آرشیو روزنامه شماره ۴۲۹۰ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۲۹۰

 • انحصار تجارت

  اقتصاد تجاری ایران در آستانه به قدرت رسیدن رضاخان متاثر از پیامدهای ادغام ایران در اقتصاد جهانی در عصر قاجار بود. پیامد مهم ادغام ایران در اقتصاد جهانی در بخش تجاری اقتصاد ایران کسری موازنه تجاری بود. بررسی میزان دقیق کسری موازنه تجار در دوره قاجار اگرچه به دلیل وجود مشکلاتی چون نامشخص بودن وضعیت آمار، نامشخص بودن وضعیت اوزان، یکسان نبودن سیستم نظام گمرکی و نامنظم بودن اسناد دیوانسالاری با موانع جدی روبه‌رو است؛ اما گزارش‌های پراکنده موجود در سفرنامه‌ها و روزنامه‌های این دوره نشان‌دهنده کسری موازنه تجاری از دوران سلطنت ناصرالدین‌شاه قاجار است.
 • اهمیت شهر خوانسار در دوره قاجار

  شهر خوانسار در طول دوره قاجاریه یکی از مراکز مهم اقتصادی و تجاری ناحیه اصفهان بود، به‌گونه‌ای که از طرف پادشاهان وقت قاجار، یک حاکم برای اداره این شهر و نیز گلپایگان و در مواردی خمین در نظر گرفته می‌شده که با نام«ولایت ثلاث» معروف شده بودند.
 • تصویب طرح ملی‌شدن صنعت نفت

  گزارش کمیسیون نفت در ۲۴ اسفند سال ۱۳۲۹ از تصویب نمایندگان مجلس شورای ملی گذشت و گام بزرگی برای ملی شدن نفت برداشته شد. کمیسیون نفت در یکم تیرماه ۱۳۲۹ و در دوره شانزدهم مجلس شورای ملی ایران برای رسیدگی به لایحه نفت (معروف به لایحه گس ـ گلشائیان) تشکیل شد.
 • نخستین انتخابات مجلس شورای اسلامی

  نخستین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی ۲۴ اسفند ۱۳۵۸ با حضور نمایندگان احزاب مختلف برگزار شد.
 • درگذشت فیلسوف انقلاب

  کارل مارکس، متفکر انقلابی، فیلسوف، جامعه‌شناس، مورخ و اقتصاددان آلمانی ۱۴ مارس ۱۸۸۳ در ۶۵ سالگی درگذشت. مارکس که عمدتا با کتاب کاپیتال و گروندریسه شناخته می‌شود از تاثیرگذارترین اندیشمندان دوران مدرن بوده است.
 • پیشنهاد لغو محدودیت ساخت سلاح‌های کوچک اتمی

  دولت آمریکا دهم مارس ۲۰۰۳ رسما پیشنهاد لغو محدودیت ساخت سلاح‌های کوچک اتمی را اعلام کرد که مفسران، آن را یک عامل احتمالی دیگر برای از سرگیری مسابقات تسلیحاتی دانستند. دولت جورج دبلیو بوش تصمیم گرفته بود از سال میلادی ۲۰۰۴ دست به تولید مجدد «مینی نیوک» بزند و این نام به آن دسته از سلاح‌های هسته‌ای اطلاق می‌شود که قدرت انفجاری آنها زیر ۵ هزار تن «تی‌ان‌تی» است. بمبی که در اوت ۱۹۴۵ بر هیروشیمای ژاپن فروافکنده شد نزدیک به ۲۰ هزار تن«تی‌ان‌تی» قدرت انفجار داشت.
 • شوستر در برابر رجال رانت خوار و روسیه

  اواخر اسفندماه ۱۲۹۰ مورگان شوستر، رئیس کل مالیه در پی اولتیماتوم روسیه ایران را ترک کرد. شوستر کوشید ثابت کند که اگر مالیات به‌طور صحیح وصول شود و به مصرف برسد، نیازهای مملکت رفع خواهند شد. وی برای وصول صحیح مالیات، به فکر ایجاد قوای نظامی افتاد که تحت نظارت اداره مرکزی خزانه باشد و با جبر و بدون ملاحظات شخصی، مالیات‌ها وصول شوند. وی نام این قوه کوچک ولی منظم را به مناسبت ارتباطش با کار مالیات و خزانه‌داری، ژاندارمری خزانه یا قراسواران مالیه نامید.
 • کمیسیون نفت

  در مجلس شانزدهم دو امر اساسی که باید صورت می‌گرفت: اول اصلاح قانون اساسی بود و دوم تصویب لایحه نفت. درباره این لایحه کمیسیونی به نام کمیسیون نفت در مجلس تشکیل شد.

ویدئوهای اقتصادی

بیشتر