آرشیو روزنامه شماره ۴۳۸۵ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۳۸۵

 • ایران در آستانه اشغال

  جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۳۹ در اروپا و به سرکردگی آلمان و ایتالیا به‌عنوان دول‌محور از یکسو و انگلیس و فرانسه به‌عنوان دول متفق از سوی دیگر آغاز شد و با پیوستن دولت‌های آمریکا، ژاپن و روسیه به آن گسترش یافت و به سرعت سراسر اروپا را فرا گرفت و دامنه آن به قاره‌های آسیا و آمریکا کشیده شد و اقیانوس‌های کبیر و اطلس را نیز به‌صورت صحنه‌های عملیاتی درآورد و بالاخره در سال ۱۹۴۵م با پیروزی متفقین بر دول محور به پایان رسید.
 • موانع و مشکلات رشد و توسعه مدارس نوین در کرمانشاه

  بررسی تاریخچه مدارس نوین کرمانشاه را می‌توان مقدمه‌ای بر سیر تحولات فرهنگ نوین و موسسات جدید تمدنی و مدخلی بر تاریخ تحولات فرهنگی غرب کشور دانست. با پیدایش نخستین کانون‌های روشنفکری، اندیشه قانون‌خواهی در کرمانشاه رواج یافت و گروهی از تحصیلکردگان محلی در اندیشه تاسیس مدارس جدید بر آمدند. کرمانشاه با توجه به موقعیت خاص جغرافیایی، ارتباط تجاری با بین‌النهرین و شرکت‌های روس و انگلیس، استعداد آن را داشت که پذیرای نهادها و موسسات جدید تمدنی باشد. این امر البته با موانع بسیاری همراه بوده که در زیر به شماری از آنها اشاره خواهیم کرد.
 • نسخه بازنگری شده قانون‌اساسی

  روز ۶ مرداد ۱۳۶۸ نسخه بازنگری شده قانون‌اساسی جمهوری اسلامی ایران به همه‌پرسی گذاشته شد. به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی، در این همه‌پرسی حدود ۱۷ میلیون نفر شرکت کردند که در این میان حدود ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار رای‌شان مثبت بود. به این ترتیب بیش از ۹۷ درصد مردم به اصلاحات اعمال شده در قانون‌اساسی جدید جمهوری اسلامی ایران پس از بازنگری، رای موافق دادند. در همه‌پرسی قانون‌اساسی سال ۱۳۶۸ سه ماده قانونی تازه به رای مردم گذاشته شد و در مجموع هفت تغییر اساسی در نسخه اولیه قانون اعمال شد. مواد ارائه شده برای رای‌گیری عبارت بودند از:
 • پایان دوره پانزدهم مجلس شورای ملی

  ۶ مردادماه ۱۳۲۸ دوره پانزدهم مجلس شورای ملی پایان گرفت. این دوره مجلس در ۲۵ تیر ۱۳۲۶ گشایش یافته بود. ریاست مجلس پانزدهم در دست رضا حکمت بود. ۱۳۴ نماینده به مجلس راه یافتند اما نمایندگان ارامنه جنوب و مهاباد تعیین نشدند. اعتبارنامه مراد اریه و خسرو قشقایی به تصویب نرسید و اعتبارنامه حسن ارسنجانی در ۲۷ آبان ۱۳۲۶ رد شد. همچنین محمد ساعد به نخست‌وزیری رسید و از مجلس رفت. در این دوره، چهار کابینه برای رای اعتماد به مجلس معرفی شدند.
 • مجانی و اجباری شدن آموزش عمومی

  ۶ مرداد ۱۳۲۲ لایحه آموزش مجانی و اجباری و عمومی که شامل ۱۶ ماده بود به تصویب نمایندگان مجلس شورای ملی رسید. در ماده اول این مصوبه دولت مکلف شد که از سال ۱۳۲۲ تا مدت ۱۰ سال تعلیمات (‌آموزش و پرورش) ابتدایی را در تمام کشور به تدریج عمومی و اجباری ‌سازد.
 • ارامنه اصفهان و کارملیت‌ها

  کارملیت‌ها، پس از اعزامشان به ایران و استقرار در پایتخت دولت صفوی، برای همراه کردن ارامنه با خود، تدابیری اندیشیدند و درباره چگونگی تبلیغ در بین آنان، راهکارهایی را به مجمع مقدس تبشیر ایمان در رم متذکر شدند؛ از جمله آنکه، برای تبلیغ در بین ارامنه به ۳۳ مبلغ نیاز است. ۲۱ مبلغ برای ماندن در صومعه و اجرای آداب و مناسک دین مسیح، زبان‌آموزی و ترجمه کتب مقدس و ۱۲ مبلغ دیگر برای زندگی در بین ارامنه و موعظه کردن آنان، تا بدین‌گونه ارمنیان را به راه و رسم مذهب کاتولیک و عقاید اصولی مسیحیت رهنمون شوند.
 • علاقه‌مندی شاه به فرهنگ نظامی‌گری

  نظامی‌گری دولت پهلوی از منظر ایدئولوژیک به آرمانی اشاره می‌کرد که بر اساس آن نیروهای نظامی بر ارکان سیاست و حیات اجتماعی مردم استیلا داشتند. این دیدگاه ارتش نیرومند را مساوی با ملت قدرتمند می‌دانست. از دیدگاه شاه، ضعف نظامی گناهی نابخشودنی بود. علاقه شخصی و فزاینده شاه در گردآوری و مالکیت جنگ‌افزارهای نو، تحت تاثیر عوامل پیشین دیگر، روند توسعه ارتش ایران را تسریع می‌کرد. او خود را جوهره و محور ارتش ایران می‌دانست.
 • گفته‌ها

  ما نمی‌دانیم دارالفنون قرار بود چه شود؛ چون دارالفنون اصلا قرار بود مدرسه نظامی باشد. این حرکت امیرکبیر برای سر و سامان دادن قشون بود و برای همین قصد داشت از معلمان نظامی استفاده کند اما دارالفنون به تدریج وارد حوزه‌های دیگر نیز شد. ناصرالدین‌ شاه خیلی از دارالفنون حمایت کرد. بودجه برای آن تعیین کرد، این به نوعی نخستین بودجه فرهنگی در تاریخ کشور ما و به این معنی است که او هویت دارالفنون را شناخته و معتقد بود که باید بماند وگرنه مثل خیلی از کارهای دیگر آن را کنار می‌گذاشت.

پربازدیدهای سایت خوان

بیشتر