آرشیو روزنامه شماره ۴۴۶۴ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۴۶۴

 • بازی منافع

  بازی بزرگ یا رقابت دو امپراتوری توسعه‌طلب روسیه و انگلیس در قرن نوزدهم برای سروری بر آسیای مرکزی، واقعیتی بود که ایران ناخواسته درگیر آن شد. استراتژی، قواعد و تاکتیک‌های این بازی که در طول زمان تعریف و به تناسب شرایط دستخوش تغییر شد، شامل تاسیس نمایندگی سیاسی و کنسولگری‌های این دو قدرت در ایران نیز می‌شد. در عصر قاجار دولت‌های انگلیس و روسیه پس از تاسیس نمایندگی‌های سیاسی در تهران، برای تامین منافع خود، به افتتاح تدریجی کنسولگری در شهر رشت مبادرت ورزیدند که تا آغاز سده بیستم به شبکه‌هایی گسترده در سطح کشور تبدیل شدند. پژوهش حاضر به بررسی علل تاسیس کنسولگری در رشت و کارکردهای آن می‌پردازد. این مطالعه نشان می‌دهد که افتتاح کنسولگری در رشت از سوی انگلیس یا روسیه، بیش از هر چیز از اهداف سیاسی - راهبردی این دو دولت ناشی می‌شد.
 • روایت واپسین روزهای تیمور بختیار

  سمیرا دردشتی
  دنیای اقتصاد: برکناری تیمور بختیار از ریاست ساواک برای شاه یک ژست آزادی‌طلبانه را در پی داشت و از سوی دیگر مرد قدرتمندی که به آرامی در ساختار قدرت جای بزرگی را به خود اختصاص داده بود و می‌رفت تا به رقیبی تمام‌عیار مبدل شود، از صحنه معادلات سیاسی حذف شد.
 • تصرف سفارت آمریکا از سوی دانشجویان انقلابی

  دانشجویان انقلابی تصمیم گرفتند در تاریخ ۱۳ آبان ۱۳۵۸/ ۴نوامبر ۱۹۷۹سفارت آمریکا را تسخیر کنند و اعضای آن را به گروگان بگیرند. در این زمان این تصور جدی بین مردم ایران وجود داشت که تمامی نابسامانی‌های کشور به‌وسیله آمریکا هدایت می‌شود. و با اشغال سفارت به‌عنوان مکانی که مرکز توطئه است، کل توطئه‌ها از بین خواهد رفت.
 • پرتاب اسپوتنیک-۲ به مدار زمین

  دانشمندان فضایی شوروی سوم نوامبر سال ۱۹۵۷ با ماهواره «اسپوتنیک-۲ » سگی به نام لایکا را در مدار زمین قراردادند.
 • فراز و فرود رابطه دو سیاستمدار

  مصدق و تقی‌زاده در دوران حیات سیاسی، روابط و برخوردهایی باهم داشته‌اند که برای محققان جای دانستن دارد.
 • عکس ناصرالدین‌شاه از خودش

  ناصرالدین شاه قاجار در عین آنکه در زمره اولین چهره‌هایی است که در تاریخ عکاسی ایران تصویرش بر صفحه «داگرئوتیپ» ثبت شده است، خود از پیشگامان تاریخ عکاسی در ایران به‌شمار می‌رود. ناصرالدین شاه قاجار در کنار علاقه به شعر و نقاشی از اولین برخورد با دوربین عکاسی و قرار گرفتن در مقابل دوربین عکاسان فرنگی مجذوب این پدیده شد و با دایر کردن نخستین عکاسخانه ایران و آوردن معلمان فرنگی عکاسی به دارالفنون، خود نیز یادگیری مهارت‌ها و فنون آن را آغاز کرد.

بیشتر