیو روزنامه شماره ۴۴۷۳ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۴۷۳

 • رقابت دیرینه قرمز و آبی

  رضاشاه سال ۱۳۲۰ از ایران رفت و فقط چند هفته بعد از عزیمتش آیت‌الله کاشانی در نامه‌ای به نخست‌وزیر گلایه کرد که دولت مسجدی را تبدیل به زمین فوتبال کرده و در محوطه آنجا کلاس‌های آموزشی ورزشی راه‌انداخته. اما عمده قدرت هنوز دست متجددها بود و بنابراین روند ترویج فوتبال (اگرچه نه به قوت عصر رضاشاه)، از طرف دولت ادامه یافت.
 • یخچال‌ها و حمام‌های شهر قم

  شهر قم در ابتدا آب فراوانی داشت؛ ولی مشکل اهالی آن، روش درست استفاده از این آب برای آشامیدن و آبیاری بود. پس از حمله افغان‌ها، شهر قم و همچنین ذخایر آبی آن آسیب جدی دید و تا سال‌ها به همین وضع باقی ماند. حکومت قاجار با همکاری مردم برای ساماندهی ذخایر آبی قم دست به‌کار شد. ۸۰ درصد از آب‌انبارهای شناسایی‌شده، ۶۷ درصد از یخچال‌ها و ۵۴ درصد از حمام‌ها در دوره قاجار ساخته شده‌اند. در ایجاد و احیای قنات به‌ترتیب سه طبقه دیوان‌سالاری، اعیان و اشراف طوایف و روحانیون نقش موثرتری داشتند و در زمینه آب‌انبار، طبقه تجار نقش پررنگ‌تری ایفا کردند و در ساخت یخچال و حمام نیز طبقه دیوان‌سالاران بیشترین اهتمام را داشتند.
 • پورداوود، بنیان‌گذار ایران‌شناسی

  ابراهیم پورداوود (۲۰ بهمن ۱۲۶۴، رشت - ۲۶ آبان ۱۳۴۷، تهران) ایران‌شناس معاصر، اوستاشناس، نخستین مترجم فارسی اوستا و استاد فرهنگ ایران باستان و زبان اوستایی در دانشگاه تهران بود.پورداوود را بنیان‌گذار ایران‌شناسی در سرزمین ایران و زنده‌کننده فرهنگ و زبان ایران ‌باستان دانسته‌اند. دلبستگی او به فرهنگ ایران‌ باستان تا اندازه‌ای بود که در مدرسه فیروزبهرام کلاس‌هایی برای تدریس زبان و فرهنگ باستانی ایران دایر کرد و خود نیز به تدریس پرداخت.
 • اختراع موشواره

  ۱۷ نوامبر ۱۹۷۰ داگلاس انگلبارت موفق به اختراع موشواره (ماوس) شد. انگلبارت سال ۱۹۲۵ در شهر پورتلند آمریکا متولد شد. در جنگ جهانی دوم به نیروی دریایی ملحق شد و به مدت دو سال به‌عنوان تکنیسین رادار در فیلیپین به انجام وظیفه پرداخت. پس از پایان جنگ به دانشگاه رفت و با درجه کارشناسی مهندسی برق فارغ‌التحصیل شد و در ادامه در کمیته «شورای ملی هوانوردی آمریکا» (NACA) مشغول به فعالیت شد.
 • کد ناپلئون و تحول فرانسه

  سمیرا دردشتی
  دنیای اقتصاد: به قدرت رسیدن ناپلئون برای فرانسه با تغییرات دامنه‌داری همراه بود. در این میان عمدتا تنها فتوحات او مورد توجه قرار می‌گیرد؛ اما فرانسه تحت حکومت ناپلئون به لحاظ داخلی نیز شاهد تحولات بسیاری بود. بعد از ایجاد تمرکز، شاید مهم‌ترین اقدام ناپلئون را بتوان اصلاح قانون در فرانسه دانست.
 • مردی برای فرهنگ

  نرگس باقری
  علی‌اکبر سیاسی یکی از ۳۰ نفری بود که در رقابتی تنگاتنگ از میان ۲۰۰ نفر پس از تصویب قانون اعزام محصل به اروپا انتخاب شد. او در دانشسرای ورسای به تحصیل پرداخت و در بازگشت به ایران در مدرسه دارالفنون و دانشکده حقوق و علوم سیاسی به تدریس روانشناسی و جامعه‌شناسی پرداخت. پس از آن بار دیگر برای ادامه تحصیل به اروپا رفت و مدرک دکترای خود را از دانشکده ادبیات پاریس دریافت کرد.
 • گفته‌ها

  در سیر تاریخ یا کارنامه بسیار بلند و درخشان میهن کهنسال ما دو خاندان داستانی جای دارد که یکی از آنها خاندان پیشدادی خوانده شده و دیگری کیانی. هیچ نباید به خود رنج بیهوده داده شهریاران این دو خاندان داستانی را تاریخی وانمود کنیم و این چنین ارزش این داستان‌های بسیار دلکش خود را بکاهیم. تاریخ نزدیک به سه‌هزار سال ایران، به اندازه‌ای بلند و مایه سرافرازی است که به هیچ روی نیازمند آن نیستیم که داستان‌های ارجمند خود را به آن بپیوندیم و به گزاف دم از تاریخ هفت‌هزار ساله بزنیم. باید به یاد داشت، هریک از مردم کهنسال گیتی را مانند ما ایرانیان داستانی است که بسا هم ارجمندتر است از تاریخ آنان، از آنها است: داستان شومر (شنعار) و بابل و فنیقیه و مصر و هند و چین و یونان و روم.

بیشتر