آرشیو روزنامه شماره ۴۴۴۴ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۴۴۴

 • صنعت تحت استعمار

  ترجمه و تلخیص: مراد سلیمی
 • عوامل موثر بر سقوط مصدق

  در تاریخ مدرن ایران، سال‌های ۱۳۲۰ تا ۱۳۳۲ تنها دوره طولانی‌مدتی است که در آن اتحادیه‌های کارگری آزادی عمل داشتند. یرواند آبراهامیان در مورد شمار اعتصابات ملی در این دوره، اطلاعاتی گرد آورده است. انطباق دادن نمودار شمار اعتصابات این دوره روی نمودار شاخص هزینه مصرفی، دست‌کم ارتباط و همبستگی‌ای ضعیف میان این دو مجموعه نشان می‌دهد. مثلا با اینکه در فاصله سال‌های ۱۳۲۶ تا ۱۳۲۹ معدود اعتصاباتی اتفاق افتاد، شاخص هزینه‌های مصرفی همین‌طور رو به افزایش بود؛ سال ۱۳۲۹ که شمار اعتصاب‌ها کم شد، شاخص هزینه‌های مصرفی هم کاهش یافت. آبراهامیان معتقد است اعتصاب‌ها نه دلیل تورم بلکه واکنشی به آن بود و می‌گوید: «مزدبگیران اغلب گزینه دیگری غیر از پیوستن به اتحادیه‌ها و اعتصاب برای طلب دستمزدهای بالا‌تر نداشتند؛ چون شاخص هزینه زندگی از ۴۷۲ سال ۱۳۲۱ به ۱۰۳۰ سال ۱۳۲۳ رسید.» با این حال چون یکی از ویژگی‌های دوره مصدق، افزایش چشمگیر شمار اعتصابات ملی است، جا دارد بپنداریم تلاش و مبارزه کارگر برای بالا بردن (یا حفظ) سطح زندگی‌اش، عاملی دخیل در تورم بود.
 • اقدام روسیه علیه نظام مالیه ایران

  دهم اکتبر ۱۹۱۱ «مورگان شوستر» خزانه‌دار کل ایران دستور داد که اموال شعاع‌السلطنه تا تسویه بدهی مالیاتی‌اش توقیف شود. دولت روسیه این اقدام را مغایر با پیمان تقسیم ایران (قرارداد آگوست ۱۹۰۷ سن‌پترزبورگ) دانست و در اطراف املاک شعاع‌السلطنه نیروی نظامی مستقر کرد. سفارت روسیه اعلام کرد که اموال سالارالدوله و شعاع‌السلطنه در گرو بانک استقراض روسیه هستند. متعاقب آن در ۸ آذر ۱۲۹۰ در مورد اخراج شوستر به ایران به دولت صمصام‌السلطنه بختیاری اولتیماتوم داد.
 • انتشار روزنامه «برق»

  ۱۸مهر ۱۲۸۹ روزنامه تازه سیدضیاء طباطبایی‌یزدی به نام «برق» در تهران توزیع شد. دولت وقت روزنامه قبلی او به نام «شرق» را بسته بود که وی «برق» را با همان روش جانشین آن کرد. وی از مهر ۱۲۸۸ به انتشار نشریه «ندای اسلام» دست زده بود.
 • مهاجران کار و انقلاب مشروطه

  تاثیر مبارزات انقلابی روسیه حتی قبل از آغاز انقلاب (۱۹۰۵) در ایران آشکار می‌شد. عامل ایجاد این تاثیر قبل از همه کسانی بودند که از ایران به ماورای قفقاز، خاصه به باکو، آمد و رفت می‌کردند.
 • راه‌آهن را آلمانی‌ها نساختند

  مالته مولر (معاون سفیر دانمارک) در برنامه‌ای که مجله بخارا با عنوان «شب راه‌آهن ایران» به مناسبت سالروز افتتاح راه‌آهن سراسری ایران برگزار کرد، طی سخنانی در رفع سوءتفاهم تاریخی نسبت دادن ساخت راه‌آهن ایران توسط آلمانی‌ها در میان افکار عموم مردم این کشور چنین گفت: «وقتی با ایرانیان در مورد راه‌آهن کشورشان صحبت می‌کنم، جالب است که آنها فکر می‌کنند آلمانی‌ها بودند که اولین بار این سازه را ساختند. اما این پروژه به دست ایران و دانمارک و چند کشور دیگر انجام گرفته است.
 • رضازاده ملک، مورخ اقتصاددان

  رحیم رضازاده ملک، مورخ و محقق معاصر ۱۷ مهر ۱۳۱۹ خورشیدی در مراغه به‌دنیا آمد. او تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در تهران گذراند. تحصیلات دانشگاهی خود را تا مرحله کارشناسی‌ارشد امور مالی و حسابداری در دانشکده صنعت نفت و دانشگاه تهران به پایان رساند. سپس به آمریکا رفت و تخصص خود را در مدیریت مالی و اقتصادسنجی تا اخذ درجه دکترا ادامه داد. دکتر رضازاده ملک پس از بازگشت به ایران در «مدرسه عالی بازرگانی» به تدریس رشته‌های حسابداری و حسابرسی مشغول شد و به‌عنوان کارشناس مسائل مالیاتی و کارشناس رسمی دادگستری در امور مالی، حسابداری، سهام و سهم‌الشرکه نیز به‌کار پرداخت.

ویدئوهای اقتصادی

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر