آرشیو روزنامه شماره ۴۴۰۷ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۴۰۷

 • قحطی و گرسنگی فراگیر

  پس از آغاز جنگ‌جهانی اول کشورهای مختلفی درگیر جنگ شدند و ایران یکی از کشورهایی بود که به علت اهمیت جغرافیایی و استراتژیک خود به محل رویارویی و برخورد دولت‌های متخاصم تبدیل شد. با وجود اعلام بیطرفی، دولت ایران با تهاجم کشورهای درگیر در جنگ روبه‌رو و به پایگاه نظامی دولت‌های متحد و متفق تبدیل شد. دولت‌های روسیه و انگلستان براساس معاهده سال ۱۹۱۵م، ایران را به دو بخش تقسیم کرده و بخش‌های شمالی در تصرف روس‌ها و نقاط جنوبی در تسخیر انگلستان قرار گرفته بود.
 • بازگشت فروغی به نخست‌وزیری در وضعیت بحرانی

  در مدت کوتاه پس از اشغال بحث‌های جدی در سفارتخانه‌های متفقین وجود داشته است تا جایی که موضوع بازگشت قاجار نیز در دستور کار قرار گرفت. اعضای کابینه انگلستان بازگشت یکی از افراد سلسله سابق قاجار به تخت سلطنت را مورد بررسی قرار دادند، ولی معلوم شد که شخص مورد نظر یک کلمه هم فارسی بلد نیست.
 • متفقین ایران را اشغال کردند

  ۳ شهریور ماه ۱۳۲۰ نیروهای اتحاد شوروی از شمال و بریتانیا از جنوب ایران را اشغال کردند و تا سال ۱۳۲۴ که جنگ پایان یافت در ایران باقی ماندند. در نخستین ساعات حمله، اسمیرنوف سفیر کبیر شوروی و سر ریدر بولارد وزیر مختار بریتانیا در منزل رجبعلی منصور –نخست‌وزیر وقت– حضور یافته و طی یادداشتی حمله قوای خود را به ایران ابلاغ کردند.
 • درگذشت پدر انقلاب صنعتی

  جیمز وات فیزیکدان و مخترع اسکاتلندی و پدر انقلاب صنعتی ۲۵ آگوست ۱۸۱۹ در ۷۳ سالگی چشم بر جهان فروبست.
 • گشایش ورزشگاه امجدیه

  سوم شهریور ۱۳۱۸ ورزشگاه امجدیه در تهران گشایش یافت. این ورزشگاه محل بسیاری از رویدادهای تاریخی و به‌یاد ماندنی فوتبال ایران بوده‌است.
 • زادروز متفکر عصر روشنگری

  یوهان گوتفرید هردر، فیلسوف آلمانی و از چهره‌های تاثیرگذار عصر روشنگری ۲۵ آگوست سال ۱۷۴۴ به دنیا آمد.
 • روایت فرزند فروغی از دیدار سفرای شوروی و بریتانیا با نخست‌وزیر ایران

  «دهم شهریور... بین اسمیرنوف و بولارد و پدرم و سهیلی (نخست‌وزیر وقت) مذاکرات بسیار مهمی صورت می‌گیرد. بعد از پدرم، شنیدم وزیر مختار انگلیس پس از دریافت نامه دولت ایران و قرائت آن اظهار می‌کند: «از دولت متبوع من دستور رسیده است قبول هر پیشنهادی از طرف دولت ایران غیر از آنچه قبلا مذاکره شده، منوط به تغییر حکومت در ایران است. اتفاقا همکار من هم چنین دستوری از مسکو دریافت کرده است. ما به این شرط با خواسته‌های شما موافقت می‌کنیم که رژیم کشور ایران تغییر پیدا کند و حکومت شما از مشروطه به جمهوری مبدل شود. البته دولت متبوع من و سایر دوستان معتقدیم تدریجا در تمام دنیا، رژیم‌های سلطنتی به جمهوری تبدیل خواهد شد.» ظاهرا پس از همین ماجرا رضاشاه به عیادت فروغی می‌رود تا از بقای سلطنت پهلوی مطمئن شود.
 • نقش لمپن‌ها در کودتای سال ۳۲

  مصدق همیشه نمی‌توانست بر تجمعات خیابانی و فشار مردم بر مجلس حساب کند. جو جامعه نیز مرتب درحال دگرگونی بود. میان نیروها و گروه‌های حامی مصدق شکاف به وجود آمده بود و کودتاگران می‌کوشیدند جبهه ملی از درون به مشکل خورده، در حمایت از مصدق به دودستگی دچار شود. اما آنچه از ابتدا محسوس بود این‌ است که جبهه ملی از نظر سازمانی اساسا سست بود، هرچه به کودتا نزدیک می‌شویم جبهه ملی دچار رخوت و سستی می‌شود و رهبران با هم اختلاف می‌یابند و در حمایت از دولت خط واحدی دنبال نمی‌کنند؛ به‌طوری‌که مصدق می‌گوید رهبران احزاب چشم ندارند، یکدیگر را ببینند و اگر من نباشم به جان یکدیگر می‌ا‌فتند. این سخن مصدق حاکی از این است که وضع حامیان مصدق تا چه اندازه بحرانی بوده، کسانی چون مظفر بقایی و حسین مکی جدا شده و بر ضدمصدق کار می‌کردند. حائری‌زاده و کاشانی به راه خود رفته و از جبهه حامیان مصدق خارج شده بودند.

بیشتر