آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۸ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۴۳۸

 • فتح دنیا با «ساری»

  در سرتاسر دنیا «ساری» و بلوز آن همواره نمونه لباس زنان هندی و «دوتی» و «کورتا» لباس مردان هندی محسوب می‌شده است. در هند پوشاک دوخت نشده مانند لباس‌های دوخته شده رایج و معمول هستند. تغییرات و گوناگونی‌های محلی را مردان و زنان در پوشاک سنتی به‌کار می‌برند. رایج‌ترین پوشاکی که هنوز مردان هندی آن را به‌کار می‌برند، شامل کورتا، پای جامه (پای جاما در زبان هندی و اردو)، دوتی و عمامه یا دستارهندی می‌شود، نوعی لباس بلند یا «پیراهن»، شلوار، شیروانی یا اچکن که با دستار و پای جامه یک دست لباس کامل را برای مردان تشکیل می‌دهند.
 • تقدس‌زدایی از گاندی

  جنبش استقلال هند، در واقع پیش از زاده شدن گاندی و همزمان با غلبه نظامی انگلستان بر راجه‌های هند شمالی آغاز شد. مردم هند در سال‌های آغازین قرن نوزدهم چندین شورش بزرگ در برابر مستعمره‌چیان برپا کردند و هربار به‌خاطر اختلاف‌های درونی خودشان و برتری خردکننده فناوری جنگی انگلستان، شکست خوردند و کشتار شدند.
 • کیفرخواست برای مجازات مصدق

  سرتیپ حسین آزموده، دادستان ارتش، یازدهم مهرماه ۱۳۳۲ برای مجازات دکتر محمد مصدق کیفرخواست صادر کرد و دو روز بعد اعلامیه مربوط به آن در روزنامه‌های تهران منتشر شد. در بخشی از این کیفرخواست آمده بود: «متهم ضمن معرفی و تعیین هویت خود در شروع بازجویی به تاریخ بیست‌وششم شهریور ۱۳۳۲، درمورد شغلش می‌گوید: «نخست‌وزیر»، که این اعلام خود معرف روح عصیان و طغیان و عدم اعتنای او به اصول قانون‌اساسی و سازمان قوای عالیه کشور است. با توجه به اینکه در زمانی نخست‌وزیری خود را اعلام می‌نماید که به چشم خود دیده هرگاه در روز ۲۸ مردادماه ۱۳۳۲ دقایقی چند به توقف در خانه‌اش ادامه می‌داد، سرنوشت او چیز دیگری جز آنچه امروز است، بود. متهم ضمن تحقیقات صریحا وصول فرمان عزل و تسلیم رسید آن را تایید و تصدیق می‌کند، ولی با یک سلسله بیانات سفسطه‌آمیز، این تلاش را نموده که معاذیر بدتر از گناهی برای خود قائل شود که معاذیر او به شرح زیر است:
 • قطعنامه‌های شورای امنیت علیه عراق

  ۲ سپتامبر ۱۹۹۲ بنا به رای شورای امنیت دارایی‌های عراق در همه کشورها توقیف و بابت غرامت به آسیب‌دیدگان تصرف شد. صدام در روز دوم اوت ۱۹۹۰م. در یک تهاجم گسترده، کویت را اشغال و آن را ضمیمه خاک خود کرده بود. چند ساعت پس از حمله عراق به کویت، شورای امنیت تشکیل جلسه داد و با صدور قطعنامه ۶۶۰، ضمن ابراز نگرانی از تهاجم نیروهای نظامی عراق به کویت، با احراز نقض صلح و امنیت بین‌المللی و به موجب مواد ۳۹ و ۴۰ منشور سازمان ملل، آن را محکوم کرد و از عراق خواست بدون هیچ قید و شرطی، نیروهای خود را از خاک کویت خارج و مذاکرات با کویت برای حل اختلافات را شروع کند.
 • انتشار آثار افلاطون و آغاز عصر روشنگری در اروپا

  مارسیلیو فیچینو، مورخ و فیلسوف فلورانسی عصر رنسانس سوم اکتبر ۱۴۶۹ ترجمه آثار افلاطون را منتشر کرد که تاثیر بسزایی در شکل‌گیری رنسانس داشت. مهم‌ترین اثر فیچینو، کتاب «نظری در باب میهمانی افلاطون» نام دارد. او همچنین با تاسیس «آکادمی نو» (New Academy) در فلورانس (سال ۱۴۶۴م) نقش خود را به‌عنوان فیلسوف عصر روشنگری تثبیت کرد. از جمله مباحث دیگری که فیچینـو را بـا توجـه بـه آن بایـد در زمـره اومانیـست‌هـای عـصر رنسانس جای داد، توجه به مرکزیت انسان در جهان هستی و به عبارت دیگر انسان مرکـزی است. افکار اومانیست‌های عـصر رنـسانس در بـاب رابطـه انـسان بـا طبیعـت و حکمرانـی او بـر عناصر و اجسام طبیعی نیز سـبب ظهـور نگرشـی نـو، در دانـشمندان علـوم طبیعـی و انقـلاب علمی قرون شانزده و هفده میلادی شد.
 • مواجهه مردم با بانک‌های خارجی

  در آغاز تاسیس بانک شاهنشاهی، با اینکه مردم ایران و به‌خصوص تهران و شهرهای بزرگ، با پول کاغذی آشنا شده بودند، بلیت‌های بانک را به آسانی نمی‌پذیرفتند. برای رفع این اشکال رابینو رئیس بانک تدبیری اندیشید و با اعطای اعتباری بدون ربح به صرافان عمده و معتبر، بلیت‌های بانک را بالاجبار به جریان انداخت و کم‌کم مردم را به آن معتاد و مطمئن ساخت.
 • گفته‌ها

  داده‌ها نشان می‌دهند بعد از رسیدن مصدق به قدرت در سال ۱۳۳۰، حجم سرمایه‌گذاری به‌شدت افت کرد؛ براساس نرخ واقعی، بیشتر از ۵۰ درصد. همزمان اگرچه تعداد بنگاه‌های تجاری که کار را‌‌ رها کردند از سال قبل از آن کمتر بود اما ظاهرا آنها از بنگاه‌های تجاری بزرگ‌تر کشور بودند و سرمایه‌شان سه‌برابر سرمایه کل بنگاه‌های تجاری سال قبل از آن بود. بنابراین سال ۱۳۳۰، فقط در مورد شرکت‌ها، با اینکه رقم ناخالص سرمایه‌گذاری مثبت بود، عملا میزان واقعی سرمایه افزوده‌شده منفی بود. سال ۱۳۳۱ وضعیت معکوس شد و رقم واقعی ناخالص سرمایه‌گذاری کمابیش به‌ همان سطح سال ۱۳۲۹ رسید. اما سال ۱۳۳۲ سرمایه‌گذاری افت شدیدی داشت و سال ۱۳۳۳، به‌رغم کودتا و رفع خطر حزب توده، رقم واقعی سرمایه‌گذاری کماکان در‌‌ همان سطح سال ۱۳۳۲ باقی ماند.

بیشتر