آرشیو روزنامه شماره ۴۴۳۱ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۴۳۱

 • تجدد در برابر سنت

  شیخ محمدحسین مقصودلو، رهبر مشروطه‌خواهان استرآباد را می‌توان یکی از پیشگامان مدرسه‌سازی در این ایالت دانســت. وی که نقش بارزی در شکل‌گیری جنبش مشــروطیت استرآباد داشت، به جایگاه و اهمیت مدرسه در تحولات اجتماعی کاملا واقف بود. از این‌رو تلاش‌های بسیاری در تاسیس مدرسه داشت که یکی از آنها، ایجاد مدرسه امیریه در سال ۱۲۸۶ ه.ش بود. در زمان حکومت امیر اعظم، بنا به اصرار شیخ محمدحســین اســترآبادی که از پیشقدمان نهضت آزادی‌خواهی بود، مدرســه‌ای به نام امیریه و به مدیریت حبیب‌الله عاملی تشکیل شد.
 • وزارت تندگویان

  ۳ مهر ۱۳۵۹ مهندس «محمدجواد تندگویان» به‌عنوان وزیر نفت معرفی شد. مهندس تندگویان، ۹ آبان ۱۳۵۹درحالی‌که برای بازدید از پالایشگاه نفت آبادان در جنوب کشور بود، در جاده ماهشهر ـ آبادان همراه معاونش و چند مهندس شرکت نفت به اسارت نیروهای ارتش بعث صدام درآمدند و به زندان‌های اسیران ایرانی در عراق منتقل شدند. او پس از سال‌ها اسارت به شهادت رسید.
 • از اداره عتیقات تا مرکز باستان‌شناسی

  نفیسه باقری / کارشناس ارشد تاریخ ایران
  تشکیلاتی با عملکرد رسیدگی به امور باستان‌شناسی عمر زیادی در کشور ندارد. توجه ایرانیان نسبت به آثار باستانی دیر اتفاق افتاد و در ابتدا از حالتی تفننی گذر نمی‌کرد و نتیجه آن آسیب و انهدام برخی از آثار تاریخی بود. برای بار نخست در ۱۲۹۵ش به همت مرتضی قلی خان ممتازالملک مجموعه‌ای از اشیای عتیقه گرد آمد و در محلی با نام «موزه ملی» نگهداری شد. این تشکیلات در واقع زیرمجموعه وزارت معارف و اوقاف و صنایع مستظرفه بود. دو سال پس از تاسیس موزه ملی در ۱۲۹۷ش زمانی که ابراهیم حکیمی(حکیم‌الملک) وزارت معارف و اوقاف و صنایع مستظرفه را به عهده داشت تشکیلات جدیدی در این وزارتخانه به‌وجود آمد که «اداره عتیقات» نام گرفت و ایرج میرزای شاعر به ریاست آن منصوب شد.

بیشتر