آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۵ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۲۹۵

 • مرگ در تبعید

  هنگامی که مشایعت‌کنندگان جنازه محمدعلی میرزا پشت کالسکه نعش‌کش در صفوفی منظم حرکت می‌کردند، درست ۱۶سال از آوارگی مردی می‌گذشت که البته خودش با اعمال و رفتارش نسبت به مردم، به این تبعید و آوارگی دامن زده بود.
 • سفرنامه مظفرالدین شاه

  اشاره: مظفرالدین شاه پس از رسیدن به سلطنت در ۴۵ سالگی، سه بار به کشورهای اروپایی سفر کرده بود. ظاهرا هدف این سفرها آشنایی با سران دولت‌های خارجی و نیز معالجه درد مفاصل و نقرس عنوان شده است. در سفر دوم که در فروردین ماه ۱۲۸۲ آغاز و به مدت ۶ ماه طول کشیده از اتریش، آلمان، بلژیک، فرانسه، ایتالیا و انگلستان بازدید کرد. طی این سفر خاطرات و مشاهدات خود را به‌صورت روزشمار نوشته است. پس از مراجعه صنیع‌السلطنه آن را در چاپخانه سلطنتی در قالب کتابی منتشر کرد. در اینجا یکی از یادداشت‌های او را می‌خوانید:
 • درگذشت محمد علی شاه در بندر ساوونا

  محمدعلی شاه، ششمین شاه قاجار ۱۶ فروردین ۱۳۰۴ در ۵۲ سالگی درگذشت. در تاریخ از او به‌عنوان دشمن مشروطه نام برده می‌شود؛ شاهی که با همراهی روس‌ها مجلس شورای ملی را به توپ بست. محمدعلی ‌شاه در تبریز متولد شد. پدرش مظفرالدین شاه و مادرش تاج‌الملوک، دختر امیرکبیر بود. پس از ترور ناصرالدین شاه و تاج‌گذاری مظفرالدین شاه، او والی آذربایجان شد. در همین زمان بود که عثمانی میرزا آقاخان کرمانی و عده دیگری از طرفداران سیدجمال‌الدین اسدآبادی را به جرم مشارکت در قتل ناصرالدین شاه به ایران سپرد. محمدعلی میرزا آنان را سر برید و پوست کاه‌اندودشان را برای پدرش به تهران فرستاد.
 • تشکیلات جدید بلدیه در تهران

  مصوبه هیات دولت در دوم فروردین‌ماه ۱۳۰۰، درخصوص تشکیلات جدید در بلدیه تهران روز ۱۵ فروردین طی اعلانی به اطلاع عموم رسید.
 • آغاز به کار کتابخانه ملی در اصفهان

  کتابخانه دولتی به نام کتابخانه ملی برای استفاده عموم اهالی روز ۱۵ فروردین ۱۳۰۰ در محل سابق عمارت اشرف در اصفهان آغاز به کار کرد. برای راه‌اندازی این کتابخانه، کلیه عایدات اضافه مالیاتی از اول آذر ماه ۱۲۹۹ تا اول فروردین ۱۳۰۰ با نظارت اداره مالیه اصفهان به اداره معارف این شهر به‌عنوان تامین اعتبار برای تهیه اثاثیه، قفسه و تعمیر عمارت کتابخانه پرداخت شده بود.
 • تاسیس پیمان ناتو

  در ۴ آوریل ۱۹۴۹ میلادی (۱۵ فروردین ۱۳۲۸) پیمان آتلانتیک شمالی با هدف دفاع جمعی و در مقابل تهدیدات پس از جنگ سرد از جانب شوروی و بلوک شرق تاسیس شد. این بزرگ‌ترین پیمان نظامی در جهان است که حتی با پایان جنگ سرد نیز به‌کار خود ادامه داد. اهمیت ویژه پیمان ناتو در ماده ۵ آن است که در آن کشورهای امضا کننده توافق کرده‌اند حمله نظامی علیه یک یا چند کشور عضو در اروپا یا آمریکای شمالی را به عنوان حمله به تمامی کشورهای عضو تلقی کنند و به مقابله آن برخیزند.
 • نوروز ۱۲۵۳ به روایت ناصرالدین شاه

  ناصرالدین شاه قاجار در کتاب یادداشت‌های روزانه‌اش نوروز سال ۱۲۵۳ شمسی را چنین شرح داده است:
 • فرمان مشروطه را محمدعلی ‌شاه امضا کرد

  فرمان مشروطه را محمدعلی ‌شاه صادر کرد.

بیشتر