آرشیو روزنامه شماره ۴۳۴۷ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۳۴۷

 • عجایب وصف ناپذیر!

  نخستین اقدام در مورد تاسیس کارخانه قندسازی به صورت جدید در سال ۱۳۱۳ هجری قمری از ناحیه میرزا علی‌خان امین‌الدوله و به مشارکت یک کمپانی بلژیکی به نام «شرکت سهامی بلژیکی برای قندسازی در ایران» به عمل آمد. لکن از سه سال پیش از آن اقدامات مقدماتی شروع و امتیاز آن از ناصرالدین‌شا‌ه گرفته شده بود. اعتمادالسلطنه در خاطرات خود نوشته است که در روز سه‌شنبه هشتم شعبان ۱۳۰۹ «رسم هر روز درب خانه رفته مراجعت به منزل نمودم. عصر بارون نرمان با دو نفر فرنگی آمدند. یکی موسوم به «پلت» بود. مامورند از برای اینکه چغندر بکارند و از شیره چغندر کارخانه قندسازی در ایران راه بیندازند....»
 • تاثیر مشروطه بر آموزش زنان

  نهضت مبارزه برای حقوق زن، عمدتا ریشه در انقلاب مشروطه دارد. نقش سیاسی زنان در جامعه، با فرآیند انقلاب مشروطه، از زوایای اندرونی‌ها خارج شد و در بطن جامعه جریان یافت. اگرچه نقش سیاسی پررنگ زنان را پیش از انقلاب مشروطه، در واقعه تنباکو یا قحطی بزرگ سال ۱۲۷۷ق به‌خوبی شاهد هستیم اما روند مشروطه‌خواهی بود که زنان را وا داشت تا فرصتی برای ابراز خواسته‌ها و بروز هرچه بیشتر توانمندی‌هایشان فراهم آورند. از همان ابتدا، زنان نه‌تنها در تظاهرات که در صف نخست مبارزات انقلابیون قرار داشتند. به‌گونه‌ای که جریده حبل‌المتین می‌نویسد: «در یکی از زد و خوردهای بین اردوی انقلابی معروف ستارخان با لشکریان شاه، بین کشته‌شدگان، جنازه بیست زن مشروطه‌طلب در لباس مردانه پیدا شده است.»
 • کارکرد دیوان استیفا

  دیوان خراگ در پهلوی که بعد‌ها در عربی به خراج تبدیل شد، مهم‌ترین دیوان دولت به‌حساب می‌آمد که وظیفه تامین قدرت اقتصادی دولت را از طریق اخذ مالیات بر عهده داشت. به‌دنبال اصلاحات انوشیروان، زمین‌ها را مساحی کردند و میزان مالیات را براساس مساحت زمین تعیین کردند.
 • فوگل، اقتصاددان نونهادگرا

  رابرت فوگل ( ۱ ژوئیه، ۱۹۲۶ - ۱۱ ژوئن، ۲۰۱۳) اقتصاددان آمریکایی بود که در سال ۱۹۹۳ میلادی به همراه «داگلاس نورث» موفق به اخذ جایزه نوبل اقتصاد شد. آکادمی نوبل این جایزه را «به‌دلیل مطالعات جامع این دو دانشمند در مورد تاریخ اقتصاد با به‌کارگیری نظریه‌های اقتصادی و روش‌های مقداری به منظور توصیف تغییرات سازمانی و اقتصادی» به این دو اقتصاددان اعطا کرد.
 • ورود روس‌ها به آلاسکا

  ۱۱ ژوئن ۱۷۸۸ نخستین مهاجرت گسترده روس‌ها به آلاسکا صورت گرفت. در این روز گراسیم ایزمایلوف و گروهی از همراهان او وارد سرزمینی شدند که در سال ۱۷۲۵ از سوی ویتوس برینگ، دریانورد دانمارکی کشف شده بود.
 • زادروز موسس تویوتا

  کیچیرو تویودا، صنعتگر ژاپنی ‍۱۱ ژوئن سال ۱۸۹۴ در شهر شیزوکای ژاپن به دنیا آمد. پدر او، ساکیچی تویودا از کارآفرینان و مخترعان سرشناس در ژاپن بود. کیچیرو به‌دلیل استعداد و هوش بالا، در سنین نوجوانی وارد دانشگاه شد.
 • شکل‌گیری حصار صفوی

  شاه طهماسب صفوی بیشتر برای زیارت حضرت حمزه که او را جد اعلای خود می‌دانست و در شهرری مدفون است از قزوین به حضرت عبدالعظیم می‌آمد و هربار چند روزی را به شکار می‌گذراند. به سبب فراوانی صید و آب و درخت بر آن شد تا ده طهران را به‌صورت پایگاهی مطمئن در آورد.

بیشتر