آرشیو روزنامه شماره ۴۲۶۶ دنیای اقتصاد

اخبار تاريخ و اقتصاد - روزنامه شماره ۴۲۶۶

 • ده دلیل سقوط پهلوی دوم

  سر آنتونی پارسونز سفیر بریتانیا در تهران در پایان ماموریتش که تقریبا همزمان با خروج شاه در دی ماه ۱۳۵۷ بود، از ایران رفت و جای خود را به سر جان گراهام داد. پارسونز در گزارش سالانه خود در پایان سال ۱۹۷۸ به لندن نوشت: «به سختی می‌توان باور کرد که تنها یک سال از زمانی که شاه در کاخ نیاوران پذیرای پرزیدنت کارتر شد سپری شده است... در سال ۱۹۷۷، شاه تصمیم گرفت به تدریج سیستم سیاسی کشور را آزاد کند تا اجازه بیشتری به آزادی بیان و عقیده بدهد و سلطه کامل سازمان امنیتش را کاهش دهد، ولی با وجود باز شدن فضای سیاسی برای تشویق به نوشتن نامه‌های سرگشاده از سوی افراد محترم جامعه در باب ناکارآمدی نظام استبدادی و ظلم حکومت و همچنین برآمدن اعتراضات شدید روحانیان به تاثیرات بیش از حد غرب‌گرایی علیه ارزش‌های سنتی در ایران، شاه تلاش چندانی برای شنیدن صدای مخالفانش نکرد.»
 • غرور و سقوط

  سر آنتونی پارسونز سال‌ها در کشورهای خاورمیانه و آفریقای شمالی به‌عنوان نماینده تام و تمام بریتانیا حضور داشت، اما بعد‌ها حتی وقتی در آخرین سال‌های خدمتش در وزارت امور خارجه بریتانیا راهی نیویورک شد باز هم حضورش در تهران نقطه درخشان کارنامه‌اش بود، چیزی که او را یک سر و گردن از دیگر سفرای انگلیسی هم‌عصرش بالا‌تر می‌برد. ۵ سالی که در ایران بود برای او تجربه‌هایی را به همراه داشت که بعد‌ها حاصلش کتاب‌هایی شد که همچنان یکی از منابع بررسی یک برهه تاریخی سرنوشت‌ساز در روابط ایران و بریتانیا است. او یکی از چهره‌های سر‌شناس وزارت امور خارجه بریتانیا بود، سال‌ها به‌عنوان مسوول بخش خاورمیانه وزارت امور خارجه بریتانیا کار کرده بود و تحلیلگر اقتصادی تمام‌عیاری هم به‌حساب می‌آمد. در واقع در دوره‌ای که او به‌عنوان سفیر بریتانیا در ایران انتخاب شد، بخش بازرگانی سفارت بریتانیا جانی دوباره گرفت و آن دوره را می‌توان به آسانی بهار بازرگانان بریتانیایی در ایران دانست. آن قدر که شاه ایران هم او را در زمینه مسائل خارجی مشاوری بی‌همتا می‌دانست.
 • مدرنیته؛ پروژه‌ای ناتمام

  تکثر و تنوع تعاریفی که برای مفهوم «مدرنیته» وضع شده است بر اهل علم پوشیده نیست. برخی از این تعاریف، مدرنیته را یک دوره تاریخی متوالی می‌دانند که از کشورهای غربی شروع و سپس آثار و نتایج آن در گوشه و کنار جهان بروز و ظهور یافته است. البته این تعاریف در تحدید حدود و ثغور این بازه زمانی با هم اختلاف دارند. بعضی گفته‌اند پنج قرن کامل تداوم داشته است، از قرن شانزده و با حرکت رنسانس و اصلاح دینی(رفورماسیون) آغاز شده و در پی آن عصر روشنگری و انقلاب فرانسه می‌آید؛ پشت‌بند آن دو انقلاب صنعتی، انقلاب تکنیکی و سرانجام انقلاب اطلاعات قرار دارد. بعضی دیگر این دوره تاریخی را کمتر از این دانسته و آن را محدود در دو قرن می‌کنند.
 • عباس اقبال؛ مورخ و مصحح بزرگ

  عباس اقبال آشتیانی از استادان بزرگ و چهره‌های علمی دانشگاه تهران، ۲۴ بهمن ۱۳۳۴ش در ۵۷ سالگی درگذشت و در شهر ری به خاک سپرده شد.
 • قرارداد ۴/۵ میلیون دلاری با آلستوم

  ۲۴ بهمن ۱۳۳۳ قرارداد خرید کارخانه برق ۵۰ هزار کیلوواتی برای شهر تهران با نمایندگان کارخانه آلستوم به امضا رسید.
 • استانداری دادور

  ۲۴ بهمن ماه ۱۳۲۲ مهدی دادور (وثوق‌السلطنه) به استانداری آذربایجان منصوب شد.
 • گاوراس، فیلمساز سیاسی

  کوستا گاوراس، کارگردان یونانی‌تبار است که در فرانسه زندگی می‌کند. او ۱۳ فوریه ۱۹۳۳ به دنیا آمده است. وی اغلب به‌دلیل ساخت فیلم‌هایی با پس‌زمینه سیاسی شناخته می‌شود، با این حال، وی فیلم‌های کمدی نیز ساخته‌است.
 • پزشکی دریایی

  در سفرهای دریایی اکتشافی که در زمان هخامنشیان انجام می‌شد، همواره پزشکانی با کاروان‌های دریایی همراه بودند که وظیفه مراقبت‌های بهداشتی دریانوردان را بر عهده داشته‌اند. در دانشگاه جندی‌شاپور، دوره ساسانیان، هم بخشی به گردآوری اطلاعات درباره بیماری‌های دریانوردان و راه‌های درمان آنها اختصاص داشته ‌است.
 • کرمانشاه، زلزله در آثار باستانی

  در جریان زلزله آبان ماه سال‌جاری به تعدادی از آثار باستانی کرمانشاه آسیب جدی وارد شد. کاروانسرای شاه‌عباسی، عمارت خسرو و چهارقاپی در شهرستان قصرشیرین، قلعه یزدگرد در شهرستان دالاهو و زیج‌منیژه در سرپل ذهاب، جزو آثاری هستند که در اثر زلزله آسیب دیده‌اند.

بیشتر