شماره روزنامه ۴۵۷۴
|
آرشیو روزنامه شماره ۴۴۱۹ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۴۱۹

 • پیشنهاد شرکت نفتی «ایده‏ میتسو» به مصدق

  اشاره: آنچه می‌خوانید بخشی از روایت هاشم رجب‌زاده، محقق و مترجم درباره خرید نفت ایران از سوی شرکت ایده میتسو در دوره دولت دکتر مصدق است. داستان مذاکرات محرمانه مدیران این شرکت ژاپنی با نمایندگان ایران در کتاب «قضیه نیشومارو» از انتشارات روزنامه «یومیوری» آمده است.
 • تفاوت درک مشروطه در اصفهان و تهران

  شهر تهران، به دلیل تمایلات تجدد خواهانه ناصرالدین شاه، و همچنین وجود افراد تحصیلکرده، تبدیل به پایگاه فرهنگ مدرن در کشور شده بود و ناگفته نماند که بعدها در دوران مظفرالدین شاه و مبارزات نهضت مشروطه، دیدگاه و اندیشه آخوندزاده، بیانگر نگرشی مترقی و کاملا رادیکال در این شهر به شمار می‌آمد، چنانچه لطف الله آجدانی می‌نویسد: «در روند فعالیت‌های مشروطه طلبان در انقلاب مشروطیت ایران و در میان گروه‌های مختلف مشروطه طلبان، آخوندزاده بیشترین تأثیر را بر روشنفکران و مشروطه طلبان انقلابی و رادیکال بر جای نهاد»؛ و چنانکه دیدیم، در ایامی هم که هنوز از نهضت و مبارزات مشروطه خواهی در تهران خبری نبود، باز آثار او بود که در شهر تهران به‌عنوان کاری آوانگارد به روی صحنه می‌رفت.
 • مصوبات مجلس اول مشروطه

  مجلس مشروطه مدتی پس از پا گرفتن با سرکوب از سوی محمدعلی شاه مواجه شد. این مجلس البته مشکلات فراوانی از نحوه انتخابات تا رویکردهایی که نسبت به سلطنت اتخاذ کرده بود، داشت اما با تمام نقایصی که احتمالا داشت، کاملا به وضوح می‌دید که در کجا ضرورت اصلاحات بیش از سایر جاها است. نمایندگان مجلس از تجربیات سایر ممالک مسلمان، چون مصر و تونس که از دخالت اروپاییان آسیب دیده بودند، پند آموخته و آشکارا خطر بدهکاری به یک و از آن بدتر به دو قدرت بزرگ اروپایی را درک می‌کردند، هرچند این قرض مبلغ ناچیز ۳ یا ۴ میلیون پوند باشد. آنان می‌دیدند که ولخرجی‌های شاه و دربار منبع اولیه این خطر است. همچنین ایشان به شر ذاتی نظام اجاره مالیات که در پرتو آن از هر ۱۰ تومان وصولی حکام مستبد از روستاییان به سختی یک تومانش به خزانه دولت می‌رسید، آگاه بودند. بنابراین در نخستین مراحل اساس مساعی آنان بر مسائل زیر متمرکز بود:
 • تحریم نفتی ایران

  ۱۸ شهریور ۱۳۳۰ دولت انگلستان خرید نفت از ایران را تحریم و اعلام کرد: هر شرکتی نفت ایران را بخرد، تحت تعقیب قضایی قرار خواهد گرفت. همچنین این کشور با تعطیل کردن کنسولگری‌های خود در ایران، فروش بسیاری از تجهیزات نفتی به ایران را ممنوع کرد. این محدودیت‌ها باعث شد تا بسیاری از کشورها از خرید نفت ایران خودداری کنند. البته مصدق معتقد بود ازآنجاکه بسیاری از کشورها به نفت ایران وابسته هستند، تحریم نفتی به ضرر آنها تمام خواهد شد.
 • مرگ چهره اثرگذار قرن بیستم

  مائو تسه تونگ، رهبر جمهوری خلق چین ۹ سپتامبر ۱۹۷۶ رخت از جهان بربست. مائو و رهروانش در شرق آسیا انقلابی را به راه انداختند که ملهم از اندیشه‌های مارکسیستی و وابسته به جنبش دهقانان و روستاییان بود.
 • اِما نات؛ اپراتوری که یک جنبش به‌راه انداخت

  اِما نات (۱۹۱۵-۱۸۶۰- Emma Nutt) اولین اپراتور تلفن زن در جهان در تاریخ اول سپتامبر ۱۸۷۸ بود و به این خاطر اول سپتامبر را به نام روزِ «اما نات» نام‌گذاری کرده‌اند. او در شرکت مخابرات بوستون در ایالات‌متحده‌آمریکا کارش را آغاز کرد.

بیشتر